Polacy łykają garściami. Przyjmowane w nadmiarze rujnują nerki i wątrobę
Analizując dane spożycia suplementów diety w Polsce, nietrudno zauważyć, że rodacy sięgają po nie wyjątkowo chętnie i często. W samym 2021 roku wydaliśmy na suplementy blisko 7,7 mld zł. Połowa społeczeństwa zażywa je regularnie, jednak niewiele osób jest świadomych, że nadmiar niektórych witamin może być szkodliwy dla organizmu.
1. Nadużywanie niektórych witamin jest ryzykowne
Zasadniczo witaminy dzieli się ze względu na ich rozpuszczalność: w wodzie i w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach kumulują się w organizmie, przede wszystkim w wątrobie i tkance tłuszczowej. Chodzi tu o witaminy takie jak: witamina A, D, E i K. Ich nadmierna ilość w organizmie może prowadzić do hiperwitaminozy.
Choć dużo mówi się o istotnej roli dostarczania organizmowi witamin, hiperwitaminoza zdecydowanie nie jest korzystna dla zdrowia i może spowodować trwałe uszkodzenia wielu narządów. Przypadki przedawkowania witamin nie są dziś na świecie rzadkością, a dla niektórych pacjentów spożywających duże ilości suplementów bez konsultacji z lekarzem zakończyły się nawet zgonem.
2. Nadmiar witaminy A
Witamina A jest jedną z witamin, które w nadmiarze mogą zaszkodzić. Obecna jest w wielu produktach, ale największe ryzyko stanowi nadgorliwość w jej suplementacji. Dla kobiet w ciąży nadmiar witaminy A stanowi poważne zagrożenie, mogące prowadzić dopowstania wad wrodzonych u dziecka - ale nie tylko ciężarne są w grupie ryzyka. Nadmierna ilość witaminy A może doprowadzić także do uszkodzenia nerek oraz wątroby.
Objawy nadmiaru witaminy A obejmują:
- zaburzenia widzenia, takie jak rozmazany obraz lub podwójne widzenie (w szczególności u dzieci),
- zmniejszenie apetytu,
- zawroty głowy,
- senność,
- wypadanie oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- problemy skórne, np. pęknięcia w kącikach ust czy nadwrażliwość na światło.
3. Nadmiar witaminy D i ryzyko uszkodzenia nerek
Witamina D jest niezbędna, jeśli chcemy utrzymać organizm w dobrej formie, ale jej nadmiar, szczególnie w przypadku długotrwałej suplementacji, może przyczynić się do odwodnienia, uszkodzenia nerek, tworzenia kamieni nerkowych oraz hiperkalcemii.
O nadmiarze witaminy D w organizmie świadczą:
- zaparcia,
- odwodnienie,
- częste oddawanie moczu,
- wymioty,
- polidypsja,
- osłabienie siły mięśni,
- drażliwość.
Warto przypomnieć, że decyzja o suplementacji zawsze powinna być poprzedzona badaniami i konsultacją lekarską. Nie należy samemu decydować o zażywaniu witamin, a już szczególnie tych, które mogą kumulować się w organizmie. Suplementacji na własną rękę nie powinny stosować także osoby przewlekle chorujące, bo często zdarza się, że pozornie korzystny dla zdrowia pierwiastek lub witamina, w nadmiarze mogą spowodować u chorego poważne powikłania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.