Nużeniec - pasożyt, objawy i leczenie nużycy

Żyją w naszych brwiach i rzęsach. Mają podłużny kształt, nie są jednak widoczne gołym okiem. To nużeńce - pasożyty spokrewnione z roztoczami. Żywią się martwym naskórkiem i mogą powodować choroby skóry.

Mikroskopijny nużeniec żyje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych policzków, nosa, czoła i powiekach, a także w bruździe nosowo – wargowej. Zdaniem dermatologów, każdy jest nosicielem tych pajęczaków. Najwięcej żyje ich jednak u osób między 30. a 60. rokiem życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Lubią wilgotne środowisko. Aktywne są szczególnie nocą. Nie są jednak groźne, dopóki ich liczba znacznie nie wzrośnie i nie rozprzestrzenią się dalej, opuszczając mieszki i gruczoły łojowe. Są szczególnie groźne dla osób z obniżoną odpornością organizmu. Nużeniec wywołuje chorobę zwaną demodekozą, inaczej nużycą.

Nużeniec - objawy nużycy

Objawy nużycy to różne dolegliwości skórne, takie jak rumień, wypryski, a także grudki i krostki ropne przypominające trądzik.

Pasożyt powoduje stan zapalny wokół ust, powstawanie wągrów i zaskórników. Osobie zarażonej nużeńcem mogą wypadać włosy.

Nużeńce mogą wywołać również zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy jęczmień. Odczuwamy wówczas pieczenie, uczucie kłucie czy piasku w oczach. Na brzegach powiek i rzęsach pojawiają się tzw. złogi. Rzęsy są osłabione, łamią się i wypadają.

Nużeniec - jak można się zarazić nużycą?

Zarazić się nużeńcem można się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Narażeni są też ci, którzy używają tych samych przedmiotów osobistych, (np. grzebieni, kosmetyków, ręczników, pościeli czy ubrań), co osoby zakażone.

Nużeniec - leczenie nużycy

Aby postawić diagnozę, należy wykonać mikroskopowe badania chorego naskórka. Do analizy wysyła się też próbki rzęs i brwi. Lekarz może przepisać maści i inne preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Ważne jest oczyszczanie chorych miejsc. Ze względów higienicznych i zdrowotnych, należy używać jednorazowych ręczników. Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, po tym czasie nieprzyjemne dolegliwości powinny całkowicie ustąpić.

Komentarze (2)
~janusz
~janusz 2 miesiące temu

Witam, Chcę podzielić się moimi uwagami na temat nużeńca ocznego, okresu leczenia, efektów, wiedzy lekarzy itd. Nużeniec oczny niestety jest często na oczach ludzi pracujących na roli, ma związek z warunkami pracy – kurz, pył wilgoć itp. Jeśli jest nie zdjagnozowany może bytować w oku całe lata bez świadomości człowieka. Moi rodzice prawdopodobnie go mają, oczy praktycznie pozbawione rzęs, takie osoby bezwiednie zarażają całe otoczenie- przez poduszkę, koc pościel, ręcznik itd. Niestety starsi ludzie są też bardzo niechętni na podjęcie leczenia. Moja gehenna z nużeńcem rozpoczęła się około stycznia, lecz musiałem go mieć od dawna. Poza oczami był na głowie oraz głównie szyi – objaw w postaci podobnej do trądzika – swędzące zaczerwienienie po goleniu na granicy brody. Dopóki nie zacząłem jeździć na rowerku treningowym oraz pocić się w trakcie wszystko było do zniesienia wobec braku świadomości. Po treningu brałem długą kąpiel przez którą rozmnożyłem nużeńca na całe ciało. Koszmar pełzających po całym ciele robali trwał około 3 miesięcy. Na twarzy dosłownie czuć było parzące gryzienie. Jednocześnie objawy miała żona, u dzieci stwierdzono nużeńca tylko w powiekach. Po wizycie u dermatologa dostałem złe środki na świerzba, które nie pomogły, jednocześnie diagnoza z rzęsy nie potwierdziła obecności pasożyta, dalej po wizycie u okulisty na badaniu mikroskopem pani jednoznacznie potwierdziła nużeńca. Leczenie kontynuowałem prywatnie u dermatolog z ogólnopolskiej sieci przychodni która zaleciła saunę – bo temperatura pow. 50 C je zabije. Niestety sauna plus wejście do jakuzzi rozmnożyło to paskudztwo. Absolutnie odradzam saunę tym bardziej bąbelki w wodzie. Pani dermatolog robiła wielkie oczy zdziwiona że jest gorzej. Kompletnie nie pomagała w leczeniu i miałem wrażenie że uczy się na mnie choroby. Na wizycie delikatnie sugerowała, że swędzenie i pieczenie to moja fantazja i może trzeba do psychiatry. Na ciele poza szyją nie miałem widocznych przez pasożyta zmian. Zacząłem stosować zalecane płyny, kosmetyki zmieniłem na szare mydło, siarkowe i dziegciowe. Efekty przynosił olejek herbaciany, olej rycynowy, płyn do okładów z Wałbrzycha i inne. Przełomem okazała się maść Mikulicza – polecona przez farmaceutę, zlikwidował robale z szyi, niestety na oczy nie jest zalecana. O higienie otoczenia : sprzątanie, codzienne pranie w temperaturze powyżej 60 C, ręczniki do jednorazowego użytku lub papierowe, odkurzanie można powiedzieć jedno _ gehenna. Do tego zmęczenie psychiczne i fizyczne. Generalnie kończąc nie ma szybkiej metody pozbycia się tego, wiedza i pomoc lekarzy – żadna. Pasożyt został tylko na powiekach w niewielkich ilościach – co miesiąc wizyta na mikroskopie u okulisty i nadzieja że może już po. Niestety z bliskimi które o tym ze maja nużeńca nie chcą słyszeć i nie maja zamiaru się leczyć najlepiej zakończyć kontakty.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 9 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Cholera - przyczyny, objawy, leczenie

, Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia (...) . Zakażenia - obraz kliniczny, rozpoznanie,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Filarioza

- epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0, Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL (...) -2279-7, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D.,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Dur wysypkowy

Dur wysypkowy, określany również tyfusem plamistym, to groźna choroba zakaźna, która może być przyczyną ciężkich epidemii, a nawet śmierci wielu ludzi. Tyfus plamisty przenoszony jest przez wszy i pchły. Może być wywołany...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

Listerioza wywoływana jest przez bakterie Listeria Monocytogenes. Jest ona obecna w gnijących roślinach, w wodzie, w kale ludzkim i wśród zwierząt. Zakażenie nimi jest rzadkie. Dochodzi do niego w wyniku spożycia zakażonego pokarmu lub kontaktu z chorym...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zika infekuje komórki nerwowe odpowiedzialne za tworzenie się czaszki

Komórki grzebienia nerwowego czaszki, które dają podstawę do budowy kości i tkanki chrzęstnej czaszki, są podatne na wirus Zika, donoszą naukowcy Stanford University School of Medicine w "Cell Host & Microbe". Odkrycie dokonane dzięki infekowaniu...