Trwa ładowanie...

Jeśli oparzyłeś rękę, natychmiast zdejmij biżuterię. Rady NFZ na sylwestra

Natychmiast zdejmij biżuterię. Rady NFZ na sylwestra
Natychmiast zdejmij biżuterię. Rady NFZ na sylwestra (EN)

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że to właśnie w sylwestra dochodzi często do urazów kończyn górnych oraz poparzenia oczu. Przyczyna? Nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami. Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?

spis treści

1. Fajerwerki - poparzenia, amputacje, uszkodzenia słuchu

"Każdego roku w sylwestra dochodzi do wielu tragicznych wydarzeń. Są one spowodowane brakiem ostrożności w obchodzeniu się z fajerwerkami, petardami i innymi niebezpiecznymi materiałami pirotechnicznymi. Według statystyk straży pożarnej, ich ofiarami w 80 proc. są mężczyźni w wieku 19–50 lat. Najczęstsze przypadki to urazy kończyn górnych, poparzenia oczu. Zdarzają się także poparzenia chemiczne dróg oddechowych, uszkodzenia słuchu, amputacje: palców, dłoni, niekiedy całych kończyn górnych, rozległe oparzenia: skóry na twarzy, kończynach, klatce piersiowej" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

NFZ wskazuje, że gdy dojdzie do wypadku, trzeba zareagować adekwatnie do okoliczności - jeśli wypadek jest poważny, wezwać służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie lub zadzwonić pod numer alarmowy – 999 lub 112. Jeśli obrażenia nie zagrażają życiu, należy zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

2. Co zrobić, gdy dojdzie do urazu?

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

W przypadku oparzenia, jeżeli zapaliła się odzież, nie należy jej gasić gaśnicą - przestrzega NFZ. Lepiej stłumić ogień np. kocem lub kurtką, ewentualnie polać wodą.

Jeżeli oparzenie jest głębokie lub rozległe, powinno się schładzać je za pomocą wilgotnego, czystego materiału, np. prześcieradła. Nie wolno wtedy polewać oparzenia wodą, stosować żadnych kremów czy maści, ani przekłuwać pęcherzy.

Jeśli oparzona jest ręka, trzeba zdjąć biżuterię - zanim narastający obrzęk to uniemożliwi.

Przy uszkodzeniu oka należy przemyć je chłodną i czystą wodą.

Przed przyjazdem pogotowania ratunkowego nie powinno się podawać osobie poszkodowanej niczego doustnie. W przypadku rozległych oparzeń - nie zostawiamy jej samej.

Przepisy kodeksu wykroczeń oraz przepisy prawa miejscowego wprowadzają ograniczenia w używaniu fajerwerków. W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia.

Karalne jest posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas zgromadzeń i wnoszenie ich na imprezy masowe oraz sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze