Nużeniec - pasożyt, objawy i leczenie nużycy

Żyją w naszych brwiach i rzęsach. Mają podłużny kształt, nie są jednak widoczne gołym okiem. To nużeńce - pasożyty spokrewnione z roztoczami. Żywią się martwym naskórkiem i mogą powodować choroby skóry.

Mikroskopijny nużeniec żyje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych policzków, nosa, czoła i powiekach, a także w bruździe nosowo – wargowej. Zdaniem dermatologów, każdy jest nosicielem tych pajęczaków. Najwięcej żyje ich jednak u osób między 30. a 60. rokiem życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Lubią wilgotne środowisko. Aktywne są szczególnie nocą. Nie są jednak groźne, dopóki ich liczba znacznie nie wzrośnie i nie rozprzestrzenią się dalej, opuszczając mieszki i gruczoły łojowe. Są szczególnie groźne dla osób z obniżoną odpornością organizmu. Nużeniec wywołuje chorobę zwaną demodekozą, inaczej nużycą.

Nużeniec - objawy nużycy

Objawy nużycy to różne dolegliwości skórne, takie jak rumień, wypryski, a także grudki i krostki ropne przypominające trądzik.

Pasożyt powoduje stan zapalny wokół ust, powstawanie wągrów i zaskórników. Osobie zarażonej nużeńcem mogą wypadać włosy.

Nużeńce mogą wywołać również zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy jęczmień. Odczuwamy wówczas pieczenie, uczucie kłucie czy piasku w oczach. Na brzegach powiek i rzęsach pojawiają się tzw. złogi. Rzęsy są osłabione, łamią się i wypadają.

Nużeniec - jak można się zarazić nużycą?

Zarazić się nużeńcem można się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Narażeni są też ci, którzy używają tych samych przedmiotów osobistych, (np. grzebieni, kosmetyków, ręczników, pościeli czy ubrań), co osoby zakażone.

Nużeniec - leczenie nużycy

Aby postawić diagnozę, należy wykonać mikroskopowe badania chorego naskórka. Do analizy wysyła się też próbki rzęs i brwi. Lekarz może przepisać maści i inne preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Ważne jest oczyszczanie chorych miejsc. Ze względów higienicznych i zdrowotnych, należy używać jednorazowych ręczników. Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, po tym czasie nieprzyjemne dolegliwości powinny całkowicie ustąpić.

Komentarze (3)
~Ewelina578
~Ewelina578 10 godzin temu

Witam. Polecam terapię przeciwpasożytniczą DuoLife, co w połączeniu z preparatami zewnętrznymi dopiero przyniesie pożądane efekty, bo jak wiadomo nużeniec bytuje nie tylko na skórze, ale i również w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Suplementy DuoLife są stworzone z roślin, w 100proc. naturalne, bez chemii i konserwantów. Zostały stworzone przez polskich biologów i lekarzy, i posiadają wszelkie atesty, trzymały już wiele nagród. Są wyjątkowo skuteczne w walce z wieloma schorzeniami (m.in. bolerioza, choroby stawów, nowotwory, i wielu innych) i przy tym nie powodują żadnych skutków ubocznych. Stosowane przez wielu polskich sportowców i nie tylko. Gorąco polecam. Kuracja powinna trwać ok. 3 miesięcy, ale tylko to da nam gwarancję na skuteczne wyleczenie. Więcej informacji ewelinka578@gmail.com

Odpowiedz
~janusz
~janusz 4 miesiące temu

Witam, Chcę podzielić się moimi uwagami na temat nużeńca ocznego, okresu leczenia, efektów, wiedzy lekarzy itd. Nużeniec oczny niestety jest często na oczach ludzi pracujących na roli, ma związek z warunkami pracy – kurz, pył wilgoć itp. Jeśli jest nie zdjagnozowany może bytować w oku całe lata bez świadomości człowieka. Moi rodzice prawdopodobnie go mają, oczy praktycznie pozbawione rzęs, takie osoby bezwiednie zarażają całe otoczenie- przez poduszkę, koc pościel, ręcznik itd. Niestety starsi ludzie są też bardzo niechętni na podjęcie leczenia. Moja gehenna z nużeńcem rozpoczęła się około stycznia, lecz musiałem go mieć od dawna. Poza oczami był na głowie oraz głównie szyi – objaw w postaci podobnej do trądzika – swędzące zaczerwienienie po goleniu na granicy brody. Dopóki nie zacząłem jeździć na rowerku treningowym oraz pocić się w trakcie wszystko było do zniesienia wobec braku świadomości. Po treningu brałem długą kąpiel przez którą rozmnożyłem nużeńca na całe ciało. Koszmar pełzających po całym ciele robali trwał około 3 miesięcy. Na twarzy dosłownie czuć było parzące gryzienie. Jednocześnie objawy miała żona, u dzieci stwierdzono nużeńca tylko w powiekach. Po wizycie u dermatologa dostałem złe środki na świerzba, które nie pomogły, jednocześnie diagnoza z rzęsy nie potwierdziła obecności pasożyta, dalej po wizycie u okulisty na badaniu mikroskopem pani jednoznacznie potwierdziła nużeńca. Leczenie kontynuowałem prywatnie u dermatolog z ogólnopolskiej sieci przychodni która zaleciła saunę – bo temperatura pow. 50 C je zabije. Niestety sauna plus wejście do jakuzzi rozmnożyło to paskudztwo. Absolutnie odradzam saunę tym bardziej bąbelki w wodzie. Pani dermatolog robiła wielkie oczy zdziwiona że jest gorzej. Kompletnie nie pomagała w leczeniu i miałem wrażenie że uczy się na mnie choroby. Na wizycie delikatnie sugerowała, że swędzenie i pieczenie to moja fantazja i może trzeba do psychiatry. Na ciele poza szyją nie miałem widocznych przez pasożyta zmian. Zacząłem stosować zalecane płyny, kosmetyki zmieniłem na szare mydło, siarkowe i dziegciowe. Efekty przynosił olejek herbaciany, olej rycynowy, płyn do okładów z Wałbrzycha i inne. Przełomem okazała się maść Mikulicza – polecona przez farmaceutę, zlikwidował robale z szyi, niestety na oczy nie jest zalecana. O higienie otoczenia : sprzątanie, codzienne pranie w temperaturze powyżej 60 C, ręczniki do jednorazowego użytku lub papierowe, odkurzanie można powiedzieć jedno _ gehenna. Do tego zmęczenie psychiczne i fizyczne. Generalnie kończąc nie ma szybkiej metody pozbycia się tego, wiedza i pomoc lekarzy – żadna. Pasożyt został tylko na powiekach w niewielkich ilościach – co miesiąc wizyta na mikroskopie u okulisty i nadzieja że może już po. Niestety z bliskimi które o tym ze maja nużeńca nie chcą słyszeć i nie maja zamiaru się leczyć najlepiej zakończyć kontakty.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

może przyczynić się do rozwoju choroby. Tampony hamują proces wypływu krwi, co utrudnia utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Podczas lata powinno (...) . Stosowanie antybiotyków Stosowanie antybiotyków na choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jakie choroby przenoszą komary?

Jakie choroby przenoszą komary?

np. do Afryki czy południowej Azji. To choroba pasożytnicza. Do zakażenia dochodzi po ugryzieniu komara, w którego ślinie znajdują się pierwotniaki wywołujące (...) się właśnie o tej chorobie, nie...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi bronić?

Brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi bronić?

i narażamy się na wiele chorób. Jak podaje dziennik „Journal of Environmental Health", aż 95 proc. z nas nie potrafi myć dłoni. Jakie choroby są związane (...) z nieprzestrzeganiem zasad higieny? Jak prawidłowo myć ręce, by być zdrowym? Choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Infekcje, które najczęściej atakują latem

Infekcje, które najczęściej atakują latem

charakterystyczne objawy zapalenia spojówek. Choroba może być wywołana przez bakterie (wówczas leczy się ją antybiotykami) lub przez wirusy. Bardzo łatwo (...) się nią zarazić, stąd konieczne jest ścisłe przestrzeganie podstawowych...