Objaw cichego zawału. Wiedza, która może uratować życie
Większość z nas jest świadoma tego, jakie objawy mogą wystąpić podczas zawału serca. W niektórych przypadkach jednak pacjentowi nie towarzyszy silny ból w klatce piersiowej. Mowa wówczas o cichym zawale. Jak go rozpoznać?
1. Cichy zawał
Zawał serca to jedno z najczęstszych powikłań miażdżycy. Wśród charakterystycznych objawów wymienia się silny ból w klatce piersiowej promieniujący do ręki lub żuchwy, duszności oraz zimne poty.
Atak serca nie zawsze jednak ma dramatyczny przebieg. U niektórych pacjentów może dojść do tzw. cichego zawału. Choć najbardziej narażeni są cukrzycy, każdy powinien wiedzieć, jak objawia się ten stan.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na samopoczucie. Cichemu zawałowi często towarzyszy silne zmęczenie i spadek formy. Jest to spowodowane niedotlenieniem i martwicą części tkanek mięśnia sercowego.
Zmniejszona wydolność serca prowadzi do ogromnego zmęczenia podczas wykonywania czynności, które do tej pory nie sprawiały najmniejszych problemów. To pierwszy sygnał alarmowy.
2. Niepokojące objawy
Kolejnym niepokojącym objawem są zawroty głowy. Obniżone natlenienie mózgu i zaburzenia krążenia krwi dodatkowo skutkują osłabieniem oraz problemami z równowagą.
Należy też zwrócić uwagę na drętwienie i mrowienie rąk. Choć często występuje, gdy przyjmujemy nieodpowiednią pozycję ciała przez dłuższy czas, niekiedy może wskazywać na cichy zawał.
O przebytym zawale mogą też świadczyć bóle brzucha i nudności. To bardzo niepozorny objaw, który można uznać za mniej poważne dolegliwości, jednak nie powinien być ignorowany, gdy towarzyszą mu inne symptomy.
3. Reaguj na czas
Cichy zawał nie jest łatwy do rozpoznania, a mało charakterystyczne objawy przypominające mniej poważne schorzenia dodatkowo utrudniają diagnozę. Warto więc wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm.
Jeśli zmęczenie i dyskomfort w klatce piersiowej utrzymuje się przez dłuższy czas, jest to sygnał, by niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.