Trwa ładowanie...

Nużeniec - charakterystyka, objawy, leczenie

Nużeniec żyje w naszych brwiach i rzęsach. Mają podłużny kształt, nie są jednak widoczne gołym okiem. Nużeńce to pasożyty spokrewnione z roztoczami. Żywią się martwym naskórkiem i mogą powodować choroby skóry.

spis treści

1. Nużeniec - charakterystyka

Mikroskopijny nużeniec żyje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych policzków, nosa, czoła i powiekach, a także w bruździe nosowo – wargowej. Zdaniem dermatologów, każdy jest nosicielem tych bardzo małych pajęczaków. Najwięcej żyje ich jednak u osób między trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Zobacz film: "Zapobieganie zmianom skórnym"

Lubią wilgotne środowisko. Aktywne są szczególnie nocą. Zazwyczaj nie są jednak groźne, ich liczba znacznie nie wzrośnie i nie rozprzestrzenią się dalej, opuszczając mieszki i gruczoły łojowe. Są szczególnie groźne dla osób z obniżoną odpornością organizmu. Nużeniec wywołuje chorobę nazywaną demodekozą lub nużycą.

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego

zobacz galerię

2. Nużeniec - objawy

Demodekoza jest chorobą, która u wielu osób przebiega w sposób zupełnie bezobjawowy. Typowe objawy skórne nużycy, czyli nużycy to między innymi: zaczerwienienia skóry, wypryski, łuszczenie się skóry, świąd, grudki oraz krostki ropne przypominające trądzik.

Nużeniec wywołuje stan zapalny wokół ust, powstawanie wągrów i zaskórników. Osobie zarażonej nużeńcem mogą wypadać włosy.

Nużeńce mogą wywołać również zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy jęczmień. Odczuwamy wówczas pieczenie, uczucie kłucie czy piasku w oczach. Na brzegach powiek i rzęsach pojawiają się tzw. złogi. Rzęsy są osłabione, łamią się i wypadają.

Jak można zarazić się nużeńcem? Najczęściej dochodzi do tego poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Ryzyko zarażenia rośnie, gdy używa się tych samych przedmiotów osobistych co osoby zakażone (np. grzebieni, kosmetyków, ręczników, pościeli czy ubrań).

3. Nużeniec - leczenie

Objawy nużycy, powinny być sygnałem, że bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Postawienie odpowiedniej diagnozy musi być poprzedzone wykonaniem badań mikroskopowych chorego naskórka. Do analizy wysyła się też próbki rzęs i brwi.

Leczenie nużycy jest długotrwałe i polega na zastosowaniu różnorodnych metod. Zazwyczaj stosuje się maści, kremy oraz inne preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Bardzo ważne jest również oczyszczanie zainfekowanych miejsc.

W ostatnich latach coraz częściej zaleca się również gorące kąpiele ze sporą ilością mydła i heksachlorobenzenem. Ze względów higienicznych i zdrowotnych, należy używać jednorazowych ręczników. Leczenie nie jest krótkotrwałe może trwać nawet kilka miesięcy, jednak po upływie tego czasu nieprzyjemne dolegliwości związane z dekomedozą powinny całkowicie ustąpić.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza