Pijesz to podczas lotu? Fundujesz sobie problemy z sercem i płucami
Badacze ostrzegają przed piciem alkoholu na pokładzie samolotu. Wskazują, że dla niektórych osób połączenie procentów, drzemki i specyficznych warunków panujących w samolocie jest to szczególnie niebezpieczne.
1. Wystarczą 2 puszki piwa lub 2 lampki wina
Badanie, które ukazało się na łamach czasopisma "Thorax", wskazuje na zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu na pokładzie samolotu. Naukowcy poprosili uczestników badania, by w kontrolowanych warunkach imitujących ciśnienie panujące podczas lotu samolotem, w laboratorium snu, spędzili łącznie dwie doby.
48 osób odbyło dwie, trwające cztery godziny drzemki. Jedną z nich poprzedziło spożycie niewielkiej ilości alkoholu stanowiącej równowartość dwóch lampek wina bądź dwóch puszek piwa.
"Połączenie alkoholu i niedotlenienia hipobarycznego podczas lotu pogarszało jakość snu, stanowiło wyzwanie dla układu sercowo-naczyniowego i prowadziło do wydłużenia czasu trwania hipoksemii (spadek prężności tlenu we krwi tętniczej, prowadzący m.in. do niedotlenienia tkanek - przyp. red.)" - zwracają uwagę naukowcy.
Ich zdaniem picie alkoholu przed drzemką w samolocie stanowi "znaczne obciążenie dla układu sercowego i może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc".
2. Tego unikaj na pokładzie samolotu
To jednak nie wszystko. Naukowcy uważają, że alkohol wpływa negatywnie również na jakość snu, skracając czas trwania fazy REM.
- Czasami ludzie po prostu myślą o natychmiastowym efekcie: "Och, dzięki temu szybciej zasnę", ale zapominają o wszystkich innych skutkach alkoholu - komentuje wyniki badań dr Shalini Paruthi z Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, cytowana przez portal 7news.com.au.
Eksperci przypominają osobom, które planują lot, by nie łączyły leków uspokajających z alkoholem. Na samopoczucie i jakość snu podczas lotu mogą też wpłynąć takie czynniki jak odwodnienie, które może nasilać picie dużych ilość kawy i energy drinków, bądź spożywanie serwowanych na pokładzie wysokoprzetworzonych posiłków, bogatych w cukier czy sól.
- Jeśli próbujesz spać w samolocie, rozważ zakup słuchawek z redukcją szumów i być może nie korzystaj z ekranów, zwłaszcza podczas oczekiwania na rozpoczęcie lotu - radzi kardiolog, dr Andrew Freeman.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.