Trwa ładowanie...

Gabinety są pełne. Pierwszy objaw to silny ból zatok

Avatar placeholder
11.06.2024 16:51
Na tę infekcję należy szczególnie uważać latem. Jest jeden główny winny
Na tę infekcję należy szczególnie uważać latem. Jest jeden główny winny (Getty Images)

Mimo ciepłej pogody gabinety lekarskie przeżywają oblężenie. Wśród problemów, które królują, lekarze wymieniają chore zatoki. Głównego winowajcy bardzo ciężko uniknąć - czyha w biurach czy samochodach. - Letnie infekcje zatok często są intensywniejsze i bardziej długotrwałe, zdarza się, że wymagają nieco innego podejścia w leczeniu - ostrzega laryngolog.

spis treści

1. Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zapalenie zatok może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do zapalenia może dojść na skutek niedrożności zatok po niewłaściwie leczonej lekkiej infekcji czy przeziębieniu. Zwykle są to dość uciążliwe objawy obejmujące charakterystyczny, silny ból z przodu czaszki, a także niedrożność nosa, swędzenie, uczucie rozpychania, utrudnione oddychanie, gorączkę i osłabienie.

Wśród letnich pacjentów zmagających się z zatokami królują też ci, którzy uskarżają się na wyjątkowo intensywne bóle głowy i łzawienie oczu.

Zobacz film: "Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną"

Stany zapalne w zatokach mogą jednak wywoływać także wirusy, bakterie i grzyby, a nawet próchnica. Istotnym aspektem są także alergie, których nasilone objawy, zwłaszcza w szczycie sezonu (wiosna-lato), mogą też przyczyniać się do stanu zapalnego w zatokach.

- Jest tu duża sezonowość, bo w okresie wiosennym mamy znacznie więcej czynników alergizujących: trawy, kwiaty, drzewa. Zapaleniu zatok często towarzyszy alergia, która nasila ten stan zapalny. Najwięcej tego typu powiązanych przypadków jest właśnie wiosną, w drugiej kolejności latem i następnie jesienią, ale tu już zdecydowanie mamy mniej zachorowań, bo mamy do czynienia z innymi alergenami - wyjaśnia laryngolog dr Łucja Weselik w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Infekcje zatok to nieodłączna część lata

Lekarze przestrzegają przed rosnącą właśnie teraz skalą infekcji zatok.

- Pacjentów z zapaleniem zatok stale mamy dużo, ale latem faktycznie ten trend się zwiększa - potwierdza laryngolog dr Łucja Weselik.

Dzieje się tak z powodu wyżej wymienionej większej podatności na alergie, ale nie tylko. Lekarka podkreśla, że jest jeden niezwykle istotny czynnik, którego wpływ nasila się właśnie latem - to klimatyzacja, z której chętnie korzystamy w biurze czy aucie, a także coraz więcej Polaków ma ją we własnych mieszkaniach.

- Przyczyny podatności na zapalenie zatok to bardzo indywidualna kwestia, ale latem na pewno możemy wyróżnić przebywanie w pobliżu zanieczyszczonej klimatyzacji jako jeden z głównych czynników aktywujących chorobę. Przy największych upałach spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach czy autach, dlatego jesteśmy stale narażeni na kontakt z patogenami rozwijającymi się w tych urządzeniach - mówi dr Weselik.

Ekspertka podkreśla także, że klimatyzacja produkuje równie niesprzyjające zdrowiu suche powietrze. Wysusza ono drogi oddechowe, śluzówka staje się bardziej podatna przepuszczanie bakterii i grzybów, co prowadzi do szybkiego rozwoju infekcji. Jednak klimatyzacja, nawet regularnie czyszczona, jest czynnikiem, którego powinny unikać wszystkie osoby zmagające się ze spadkami odporności - są one bardziej podatne na negatywny wpływ gwałtownych spadków temperatur.

3. Letnie zapalenie zatok może być wyjątkowo dokuczliwe

- Letnie infekcje zatok nieco się różnią od tych sezonowych spowodowanych drobnoustrojami wszechobecnymi jesienią czy zimą. Często są intensywniejsze i bardziej długotrwałe, zdarza się, że wymagają nieco innego podejścia w leczeniu. Podstawą jest tu dobry wywiad lekarski, zidentyfikowanie czynników, bo nie zawsze należy od razu włączać antybiotyki - wyjaśnia dr Weselik.

Standardowe leczenie zapalenia zatok obejmuje najczęściej zastosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale także środków obkurczających błonę śluzową, które mają na celu udrożnienie nosa. Często stosuje się także irygację zatok solą fizjologiczną. W wyjątkowo ostrych przypadkach stosuje się także sterydy podawane donosowo, a jeśli dodatkowo występuje wysoka gorączka, nawet antybiotyki.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze