Lekarka zachorowała na "100-dniowy kaszel". Ostrzega przed groźną chorobą
Objawy krztuśca mogą być dramatyczne i utrzymywać się przez wiele miesięcy. O tym, jak przerażająca jest ta zapomniana do niedawna choroba przekonała się brytyjska lekarka. Przez napady kaszlu dosłownie nie mogła oddychać.
1. "Przerażające skurcze krtani"
Krztusiec nie odpuszcza i atakuje w całej Europie, w tym także w Polsce. Objawy mogą być bardzo dotkliwe i utrzymywać się miesiącami. W Grecji i Czechach odnotowano już nawet przypadki śmiertelne.
O tym, jak poważne skutki niesie za sobą ta zapomniana do niedawna choroba, przekonała się m.in. brytyjska lekarka dr Saleyha Ahsan. Przyznała, że przebieg choroby jest "przerażający".
- W moim przypadku co jakiś czas drogi oddechowe ulegają chwilowej blokadzie na skutek skurczów mięśni krtani. Te skurcze krtani mogą być krótkotrwałe, ale mimo to są przerażające. Czuję się totalnie wykończona - podkreśliła dr Ahsan cytowana przez "Daily Mail".
Lekarka walczy z objawami już blisko miesiąc. Zaczęło się od łagodnego kaszlu w marcu, ale w ciągu zaledwie kilku dni napady znacznie się nasiliły.
- Pewnego ranka obudziłam się z kaszlem i ku mojemu przerażeniu nie mogłam oddychać. Poczułam blokadę w gardle. Odczekałam kilka sekund wierząc, że to samoistnie minie, ale tak się nie stało - opowiada lekarka.
Dopiero po upływie około 30 sekund jej krtań się odblokowała.
Dr Ahsan dostała antybiotyki, ale nadal ma napady kaszlu. Zaznacza też, że krztusiec zwiększa podatność na infekcjE. U niej doszło do zakażenia SARS-CoV-2.
2. 100-dniowy kaszel
Kaszel u chorych zmagających się z krztuścem może trwać nawet przez 10 tygodni, stąd nazwa - "kaszel 100-dniowy".
- Główny objaw krztuśca, czyli uporczywy napadowy kaszel, może mieć dramatyczne skutki. U jednej z moich pacjentek doszło do rozerwania krtani i nieodwracalnych skutków w postaci praktycznie pełnej utraty głosu - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert ds. zagrożeń epidemicznych Naczelnej Rady Lekarskiej.
To bardzo zaraźliwa choroba - jeden chory jest w stanie zarazić nawet 17 kolejnych osób. Pałeczki krztuśca mogą być przenoszone drogą kropelkową na odległość kilku metrów, więc do zakażenia może dojść nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Wystarczy, że przebywamy w tym samym pomieszczeniu.
Na ciężkie powikłania są najbardziej narażone niemowlęta oraz osoby starsze z wielochorobowością i obniżoną odpornością. Dla osób, które mają dodatkowe choroby układu oddechowego, np. astmę czy POChP, krztusiec może być śmiertelny.
Krztusiec niesie za sobą ryzyko poważnych powikłań. W najcięższych przypadkach może dojść nawet do zapalenia mózgu i śmierci.
Do groźnych powikłań należą też m.in.:
- zapalenie płuc,
- złamania żebra,
- odma,
- przepuklina pachwinowa,
- wypadanie odbytu,
- nietrzymanie moczu,
- obrzęk mózgu,
- głuchota,
- padaczka.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.