Polskie Niebieskie Strefy. W tych miastach żyje się najlepiej
Które polskie miasto można nazwać bez obaw najzdrowszym? Gdzie żyją najstarsi, a gdzie najmłodsi Polacy? Jest dwóch zwycięzców, na co dobitnie wskazuje opracowany przez ekspertów Indeks Zdrowych Miast 2024.
1. Tu się żyje najzdrowiej. Zwyciężyły dwa miasta
Indeks Zdrowych Miast po raz pierwszy został opublikowany w 2022 r. Pomysłodawcami tej inicjatywy jest grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Eksperci pod lupę biorą zdrowie i edukację w poszczególnych miastach Polski, ale ocenie podlega też infrastruktura, środowisko, usługi miejskie, ludność i pokolenia. W tegorocznym plebiscycie novum jest wyłonienie kategorii miast poniżej oraz powyżej 300 tys. mieszkańców.
W Indeksie Zdrowych Miast najwyższe pozycje zajęły:
- Poznań z wynikiem 74,9,
- Warszawa z wynikiem 60,8,
- Gdańsk z wynikiem 55,5,
- Kraków z wynikiem 52,1,
- Lublin z wynikiem 47,6.
Nieco niżej uplasowały się Wrocław, Łódź i Szczecin, a listę zamyka Bydgoszcz. Wśród miast, które liczą sobie mniej niż 300 tys., najlepsze noty zdobyły:
- Sopot 67,6,
- Gdynia 64,9,
- Rzeszów 64,5,
- Białystok 63,7,
- Świnoujście 57,9.
Kolejne miejsca w rankingu należą do Rybnika, Koszalina, Olsztyna, Piotrkowa Trybunalskiego i Krosna.
W kategorii "Zdrowie" oceniano m.in. liczbę programów polityki zdrowotnej, działania mające na celu profilaktykę zdrowotną czy koszt realizacji zadań. Liderem tego obszaru został Rybnik, a zaraz za podium znalazł się Poznań oraz Gdynia.
2. Najstarsi i najmłodsi Polacy. W jakich miastach?
Ciekawe wnioski przynosi również kategoria "Ludność i pokolenia", w której pod uwagę eksperci wzięli m.in. medianę wieku, saldo migracji, ale też zgony osób starszych i niemowląt, a także zgony spowodowane przez nowotwory bądź choroby układu krążenia. Te ostatnie są numerem jeden, jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny śmierci nie tylko wśród Polaków, ale we wszystkich krajach rozwiniętych.
Indeks Zdrowych Miast potwierdził, że wzrosła śmiertelność związana z chorobami układu krążenia. W porównaniu z 2020 r. wzrosła ona w 45 miastach, zmalała w zaledwie 20. Spadł z kolei wskaźnik zgonów z powodu chorób nowotworowych - jest obecnie niższy w 45 miastach, a wzrósł w 21 miastach.
Jednocześnie raport wskazał jeszcze jeden kluczowy fakt - polskie społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się. Między 2021 r. a 2023 r. mediana wieku wzrosła w aż 58 miastach. W 2023 r. najstarsi byli mieszkańcy Sopotu, najmłodsi - Rzeszowa, które to miasto zostało liderem obszaru "Ludność i pokolenia".
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.