Problem z dostępnością leków w Polsce. Czego brakuje w aptekach? Nowy raport
W aptekach brakuje ważnych leków. Oprócz kilku antybiotyków na listę trafiły także m.in. szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi czy krztuścowi, a także szczepionki przeciwko grypie. Z czego wynikają te braki?
## Jakich leków brakuje w aptekach?
Od kilku dni lekarze i farmaceuci narzekają na trudności z pozyskaniem konkretnych wyrobów medycznych, w szczególności antybiotyków, niektórych preparatów wziewnych, syropów o działaniu przeciwalergicznym oraz heparyn drobnocząsteczkowych.
Portal "Gdzie po lek?" sporządził raport, w którym wzięto pod uwagę braki leków na receptę. Ponadto analiza objęła preparaty, których spadek dostępności produktu w aptekach wynosi co najmniej 50 proc.
W październiku preparaty z zerową dostępnością to:
- Anticol - lek zawierający disulfiram, który stosuje się w trakcie procesu leczenia uzależnienia od alkoholu,
- Canespor Onychoset - jest to preparat zawierający bifonazol i mocznik, ma działanie przeciwrzybicze. Clatra płyn - lek stosuje się w celu złagodzenia objawów kataru siennego,
- Cyclo-Progynova - to hormonalna terapia zastępcza,
- Depoprovera - lek antykoncepcyjny, hamuje wydzielanie gonadotropin, a tym samym kontroluje czynność jajników,
- Ferrum Lek - syrop jest preparatem stosowanym w celu zapobiegania i leczenia niedoboru żelaza o różnej przyczynie,
- Spasticol - jest lekiem złożonym o działaniu rozkurczowym. Lek stosuje się w stanach skurczowych w obrębie jamy brzusznej, w kolce nerkowej i żółciowej,
- Trazodone Neuraxpharm - jest lekiem przeciwdepresyjnym o działaniu uspokajającym.
- Ulagstran - lek jest stosowany w leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.
Oprócz wymienionych wyżej leków braki dotyczą także:
- szczepionek niesezonowych przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi,
- szczepionek przeciwko grypie,
- medycznej marihuany.
Pacjenci rozpoczęli organizację akcji protestacyjnych. Hurtownie nie chcą sprzedawać także produktów bez recepty. Aptekarze skarżą się, że braki są uciążliwe i utrudniają realizację codziennych potrzeb pacjentów. Chodzi między innymi o preparaty takie jak: syrop prawoślazowy, maść majerankowa czy krople żołądkowe.
1. Problem z heparynami drobnocząsteczkowymi
W związku z trwającą pandemią COVID-19 w aptekach od jakiegoś czasu brakuje także leków przeciwzakrzepowych. Łukasz Przewoźnik, farmaceuta, podkreśla, że z problemem braku heparyn drobnocząsteczkowych zmaga się w swojej aptece już od kilku miesięcy.
- Sytuacja z brakami leków nie jest dla nas codziennością. Czasem jest to związane z problemami w produkcji, czasem zawodzi kanał logistyczny. Sytuacja, która aktualnie najbardziej daje się w znaki w mojej aptece, to istotny spadek dostępności heparyn drobnocząsteczkowych w postaci roztworu do wstrzykiwań – potwierdza Przewoźnik.
- Zdarza się że kilka lub kilkanaście razy dziennie pacjenci dzwonią do naszej apteki z zapytaniem o te leki. Aktualna sytuacja jest trudna i wiąże się z tym, że leki te są stosowane w terapii okołocovidowej, a jak wiemy, z dnia na dzień wzrasta liczba hospitalizacji spowodowanych koronowairusem – wyjaśnia farmaceuta.
Autorzy raportu dodają, że jeśli czwarta fala nabiera tempa i można się spodziewać pogłębienia problemów z dostępnością heparyn drobnocząteczkowych.
2. Dlaczego brakuje leków?
Dr Łukasz Durajski, członek Amerykańskiej Akademii Pediatrii dodaje, że obecnie choruje znacznie więcej osób, niż rok temu. Braki w hurtowniach wynikają m.in. z niewłaściwej oceny zapotrzebowania na leki w tym sezonie.
- W zeszłym roku nie było aż tylu infekcji i firmy farmaceutyczne zmarnowały spore sumy pieniędzy, bo te leki nie były aż tak potrzebne i niestety trzeba było je wyrzucić. Teraz mamy zupełnie odwrotną sytuację. Producenci niedoszacowali zapotrzebowania i leków brakuje – informuje dr Durajski.
Portal "Gdzie po lek?" dodaje, że braki niektórych leków, takich jak np. te o działaniu antykoncepcyjnym wynikają z opóźnień w produkcji. Jeszcze inne nie będą produkowane wcale.
"W ostatnim czasie największa liczba pacjentek czeka na informacje o leku Cyclo-Progynova, który jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Otrzymaliśmy informację, że termin wznowienia dostępności uległ przesunięciu i lek ma wrócić do sprzedaży w październiku. Zainteresowanie skupione jest także wokół preparatu Gynodian Depot o analogicznych wskazaniach. W tym przypadku nie mamy jednak dobrych wiadomości - produkt jest już niedostępny w hurtowniach i został usunięty z portfolio firmy Bayer. Na ten moment producent nie wystąpił także z wnioskiem o nowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu tego leku" – informuje portal w swoim raporcie.
Wymienione leki nie mają dokładnych zamienników. Farmaceuci przypominają, aby w przypadku braku możliwości kontynuowania terapii koniecznie skontaktować się z lekarzem, który pomoże dobrać produkt o podobnym składzie i właściwościach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.