Trwa ładowanie...

Pięć bezcennych rad od kardiologa. Uratowały serce 27-letniej dziennikarki

 Karolina Rozmus
26.03.2023 18:45
Nie przypuszczała, że choroby układu krążenia mogą zagrażać także młodym osobom
Nie przypuszczała, że choroby układu krążenia mogą zagrażać także młodym osobom (Instagram)

Przyznaje, że w jej rodzinie choroby serca związane z nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą, są powszechne. Mimo to przez lata nie zdawała sobie sprawy z tego, że to ryzyko dotyczy także jej. Gdy sobie to uświadomiła, postanowiła poprosić o pomoc kardiologa.

spis treści

1. Zrozumiała, że także jest narażona na choroby serca

Allana Akhtar, 27-letnia dziennikarka medyczna pisząca dla "Insidera" przyznaje, że od dziecka wiedziała, z czym boryka się jej rodzina. Gdy miała osiem lat, jej babcia doznała zawału serca, niedługo później jej tata powiedział, że musi ograniczyć sól w diecie z powodu nadciśnienia. Pamięta też nieustanne pomiary glukozy u babci ze zdiagnozowaną cukrzycą. Mimo to czerwona lampka zapaliła jej się dopiero niedawno.

"Mam 27 lat jestem w grupie wysokiego ryzyka chorób serca" – pisze.

Zobacz film: "Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców"

Do czynników ryzyka schorzeń układ krążenia zalicza się:

  • nadwagę lub otyłość, zwłaszcza otyłość brzuszną,
  • hipercholesterolemię,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę typu 2,
  • brak aktywności fizycznej i niewłaściwą dietę,
  • nałogi, takie jak picie alkoholu i palenie papierosów,
  • historię chorób układu sercowo-naczyniowego w rodzinie.

Do tej ostatniej grupy zalicza się właśnie Allana.

27-letnia dziennikarka uświadomiła sobie, że jest w grupie ryzyka
27-letnia dziennikarka uświadomiła sobie, że jest w grupie ryzyka (Instagram)

2. Pięć rad dla osób obciążonych ryzykiem chorób serca

"Pomimo mojego naiwnego przekonania, że choroby serca pojawiają się dopiero w średnim wieku, naukowcy i kardiolodzy coraz częściej widzą młodych ludzi, którzy zgłaszają się z problemami z sercem" – pisze dziennikarka na łamach "Insidera".

Dodaje, że na ten temat rozmawiała z dr Nilaya Shah, kardiologiem z Northwestern University. Udzielił jej porad, które powinny wdrożyć wszystkie osoby z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia – niezależnie od wieku.

2.1. Badania przede wszystkim

Lipidogram, czyli badanie stężenia cholesterolu i trójglicerydów oraz poziom glukozy we krwi to dwa najważniejsze badania.

Gdy lekarz dostrzeże "tendencje do zmierzania w złym kierunku, łatwiej jest interweniować na wczesnym etapie" - mówi dr Shah.

2.2. To rób codziennie

Poza kontrolnymi badaniami, które należy wykonywać regularnie w laboratorium, dr Shah zaleca, by mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnieniomierz to łatwo dostępne i tanie urządzenie, które błyskawicznie ujawnia, gdy z sercem dzieje się coś złego.

Dr Shah przypomina, że w przypadku zdrowych młodych dorosłych ciśnieniomierz powinien wskazywać maksymalnie wartość 120/80 mm/Hg.

2.3. Uwaga na jedzenie poza domem

Kardiolog zwraca uwagę na dietę – sięganie po tłusty, smażony fast food i żywność wysokoprzetworzoną może mieć wpływ na wystąpienie nadwagi, otyłości czy przyczyniać się do cukrzycy typu 2.

Zamiast tego dr Shah zaleca dietę obfitującą w warzywa, owoce i chude białko, bazującą na produktach nieprzetworzonych.

2.4. Serce kocha ruch

Szereg badań wskazuje, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia, a zwłaszcza dla układu krążenia. Najnowsze wytyczne naukowców mówią o 150 minutach sportu tygodniowo, ale dr Shah uspokaja, żeby nie traktować tych zaleceń w myśl zasady "wszystko albo nic".

Sugeruje, by małymi krokami dążyć do celu w postaci regularnej aktywności fizycznej.

2.5. Zero papierosów i wapowania

Palenie tytoniu to znany od lat czynnik ryzyka schorzeń kardiologicznych, ale dr Shah ostrzega, że modne wapowanie wcale nie jest dobrą alternatywą dla papierosów.

Tłumaczy, że także e-papierosy przyczyniają się do stresu oksydacyjnego, który ma negatywny wpływ na układ krążenia. Podkreśla też, że każda ekspozycja na nikotynę wpływa na podniesienie ciśnienia krwi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze