Charakterystyczny objaw. Pojawia się, gdy rak zajął już płuca
Lekarze przyznają, że ogromnym utrudnieniem we wczesnym wykryciu raka płuc jest brak wielu charakterystycznych objawów. Są jednak pewne subtelne sygnały, które z wyprzedzeniem mogą wskazywać na groźne zmiany. Są to m.in. nawracające infekcje i wyraźny spadek masy ciała. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
1. Nietypowe objawy raka płuc
Rak płuc od lat pozostaje największym wyzwaniem spośród wszystkich chorób nowotworowych. Co roku w Polsce tę diagnozę słyszy 23 tys. osób i niestety podobna liczba osób umiera z tego powodu. Statystyki wskazują, że pięć lat po rozpoznaniu choroby przeżywa niewiele ponad 10 proc. chorych. Ponure statystyki wynikają m.in. z bardzo późnych rozpoznań.
Przewlekły kaszel, duszności, krwioplucie, które ciężko zignorować i które zmuszają pacjentów do diagnostyki, pojawiają się najczęściej, kiedy guz zaczyna zamykać jedno z oskrzeli głównych. Te dolegliwości z reguły świadczą o tym, że choroba jest już bardzo zaawansowana.
U chorujących na nowotwór płuc mogą pojawiać się stany podgorączkowe, brak apetytu i niewytłumaczalna utrata masy ciała. Innym symptomem raka płuca mogą być nawracające infekcje.
2. Zwróć uwagę na dłonie i palce
Okazuje się, że raka płuca mogą sygnalizować również zmiany w wyglądzie palców i paznokci. Chodzi o tzw. palce pałeczkowate.
Abbas Kanani, farmaceuta zdradza, że zmiany w obrębie palców pojawiają się stopniowo. Na początku podstawa paznokcia staje się miękka, z czasem można zauważyć, że paznokcie zaczynają się zakrzywiać i stają się błyszczące. W zaawansowanej fazie końce palców zaczynają puchnąć, co powoduje, że kształtem przypominają maczugę.
- Jest to mniej powszechny objaw raka płuc. Zwykle atakuje górną część palców obu rąk i rozwija się latami - zauważa farmaceuta. - Paznokcie mogą wyglądać tak, jakby nie były już przyczepione, a kąt styku paznokcia ze skórką staje się szerszy - dodaje.
Abbas Kanani wymienia inne możliwe objawy rak płuca:
- długotrwały kaszel, który się nasila,
- nawracające infekcje dróg oddechowych,
- odkrztuszanie krwi,
- ból podczas oddychania lub kaszlu,
- duszność,
- przewlekłe zmęczenie lub brak energii,
- utrata apetytu lub niewyjaśniona utrata masy ciała.
Cancer Research UK szacuje, że zmiany na dłoniach pojawiają się nawet u 35 proc. pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc, w przypadku drobnokomórkowego raka płuc ten objaw jest notowany znacznie rzadziej.
Pałeczkowate palce to objaw, którego nie powinno się ignorować, bo może wskazywać na szereg innych problemów zdrowotnych. Zmiany są obserwowane przy raku płuc, ale również u osób z chorą tarczycą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.