Trwa ładowanie...

L4 na kaca. Nie zawsze dostaniesz pieniądze

 Paula Komendarczuk
28.04.2024 16:48
"Alkoholowe" L4. W tym przypadku dostaniesz pieniądze
"Alkoholowe" L4. W tym przypadku dostaniesz pieniądze (Getty Images)

Niewiele osób ma świadomość, że istnieje możliwość skorzystania z urlopu zdrowotnego z powodu tymczasowej niezdolności do pracy związanej z nadmiernym spożyciem alkoholu. Tak zwane "kacowe" podlega innym zasadom niż standardowe zwolnienie lekarskie. Warto uważać, ponieważ jego niewłaściwe wykorzystanie grozi surowymi konsekwencjami. O czym należy pamiętać?

spis treści

1. Zwolnienie alkoholowe

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale istnieje zwolnienie lekarskie z powodu kaca, czyli stanu, który obejmuje szereg nieprzyjemnych i uciążliwych objawów po nadmiernym spożyciu alkoholu.

Pojawiające się dolegliwości mogą obejmować bóle i zawroty głowy, nadmierne pragnienie, złe samopoczucie, zmęczenie, nudności i wymioty, trudności z koncentracją, nadwrażliwość na dźwięki i światło oraz podwyższone ciśnienie krwi. Symptomy te mogą spowodować znaczne pogorszenie produktywności, a nawet uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych.

2. "Alkoholowe" L4

L4 z powodu kaca jest oznaczone specjalnym kodem literowym "C", co oznacza, że pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego przez pierwsze pięć dni trwania zwolnienia. Jeśli kacowe obejmie cztery dni to w ogóle nie otrzymamy za nie wynagrodzenia, natomiast, gdy zwolnienie z powodu nadmiernego spożycia alkoholu będzie trwało dwa tygodnie, to zasiłek zostanie wypłacony dopiero od piątego dnia.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jest to istotna informacja dla pracowników, którzy będą zmuszeni do wzięcia dni wolnych z powodu złego samopoczucia po spożyciu alkoholu. Jednocześnie muszą pamiętać o konsekwencjach finansowych związanych z krótkotrwałym zwolnieniem chorobowym.

3. L4 na kaca a choroby zależne od alkoholu

Zwolnienie kacowe nie jest wydawane wyłącznie z powodu stanu upojenia alkoholowego lub zatrucia substancjami psychoaktywnymi. Obejmuje również choroby wynikające z nadużywania alkoholu, które mogą uniemożliwić podjęcie pracy.

Zgodnie z informacją udostępnioną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do tych schorzeń należy:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze