Nowe badania Agencji ds. Żywności. Wafle ryżowe mogą być trujące
Uwielbiasz wafle ryżowe? To twoja ulubiona „zdrowa” przekąska w ciągu dnia? Wafle ryżowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Szczególnie znane są jako produkt w dietach bezglutenowych i odchudzających. Niestety najnowsze badania psują ich renomę. Okazuje się, że wcale nie są takie zdrowe.
1. Areszenik w waflach ryżowych
Szwedzka Agencja ds. Żywności wydała oświadczenie, w którym informuje, że spożywanie wafli ryżowych może być niebezpieczne. Okazuje się, że znajdująca się w nich ilość arszeniku w dużych stopniu przekracza ustalone normy.
Arszenik w małych ilościach może powodować pobudzenie, jednak w nadmiarze może być niezwykle groźny dla zdrowa. Gromadząc się w organizmie człowieka zaczyna być toksyczny, ponadto sprzyja rozwojowi nowotworów, głównie skóry, płuc i wątroby.
Okazuje się, że większość produktów wytwarzanych z ryżu prawdopodobnie w swojej zawartości będzie posiadało zbyt wysokie stężenie arszeniku. Podobny skład będą posiadały również chrupki ryżowe, które często podawane są dzieciom. Ma to związek ze sposobem w jaki rośnie ryż, ponieważ pochłania on duże ilości wody, w której znajduje się arsen uwalniany do środowiska przez nawozy i pestycydy.
W trakcie badań naukowcy przeanalizowali skład zawartość ponad 80 rodzajów wafli ryżowych różnych marek. Ilość zawartego w nich arszeniku kilkukrotnie przekraczały dozwoloną ilość tego składniku. Taka zwartość może być bardzo szkodliwa dla dorosłych. Najbardziej jednak zagrożone jest zdrowie dzieci. Kobiety w ciąży również powinny unikać ich spozywania, ponieważ arszenik może negatywnie wpływać na układ odpornościowy dziecka.
Agencja ds. Żywności sugeruje, że powinniśmy ograniczyć spożywanie tych produktów do minimum. Nowo wprowadzone zasady dotyczące spożycia areszniku nakazują, że na miliard osób nie powinno przekraczać 200 jednostek, a w przypadku dzieci 100 jednostek.
To musisz wiedzieć
- Popularna metoda gotowania ryżu może pozostawiać ślady arsenu w żywności
- Fakty dotyczące zawartości arszeniku w ryżu – musisz je znać
- Maseczka ryżowa – sekret młodego wyglądu Japonek
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.