Gabinety są pełne. Pierwszy objaw to silny ból zatok
Mimo ciepłej pogody gabinety lekarskie przeżywają oblężenie. Wśród problemów, które królują, lekarze wymieniają chore zatoki. Głównego winowajcy bardzo ciężko uniknąć - czyha w biurach czy samochodach. - Letnie infekcje zatok często są intensywniejsze i bardziej długotrwałe, zdarza się, że wymagają nieco innego podejścia w leczeniu - ostrzega laryngolog.
1. Skąd się bierze zapalenie zatok?
Zapalenie zatok może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do zapalenia może dojść na skutek niedrożności zatok po niewłaściwie leczonej lekkiej infekcji czy przeziębieniu. Zwykle są to dość uciążliwe objawy obejmujące charakterystyczny, silny ból z przodu czaszki, a także niedrożność nosa, swędzenie, uczucie rozpychania, utrudnione oddychanie, gorączkę i osłabienie.
Wśród letnich pacjentów zmagających się z zatokami królują też ci, którzy uskarżają się na wyjątkowo intensywne bóle głowy i łzawienie oczu.
Stany zapalne w zatokach mogą jednak wywoływać także wirusy, bakterie i grzyby, a nawet próchnica. Istotnym aspektem są także alergie, których nasilone objawy, zwłaszcza w szczycie sezonu (wiosna-lato), mogą też przyczyniać się do stanu zapalnego w zatokach.
- Jest tu duża sezonowość, bo w okresie wiosennym mamy znacznie więcej czynników alergizujących: trawy, kwiaty, drzewa. Zapaleniu zatok często towarzyszy alergia, która nasila ten stan zapalny. Najwięcej tego typu powiązanych przypadków jest właśnie wiosną, w drugiej kolejności latem i następnie jesienią, ale tu już zdecydowanie mamy mniej zachorowań, bo mamy do czynienia z innymi alergenami - wyjaśnia laryngolog dr Łucja Weselik w rozmowie z WP abcZdrowie.
2. Infekcje zatok to nieodłączna część lata
Lekarze przestrzegają przed rosnącą właśnie teraz skalą infekcji zatok.
- Pacjentów z zapaleniem zatok stale mamy dużo, ale latem faktycznie ten trend się zwiększa - potwierdza laryngolog dr Łucja Weselik.
Dzieje się tak z powodu wyżej wymienionej większej podatności na alergie, ale nie tylko. Lekarka podkreśla, że jest jeden niezwykle istotny czynnik, którego wpływ nasila się właśnie latem - to klimatyzacja, z której chętnie korzystamy w biurze czy aucie, a także coraz więcej Polaków ma ją we własnych mieszkaniach.
- Przyczyny podatności na zapalenie zatok to bardzo indywidualna kwestia, ale latem na pewno możemy wyróżnić przebywanie w pobliżu zanieczyszczonej klimatyzacji jako jeden z głównych czynników aktywujących chorobę. Przy największych upałach spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach czy autach, dlatego jesteśmy stale narażeni na kontakt z patogenami rozwijającymi się w tych urządzeniach - mówi dr Weselik.
Ekspertka podkreśla także, że klimatyzacja produkuje równie niesprzyjające zdrowiu suche powietrze. Wysusza ono drogi oddechowe, śluzówka staje się bardziej podatna przepuszczanie bakterii i grzybów, co prowadzi do szybkiego rozwoju infekcji. Jednak klimatyzacja, nawet regularnie czyszczona, jest czynnikiem, którego powinny unikać wszystkie osoby zmagające się ze spadkami odporności - są one bardziej podatne na negatywny wpływ gwałtownych spadków temperatur.
3. Letnie zapalenie zatok może być wyjątkowo dokuczliwe
- Letnie infekcje zatok nieco się różnią od tych sezonowych spowodowanych drobnoustrojami wszechobecnymi jesienią czy zimą. Często są intensywniejsze i bardziej długotrwałe, zdarza się, że wymagają nieco innego podejścia w leczeniu. Podstawą jest tu dobry wywiad lekarski, zidentyfikowanie czynników, bo nie zawsze należy od razu włączać antybiotyki - wyjaśnia dr Weselik.
Standardowe leczenie zapalenia zatok obejmuje najczęściej zastosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale także środków obkurczających błonę śluzową, które mają na celu udrożnienie nosa. Często stosuje się także irygację zatok solą fizjologiczną. W wyjątkowo ostrych przypadkach stosuje się także sterydy podawane donosowo, a jeśli dodatkowo występuje wysoka gorączka, nawet antybiotyki.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.