Nadpłytkowość – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Nadpłytkowość (trombocytoza) to choroba, która polega na wzroście trombocytów, czyli na nadmiernej produkcji płytek krwi. O stanie nadpłytkowości można mówić, gdy ilość płytek krwi przekracza 600 000/µl (600 G/l). Schorzenie to przeważnie dotyka osoby między 50-60 rokiem życia.

Nadpłytkowość - rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów nadpłytkowości: nadpłytkowość pierwotną (zwana inaczej samoistną) - to rodzaj nowotworu, który powoduje zwiększenie ilości trombocytów, oraz nadpłytkowość wtórną, w której zwiększona produkcja płytek krwi następuje w wyniku innych procesów chorobowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Rolą trombocytów jest udział w procesie krzepnięcia krwi, to one są odpowiedzialne za tamowanie krwawienia w przypadku skaleczenia, zranienia. W  sytuacji uszkodzenia naczynia krwionośnego, płytki hamują upływ krwi. Z powodu nadmiaru trombocytów dochodzi do zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, co może prowadzić do powstawania zakrzepów i krwawień.

Nadpłytkowość - przyczyny

Istnieje kilka przyczyn nadpłytkowości. W przypadku nadpłytkowości samoistnej, zwiększenie liczby trombocytów może być następstwem autonomicznego procesu rozrostowego. Do nadmiaru płytek krwi może dojść wskutek zabiegu splenektomii (usunięcia śledziony) lub innych zabiegów chirurgicznych.

Także takie czynniki jak niedobór żelaza, alkoholizm, przyjmowanie doustnie leków antykoncepcyjnych, duży wysiłek fizyczny, częste oddawanie krwi mogą przyczyniać się do zaburzeń ilości trombocytów i prowadzić do nadpłytkowości.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie duże i średnie tętnic w odpowiedzi na odkładający...

Nadpłytkowość - objawy

Objawy nadpłytkowości pierwotnej to przede wszystkim powstawanie krwotoków i skrzepów w naczyniach krwionośnych. Zazwyczaj do krwawienia dochodzi z błon śluzowych w jamie ustnej, w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych lub błonie śluzowej nosa, zaś zakrzepy powstają głównie w naczyniach śledzionowych (powodując powiększenie śledziony) lub mózgowych (istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia udaru).

Takim dolegliwościom nadpłytkowości mogą towarzyszyć następujące objawy:

  • parestezje,
  • porażenie połowicze (niedowłady),
  • zgorzel,
  • erytromelalgia,
  • napady padaczkowe,
  • zaburzenia wzroku.

Ponadto w związku z powstaniem zakrzepów w małych naczyniach przy nadpłytkowości może wystąpić martwica palców lub niedokrwienie.

Nadpłytkowość może objawiać się skazą krwotoczną, stanami podgorączkowymi, utratą masy ciała, świądem skóry, splenomegalią lub hepatomegalią, obfitymi potami. W przypadku nadpłytkowości wtórnej często dochodzi do wydłużenia czasu krwawienia lecz jej przebieg jest zwykle bezobjawowy.

Nadpłytkowowść - diagnozowanie

Aby postawić diagnozę w przypadku podejrzenia nadpłytkowości wykonuje się morfologię krwi oraz biopsję aspiryczną szpiku (polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi szpikowej, przydatnej do otrzymania obrazu układu krwiotwórczego, można ją wykonać z mostka, kolca biodrowego, wyrostka kolcowego trzeciego lub czwartego kręgu lędźwiowego, zaś w przypadku dzieci z trzonu kości piszczelowej).

W niektórych wypadkach przeprowadza się badanie cytogenetyczne lub badanie molekularne. W profilaktyce zakrzepów podaje się aspirynę, w niektórych przypadkach może być zastosowane leczenie cytoredukcyjne.

Komentarze (1)
~babcia
~babcia około miesiąca temu

stwierdzono u mnie znacznie podwyższony stan płytek krwi...660 w sierpniu...poprzednio - w kwietniu było to 598 ...co to jest ? ile mi jeszcze pozostało życia...jestem w panice...mam dopiero 68 lat...pomocy!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Krew i naczynia krwionośne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Krew i naczynia krwionośne
Krew i naczynia krwionośne

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

której przyczyną jest najczęściej nadużycie alkoholu. Zapalenie trzustki może spowodować, że krew opuszcza naczynia krwionośne, aby dostać się do tkanek objętych (...) Zbyt niskie też niedobre Niektórzy...

Krew i naczynia krwionośne

Syndrom Raynauda: badania (WIDEO)

Syndrom Raynauda: badania (WIDEO) Odtwórz wideo

na zbadanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Stosowane są także badania takie jak oznaczenie immunoglobulin klasy E czy klasy M, które pozwalają (...) Syndrom Raynauda to napadowe skurcze...

Krew i naczynia krwionośne

Co to jest tętniak? (WIDEO)

Co to jest tętniak? (WIDEO) Odtwórz wideo

Co to jest tętniak? Tętniak jest to okresowe poszerzenie naczynia krwionośnego na określonym odcinku. Najczęściej takiemu poszerzeniu ulega fragment (...) , uzależnienia od papierosów, uzależnienia od alkoholu, wysokiego...

Krew i naczynia krwionośne

Syndrom Raynauda: leczenie (WIDEO)

Syndrom Raynauda: leczenie (WIDEO) Odtwórz wideo

Syndrom Raynauda: leczenie Syndrom Raynauda jest to choroba o często nieznanej przyczynie, czyli idiopatyczna. Polega na nagłym skurczu naczyń (...) krwionośnych w obrębie palców u rąk. Palce stają się wskutek tego sine....

Krew i naczynia krwionośne

Sposoby na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi

Sposoby na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi

, uszkadza naczynia krwionośne. Negatywnie wpływa też na tętnice wieńcowe. Rezultatem jest odkładanie się lipidów i cholesterolu LDL zwanego "złym (...) ". Następuje zwężenie się naczyń, co hamuje przepływ...

Krew i naczynia krwionośne

Syndrom Raynauda: przyczyny (WIDEO)

Syndrom Raynauda: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Syndrom Raynauda: przyczyny Syndrom Raynauda to nagły skurcz naczyń krwionośnych w obrębie dystalnych części rąk. Objawia się charakterystycznym (...) mnogi, inne choroby tkanki łącznej i naczyń krwionośnych. Jeśli...