Trwa ładowanie...

Największy zabójca na świecie. Zaczyna niszczenie narządów od płuc

 Katarzyna Kurek
28.11.2023 10:49
Najbardziej śmiertelna choroba zakaźna na świecie. Tak można z nią skończyć na dobre
Najbardziej śmiertelna choroba zakaźna na świecie. Tak można z nią skończyć na dobre (Getty Images)

Gruźlica, choć wielu wydaje się już zapomnianym schorzeniem, wciąż pozostaje najbardziej zabójczą chorobą na świecie. Co roku zabija ok. 1,5 mln osób, a liczba nowych zakażeń sięga 10 mln rocznie. Lekarze bez Granic znaleźli sposób, by skutecznie skończyć z gruźlicą.

spis treści

1. Lekarze bez Granic o zmianach w leczeniu gruźlicy

Gruźlica to choroba zakaźna wywoływana przez prątki gruźlicy Mycobacterium tuberculosis. Zwykle atakuje płuca, lecz może zająć też inny, dowolny obszar organizmu. Mimo dostępnych szczepionek i skutecznych antybiotyków choroba wciąż pozostaje istotnym problemem zdrowotnym. Według danych WHO jest ona największym zakaźnym zabójcą na świecie.

Lekarze bez Granic (największa samodzielna organizacja zajmująca się leczeniem gruźlicy na świecie, skupiająca lekarzy i pracowników ochrony zdrowia) wskazali, jakie działania są potrzebne, by wyeliminować chorobę.

Według specjalistów kluczowe jest przede wszystkim:

Zobacz film: "Największy zabójca obok koronawirusa. WHO alarmuje"
  • szybkie wdrażanie nowych rekomendacji WHO dotyczących leczenia gruźlicy, w tym krótszych, nowoczesnych terapii lekowych i diagnostyki (zwłaszcza w przypadku dzieci, gdyż w tej grupie choroba jest wysoce śmiertelna),
  • bardziej rygorystyczne podejście w stosowaniu prawa patentowego wobec leków gruźliczych; zwłaszcza w stosowaniu tzw. patentów wtórnych, które blokują konkurencję i wpływają na koszty leczenia,
  • upowszechnienie tańszych, generycznych leków gruźliczych, poprzez zachęcanie ich producentów do szybkiej rejestracji i wprowadzania ich na rynek,
  • zapewnienie niezakłóconych dostaw leków poprzez wykorzystywanie mechanizmów zakupów grupowych, co wpłynie na koordynację produkcji firm farmaceutycznych,
  • inwestowanie w badania i rozwój, zwłaszcza w obszarze testów dla dzieci i nowych leków; zadbanie o transparentność ich finansowania i dostępność opracowywanych leków,
  • dodatkowe fundusze na pracę nad szczepionką nowej generacji przeciw gruźlicy (tak, by badania te nie odbywały się kosztem innych badań i narzędzi).

Choć gruźlica najbardziej rozpowszechniona jest w krajach rozwijających się, to jednak rekomendacje WHO i postulaty Lekarzy bez Granic skierowane są także do krajów europejskich (w tym Polski).

2. Leczenie gruźlicy lekoopornej w Polsce

W Polsce od września 2022 r. trwa pilotażowy program ambulatoryjnego leczenia gruźlicy lekoopornej, który jest koordynowany przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Program wspierają także m.in. Lekarze bez Granic i WHO.

Dotychczas leczenie gruźlicy lekoopornej odbywało się w szpitalu i trwało nawet 24 miesiące. Dlatego też pacjenci narażeni byli na zakażenia szpitalne, czy skutki uboczne stosowanych leków (doustnych i dożylnych). Wprowadzenie jako standardu nowego, zgodnego z wytycznymi WHO, schematu leczenia, ma nie tylko podnieść skuteczność terapii, ale i poprawić jakość życia pacjentów.

Jak zaznacza Draginja Nadażdin, dyrektorka polskiego biura Lekarzy bez Granic: "W ostatnich latach, również za sprawą badań Lekarzy bez Granic, dokonał się duży przełom w rozpoznawaniu i leczeniu gruźlicy. Powstały nowe, skuteczniejsze od dotychczasowych terapie lekowe oraz testy molekularne, pozwalające szybko i skutecznie diagnozować chorobę."

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze