Przejdź na WP

Otyłość w dzieciństwie zwiększa prawdopodobieństwo zawału

Dzieci z nadwagą są bardziej narażone na zawał serca lub udar w średnim wieku. Nawet jeżeli w późniejszym życiu wyszczupleją. Brytyjscy naukowcy wzięli pod lupę historie medyczne 42 tys. osób różnych narodowści od dzieciństwa do 50. roku życia. To jak do tej pory najsilniejsze dowody na to, jak duży i nieuchronny wpływ na nasze zdrowie mają pierwsze lata naszego życia.

Zobacz film: "Śniadania dla dzieci do szkoły"

1. Na zawał i udar pracujesz od najmłodszych lat

Naukowcy z Oxford University potwierdzili, że ryzyko udaru lub zawału zwiększa wysokie ciśnienie krwi, cholesterol i palenie tytoniu przed ukończeniem 19 roku życia.

Badacze wykorzystali dokumentację medyczną dzieci w wieku od 3 do 19 lat sporządzoną w latach 70. Skonfrontowali wcześniejsze dane z tym, co dzieje się z pacjentami w dorosłym życiu. Naukowcy analizowali przypadki 42 tys. osób z USA, Australii i Finlandii. Śledzili ich medyczną historię aż do 50. roku życia, kiedy to 290 z nich doznało zawału serca, udaru mózgu lub choroby sercowo-naczyniowej.

2. Wnioski z badań nad otyłością u dzieci

Dzieci z nadwagą są znacznie bardziej narażone na zawał serca lub udar w średnim wieku - nawet jeśli schudną w wieku dorosłym - to główny wniosek płynący z badań naukowców z Oxford University.

10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [11 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą...

zobacz galerię

Brytyjczycy odkryli, że dodatkowe 10 proc. wskaźnika masy ciała u dziecka zwiększało o 20 proc. ryzyko zawału i wystąpienia innych problemów sercowo-naczyniowych już u dorosłych.

Kolejny wniosek to kwestia dotycząca wysokiego ciśnienia. I tu również każde dodatkowe zwiększone o 10 proc. ciśnienie krwi w dzieciństwie proporcjonalnie zwiększało ryzyko zawału u dorosłych aż o 40 procent, a w przypadku problemu z cholesterolem w dzieciństwie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrastało odpowiednio o 16 procent.

3. Zdrowe odżywianie w dzieciństwie to inwestycja na lata

Co ważne, analizy naukowców pokazują, że zmiany, które zachodzą w organizmie, dokonują się m.in. pod wpływem niewłaściwego odżywiania i są nieodwracalne. Osoby, które w dzieciństwie miały nadwagę i inne związane z tym problemy zdrowotne, były 3 razy bardziej narażone na atak serca w wieku dorosłym. I to mimo tego, że później schudlły i prowadziły zdrowy tryb życia.

Osoby, które należały do grupy ryzyka jako dzieci i kontynuowały złe nawyki w życiu dorosłym, miały pięciokrotnie większe ryzyko zawału w porównaniu z osobami, które jako dzieci były w pełni zdrowe, ale jako dorośli przestali dbać o siebie.

Autorzy raportu przekonują, że ich badania po raz kolejny udowadniają, że zdrowe odżywianie w dzieciństwie to inwestycja na przyszłość. A programy zapobiegania udarom i atakom serca powinny uwzględniać edukację najmłodszych i ich rodziców.

Wyniki badania zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu.

4. Coraz więcej otyłych dzieci w Polsce

Tymczasem w Polsce w ogromnym tempie rośnie liczba dzieci z nadwagą. Według danych Instytut Żywności i Żywienia blisko 10 proc. dzieci w wieku 1-3 lat cierpi na nadwagę lub otyłość. W grupie dzieci 10-16 lat problem nadmiernej masy ciała dotyczy co piątego ucznia...

Dzieci z nadwagą są bardziej narażone na zawał serca lub udar w średnim wieku.
Dzieci z nadwagą są bardziej narażone na zawał serca lub udar w średnim wieku. (iStock)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy