Trwa ładowanie...

Nowy sposób na transport leków do komórek

Dwa badania naukowców z Northwestern University dostarczyły potencjalnych nowych strategii zapobiegania i leczenia chorób związanych ze zwijaniem białek, czyli choroby Alzheimera, Parkinsona oraz Huntingtona, a także stwardnienia zanikowego bocznego, raka, mukowiscydozy oraz cukrzycy typu 2.

1. Badania nad nowym sposobem transportu leków

Aby białko mogło prawidłowo funkcjonować w komórce, musi zwijać się we właściwy sposób. Jeżeli tak się nie dzieje, człowiek może zachorować. Ponad 300 chorób ma swój początek w białkach, które nie zwijają się właściwie, kumulują się i prowadzą do dysfunkcji komórek oraz śmierci. Nowe badania pozwoliły na zidentyfikowanie nowych genów oraz szlaków komórkowych, które zapobiegają niewłaściwemu zwijaniu się białka oraz toksycznej jego kumulacji. Dzięki nim komórki pozostają w dobrym stanie. Badaczom udało się również znaleźć małe cząsteczki o potencjale terapeutycznym, które przywracają zdrowie uszkodzonym komórkom. Są one nowym sposobem transportu leków do komórek. Identyfikacja genów oraz małych cząsteczek, które utrzymują ludzi przy zdrowiu może okazać się przełomem. Potrzebne są jednak dalsze badania, by dowiedzieć się, jak przebiega ta interakcja.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badanie genetyczne było przeprowadzone na nicieniach C. elegans, które mają wiele wspólnego z organizmem człowieka. Naukowcy przetestowali około 19 000 genów u nicieni. Zmniejszali ekspresję każdego genu i sprawdzali, czy gen zmniejszał kumulację białka w komórce. Okazało się, że 150 genów działało w ten sposób, z czego 9 poprawiało stan zdrowia komórek. Natomiast w drugim badaniu naukowcy przebadali niemal milion małych cząsteczek w komórkach ludzkiej tkanki, by przekonać się, które z nich posiadają umiejętność przywracania zdolności komórki do ochrony przed zagrożeniem ze strony białka. Zidentyfikowali 7 klas związków, które zwiększają zdolność ochronną komórek. Zyskały one miano regulatorów proteostazy. Dokładne mechanizmy ich działania nie są jednak jeszcze znane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza