Lęk napadowy

Ludzie w toku rozwoju gatunkowego wykształcili wiele mechanizmów mających chronić jednostkę i grupę przed zagrożeniami zewnętrznymi. Bardzo ważnym elementem obronnym są emocje, szczególnie te, które pozwalają rozpoznawać niebezpieczeństwo i automatycznie reagować. Strach i lęk zwykle są bardzo pomocne w życiu, gdyż dają nam możliwość unikania szkodliwych sytuacji. Są jednak osoby, u których lęk zbytnio się nasilił, przez co wywołuje szereg problemów, które nie mają nic wspólnego z ochroną organizmu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Czym jest lęk napadowy?

Zaburzenia lękowe, które mogą rozwinąć się u każdego człowieka, są poważnym problemem, który może degradować życie jednostki i jej najbliższego otoczenia. W przebiegu tych zaburzeń nasilony lęk powoduje wycofywanie się z życia, unikanie kontaktu z wyimaginowanym zagrożeniem oraz zamykanie się w bezpiecznym świecie zacisza domowego. Zaburzenia lękowe to cała grupa problemów, w którym głównym objawem jest nasilony lęk. W zależności od częstotliwości występowania tego objawu oraz innych specyficznych symptomów można podzielić je na kilka grup zaburzeń. W niektórych lęk towarzyszy człowiekowi przez cały czas, w innych ma on formę napadów lęku pojawiających się bez przyczyny lub też lęku, który jest wywoływany poprzez określone warunki otoczenia itp. Lęk napadowy jest jednym z zaburzeń lękowych. W przebiegu tego zaburzenia lęk nasila się w pewnych okresach, wywołując zarówno ciężkie przeżycia psychiczne, jak i objawy somatyczne. Osoba cierpiąca na lęk napadowy zwykle nie jest w stanie sama określić przyczyn nasilania się lęku. Napady lęku są uciążliwą dolegliwością, która może prowadzić do trudności w normalnym funkcjonowaniu. Po kilku „atakach” może rozwinąć się tzw. lęk przed lękiem, czyli obawa przed wystąpieniem kolejnego napadu lęku, co w efekcie prowadzi do nasilania się objawów. Wiele osób nie zgłasza się od razu do lekarza lub szuka potwierdzenia objawów w wykonywanych ciągle badaniach laboratoryjnych. Problemy tego typu dotykają najczęściej osób, które przeżyły trudną i silnie stresującą sytuację, która wyzwoliła problemy emocjonalne. Cierpienie psychiczne i fizyczne, jakie mogą wywoływać nawracające napady lęku, może prowadzić do wycofywania się z aktywności i życia w ciągłej niepewności, kiedy pojawi się kolejny problem. Patologiczny lęk jest trudnym towarzyszem życiowym, mogącym wywoływać zaburzenia pracy organizmu, które wydają się spowodowane ciężką chorobą somatyczną.

Objawy somatyczne lęku napadowego

Ciało i umysł człowieka tworzą jedną całość i wzajemnie na siebie wpływają. Zmiany w funkcjonowaniu jednego z tych elementów niosą za sobą ogólnoustrojowe problemy. W przypadku zaburzeń lękowych problemy te dotyczą zarówno funkcjonowania psychicznego człowieka, jak i reakcji organizmu na te zmiany. Psychicznymi wyznacznikami lęku są: niepokój, rozdrażnienie, przeżywany stres, problemy w skupieniu się i racjonalnym myśleniu, ale również napięcie emocjonalne. Natomiast w sferze fizycznej lęk może objawiać się napięciem mięśniowym oraz dolegliwościami ze strony narządów wewnętrznych.

Objawy somatyczne towarzyszące zaburzeniom lękowym nie znajdują potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych. Oznacza to, że nie mają podłoża biologicznego uszkodzenia czy choroby somatycznej. Jednak odczucia, jakie im towarzyszą, są dla osoby cierpiącej kolejnym elementem wzmagającym lęk, a tym samym objawy somatyczne. Do najbardziej charakterystycznych objawów somatycznych w lęku napadowym można zaliczyć tzw. kołatanie serca, czyli przyspieszone, nierówne bicie serca, które daje zarazem wrażenie poważnego problemu z układem krwionośnym, np. zbliżającego się zawału. Osoby doświadczające tego problemu nie mogą często zrozumieć, co się z nimi dzieje i dlaczego nie ma nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych. Leczenie somatyczne w takim przypadku nie jest wskazane, ponieważ nie zmienia stanu psychicznego pacjenta lub tylko zagłusza przyczyny powstawania problemu.

Leczenie lęku napadowego

Leczenie osoby cierpiącej na lęk napadowy należy rozpocząć od wizyty u lekarza psychiatry. Lekarz będzie mógł zdiagnozować problem i w razie dużego nasilenia objawów, zalecić leczenie farmakologiczne. Jednak ma ono na celu zmniejszenie odczuwanego lęku, wyciszenie i złagodzenie objawów somatycznych. Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych, w tym lęku napadowego, jest psychoterapia. Psychoterapia jest procesem, podczas którego osoba cierpiąca na zaburzenia może pracować nad rozwiązywaniem problemów leżących u podstaw zaburzeń, szukać nowych możliwości radzenia sobie w ciężkich sytuacjach i utrwalać pozytywne schematy reagowania i zachowania. Form psychoterapii jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę, że niektóre z nich są skuteczne, mimo że odbiegają od standardowego rozumienia terapii. Do takich metod należą nowoczesne sposoby terapii przy zastosowaniu specjalistycznej aparatury medycznej.

Neurofeedback w leczeniu lęku napadowego

Neurofeedback jest jedną z możliwych metod pomagających przezwyciężać objawy napadów lęku. Lęk powstający w psychice ma swoje odzwierciedlenie w stanie fizycznym organizmu. Oddziałując na organizm, można również zmniejszać nasilenie psychicznych problemów. W tym celu stosuje się metodą neurofeedbacku, która pozwala poznawać pacjentowi swoje reakcje, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Głębsze poznanie procesów funkcjonowania organizmu daje pacjentowi kontrolę nad własnymi reakcjami i przeżyciami.

Dzięki treningowi metodą neurofeedback można w komfortowych warunkach, pod okiem wykwalifikowanego terapeuty, pracować nad napadami lęku. Taki trening daje szansę na trwałe rozwiązanie problemu i utrwalenie pozytywnych wzorców zachowania się w przypadku narastających trudności. Pozwala to w przyszłości samodzielnie radzić sobie z problemami, w tym z napadami lęku, dzięki poznanym na treningu możliwościom reagowania i kontroli własnego ciała.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bilikiewicz A., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2776-4.
  • Dudek D., Grabski B., Jaeschke R., Siwek M., Lęk w zaburzeniach psychicznych, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2011, ISBN 978-83-86826-00-2.
  • Fajkowska M., Szymura B., LĘK: geneza, mechanizmy, funkcje, SCHOLAR, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7383-343-2.
  • Sidorowicz S., (red.), Psychiatria – praktyczny przewodnik kliniczny, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-151-8.

Stany lękowe

Komentarze (10)
~mac
~mac 3 miesiące temu

Staram się przejąć kontrolę nad problemami emocjonalnymi.Nie mogę się z nikim dogadać.Byłem osobą która kiedyś miała wielu przyjaciół i dobre kontakty z ludzmi. Nie wiem co się dzieje-co mam robić?

Odpowiedz
~ola
~ola 9 miesięcy temu

Boje sie zyc,boje sie umrzec. Juz ponad 10 lat biore antydepresanty by zlikwidowac lek,wyciszyc sie. I co??? Nic. Pomaga benzodiazepina,ktora jak wiadomo uzaleznia. mam ochote juz skonczyc ten ból iistnienia. Wciaz mam wrazenie ze ten swiat jest nie dla mnie.

Odpowiedz
~ala
~ala 12 miesięcy temu

@Hanna Pudlich: ja miałam ten sam problem, praktycznie nie wychodziłam z domu się bałam, w domu sama też nie chciałam zostawać bo miałam wrażenie że coś mi się stanie. Nie leczyłam się ani nie przyjmowałam żadnych leków. Po około roku wszystko zaczęło wracać do normy. To wszystko dzieje się w naszej głowie i musimy się przestawić na pozytywne myślenie. Pozdrawiam i życze szybkiego powrotu do zdrowia :)

Odpowiedz
~edi71
~edi71 ponad rok temu

@~WYP3: Ja leczę się już ponad cztery lata. Niestety całym swoim życiem zapracowałem sobie na chorobę. Około czterech i pół roku temu przy późnej kolacji dostałem pierwszy poważny atak. Zaczęło mi walić serce, i panika że umieram. Pogotowie przyjeżdżało do mnie od tego czasu średnio dwa razy w tygodniu. Uzależniłem się od relanium i afobamu, ale spokój był, po prostu wywalone na wszystko. Niestety bez benzodiazepin już nie dało się żyć. Dzięki pomocy psychiatry przeszedłem na antydepresanty i powoli odstawiłem benzo. Odstawianie trwało pół roku. Cital jak na razie był najlepszym lekiem, do którego będę aktualnie wracał. Chlałem i nie tylko przez większość życia ale znam przypadki ludzi którzy w ogóle nie pili a mają napady lękowe, na przykład mój kolega adwentysta dnia siódmego. U nich wcale się nie pije. Więc to nie jest regułą. Bez pomocy lekarzy nie poradzisz sobie, muszą wykluczyć choroby serca,tarczycy itp a dopiero na końcu zaczną leczyć głowę. Pozdrawiam.

Odpowiedz
~WYP3
~WYP3 ponad rok temu

mam 19lat pierwszy atak dostalem 5miesiecy temu.nie wiedzialem co sie ze mną dzieje mialem kolatanie i szybkie bicie serca ucisk w glowie i napad dusznosci.lekarze z przychodni nie wiedzieli co to jest skierowali mnie do psychiatry i psychologa.przepisali mi jakies tabletki niby juz lepiej ale nie do konca.przy mocnym ataku naprwde życ sie nie chcialo.jestem bardzo ciekaw kiedy mi to przejdzie.pozdrawiam

Odpowiedz
~magda
~magda ponad rok temu

@bandziorek: witam mialam podobnie jak ty :( bylam u kardiologa robilam wszelakie badania np bolerioze i nosilam cholter od kardiologa i wszystko bylo oki az wkoncu wybralam sie do psychiatry bo bylam juz bardzo zmeczona tym wszytski i pani doktor stwierdzila u mnie lęki napadowe :( cos okropnego!! biore leki ale one jeszcze w 100 % nie dzialaja bo ich dzialanie jest dopeiro po 4 lub 6 tygoniach :( zapisalam sie na terapie bo tak kazala pani doktor bo powiedziala ze na dluzsza mete lekow sie nie bieze tylko wskazana jest terapia. niestety terapie zaczne moze dopiero za 6 miesiecy bo taki natlok ludzi jest na nia a leczenie na takiej terapi moze trwac nawet rok :( takze szukaj pomocy u dobrego psychiatry bo bez niego nie da sie funkcjonowac z tymi lękami :( powodzenia

Odpowiedz
bandziorek
bandziorek ponad rok temu

witam mam 22lata moje problemy zaczely sie jakies 3msc temu bylam w pracy na nocnej zmianie nagle zrobilo mi sie slabo cisnienie mialam 170/100 przyjechalo pogotowie stwierdzono u mnie stres,przemeczenie po kilku dniach poszlam do lekarza zrobilam badania na tarczyce ,krew ,mocz ,ekg serca wszystko ok ale od pewnego czasu meczy mnie dziwny ucisk w glowie taki jakby kamien w glowie bole glowy mialam robione TK wszystko ok .. moje objawy pojawiaja sie w pracy zapisalam do psychologa ale wizyta za 2msc prosze o pomoc zanim dostane sie do lekarza dajcie mi jakies wskazowki jak mam normalnie funkcjonowacc

Odpowiedz
Hanna Pudlich
Hanna Pudlich ponad rok temu

Witam od pół roku leczę się u psychiatry ,który stwierdził u mnie lęk napadowy.Lekarstwa ,które biorę pomagają tylko w 30 stopniach .Nadal boję się wchodzić do sklepów,do domów znajomych itp.W domu też po małych pracach domowych mam duszności i zmęczenie. Jeszcze pół roku temu nawet nie wiedziałam że taka choroba istnieje . Czy ktoś ma podobne obiawy i czy z tego się wyleczył?? Jeśli tak to proszę napisać.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stany lękowe - przyczyny, rodzaje, stres, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Stany lękowe - przyczyny, rodzaje, stres, objawy, leczenie
Przyczyny nerwicy

Mechanizm błędnego koła

na trzy główne grupy: emocjonalne, somatyczne oraz poznawcze. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć lęk napadowy, lęk wolnopłynący, fobie, drażliwość (...) z objawów lęku, który minie. Lęk...

Fobie

Czego boimy się najbardziej?

Czego boimy się najbardziej?

Różnica pomiędzy strachem a fobią Strach to reakcja obronna organizmu przed niebezpieczeństwem. Z kolei fobie zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z sytuacjami zagrażającymi naszemu życiu, ale mogą być tak intensywne, że paraliżują całe ciało i uniemożliwiają...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Czym jest sepsa? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Czym jest sepsa? (WIDEO) Odtwórz wideo

Określana także mianem posocznicy sepsa stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorych, zwłaszcza tych najmłodszych. Świadomość ryzyka zakażenia wzbudza uzasadniony lęk, jednak wiedza na jego temat w wielu przypadkach...

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

Fobie

Najdziwniejsze fobie na świecie

Najdziwniejsze fobie na świecie

Fobofobia - lęk przed strachem Czy można bać się lęku? Okazuje się, że tak. Fobofobia jest strachem przed własnymi fobiami. To paradoks, który polega na tym, że boimy się bać, a myśl o tym, że lęk może...