Trwa ładowanie...

Olejek jałowcowy

Pomaga przy katarze i kaszlu, przyspiesza gojenie ran, działa odkażająco. Olejek jałowcowy znany był już w starożytności. Wykorzystywano go w Egipcie, Chinach, Indiach, Macedonii i Grecji. Jakie jeszcze są właściwości olejku jałowcowego?

1. Działanie olejku jałowcowego

Olejek jałowcowy uzyskuje się z owoców (szyszkojagód) jałowca pospolitego. Jego głównymi składnikami są alfa-pinen i kadinen. Działa antyseptycznie, a jego zastosowanie poleca się w rekonwalescencji i osłabieniu odporności organizmu. Ponadto łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych oraz pomaga przy katarze i kaszlu. Olejek jałowcowy ma działanie:

 • rozkurczowe,
 • antyreumatyczne,
 • wzmacniające koncentrację,
 • wspomagające trawienie,
 • moczopędne,
 • napotne,
 • przyśpieszające gojenie się ran.

Zobacz film: "Produkty pochodzenia roślinnego"

Olejek jałowcowy posiada szerokie zastosowanie. Pomaga przy wzmożonym napięciu mięśni, wyczerpaniu organizmu, w zakażeniach dróg moczowych, reumatyzmie, rwie kulszowej, hemoroidach, kamicy nerkowej, żylakach, bezsenności i nadciśnieniu tętniczym. Może być pomocniczo stosowany przy braku energii oraz w stanach lękowych. Dodatkowo zwiększa łaknienie, wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Może być zatem stosowany doustnie w zaburzeniach trawienia. Jako środek pomocniczy wykorzystywany jest w leczeniu kamicy nerkowej.

Olejek jałowcowy jest szczególnie polecany osobom z problemami skórnymi, np. z trądzikiem młodzieńczym czy z rozstępami. Posiada bardzo przyjemny, żywiczny zapach. Nie może być stosowany przez osoby cierpiące na różnego rodzaje alergie, ponieważ działa drażniąco na skórę, wywołując jej zaczerwienienie i uczucie ciepła. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem korzystanie z olejku.

2. Środki ostrożności przy korzystaniu z olejków eterycznych

Naturalne olejki eteryczne to substancje bardzo aktywne i trzeba je stosować dokładnie według zaleceń producenta, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia.

 • Trzeba unikać kontaktu nierozcieńczonych olejków ze skórą.
 • Przed kontaktem z olejkami należy szczególnie chronić oczy.
 • Olejki eteryczne to substancje łatwopalne.
 • Olejki powinny być przechowywane w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Olejki eteryczne mogą oddziaływać na niektóre tworzywa sztuczne.
 • W sytuacji połknięcia olejków, nie można prowokować wymiotów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza i pokazać opakowanie lub etykietę olejku.

Olejek eteryczny może być stosowany do aromatyzacji powietrza. Kilka kropli należy wlać do specjalnych lampek, nawilżaczy powietrza, czy kominków aromatycznych. Olejek można również stosować do kąpieli. Nie więcej niż 10–15 kropli należy wlać do wanny pod strumień bieżącej wody. Przy stosowaniu olejku jałowcowego do masażu należy wymieszać łyżkę stołową oleju bazowego z maksymalnie pięcioma kroplami olejku z jałowca. Olejki eteryczne muszą być przechowywane w szczelnie zamkniętych szklanych butelkach, najlepiej w temperaturze 15–25 stopni Celsjusza. Trzeba je chronić przed działaniem światła.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza