Zaraziła się od partnera. "Powiedzieli, że umrę za 10 lat"
Mijają 23 lata od momentu, kiedy hollywoodzka gwiazda usłyszała, że cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C. To wyniszczająca choroba, która dotyka od 130 do 150 mln osób na całym świecie. Nieleczona prowadzi do marskości i raka wątroby.
1. Pamela Anderson chorowała na WZW typu C
W 2001 roku Pamela Anderson, aktorka i modelka, gwiazda kultowego "Słonecznego patrolu", usłyszała, że choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Chorobę wywołuje HCV, czyli hepatotropowy wirus RNA należący do rodziny Flaviviridae. Patogen powoduje stan zapalny w hepatocytach, komórkach wątroby, czego skutkiem jest powstanie zmian o charakterze martwiczo-zapalnym.
Choroba u nawet 40 proc. chorych może ustępować samoistnie, jednak u dużego odsetka przekształca się w postać przewlekłą, która jest czynnikiem ryzyka rozwoju marskości oraz raka wątrobowokomórkowego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z przewlekłą postacią WZW typu C żyje ok. 50 mln osób, każdego roku przybywa też milion nowych diagnoz choroby.
\– Powiedzieli, że umrę za dziesięć lat – powiedziała Pamela Anderson Larry'emu Kingowi z CNN w wywiadzie, który ukazał się rok po jej diagnozie. – Kiedy ktoś ci coś takiego mówi, podświadomie zachowujesz się inaczej.
WZW typu C przenosi się przez krew, a jak wyznała wówczas modelka, zaraziła się chorobą od swojego byłego męża, muzyka Tommy'ego Lee, z którym przez cały związek małżeński miała dzielić się igłami do tatuażu.
2. WZW typu C. Takie objawy daje choroba
Pamela Anderson zdradziła również, że wydała 100 tys. dolarów na leczenie farmakologiczne.
\– Czuję, że odzyskałam 20 lat swojego życia – relacjonowała.
WZW typu C może dawać szereg objawów. Jednym z pierwszych symptomów może być gorączka. Pojawia się nawet kilka tygodni po zakażeniu.
Inne dolegliwości wskazujące na przewlekłe WZW typu C to:
przewlekłe zmęczenie i osłabienie,
utrata apetytu – ma związek z narastaniem ciśnienia w naczyniach krwionośnych wątroby i upośledzeniem funkcji wątroby wskutek tworzenia się w niej tkanki bliznowatej,
nudności i bóle brzucha – postępujące uszkodzenie wątroby może zaburzać pracę narządu i wywoływać problemy trawienne,
blado zabarwiony stolec – wątroba wytwarza żółć, która odpowiada za kolor stolca, ale wskutek niewydolności narządu i niedoboru żółci stolec staje się jasny,
ciemny mocz – uszkodzenie wątroby powoduje odkładanie się bilirubiny, pomarańczowoczerwonego barwnika żółciowego,
zażółcenie skóry i oczu – tzw. żółtaczka to również skutek odkładania się w organizmie bilirubiny.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.