Trwa ładowanie...

Prostata a potencja

Avatar placeholder
12.07.2014 19:54
Prostata a potencja
Prostata a potencja

Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną ja jego potencję.

spis treści

1. Rak prostaty a problemy z potencją

Onkolodzy zajmujący się przypadkami nowotworu prostaty twierdzą, że szybka diagnoza daje największe szanse wyleczenia. Podkreślają, że 1 dzień to 1% szansy na wyleczenie.
Dzięki temu, że trapię rozpoczyna się wcześnie, pacjent może liczyć na łagodne i nieinwazyjne metody leczenia. Jeśli rak prostaty rozwija się długo, to najczęściej należy usunąć gruczoł krokowy, a to z kolei prowadzi do obniżenia sprawności seksualnej, czyli problemów z potencją. Usunięcie prostaty skutkuje także problemami z zatrzymaniem moczu. Prostata jest gruczołem, po stronach którego biegną nerwy odpowiedzialne za powstanie i utrzymanie erekcji. W wyniku usunięcia nowotworu, często dochodzi do naruszenia tych nerwów. Niestety w zaawansowanym stadium choroby operacja raka prostaty jest jedyną szansą na kompletne usunięcie ogniska chorobowego.

2. Zaburzenia sprawności seksualnej po operacji prostaty

Oczywiście spadek sprawności seksualnej zależy nie tylko do skutków operacji, ale także od tego, czy pacjent przed operacją miał problemy z potencją. Poza tym ważnym czynnikiem, który może spowodować impotencję, jest wiek pacjenta. Ryzyko wzrasta u mężczyzn po 50 roku życia, ponieważ wtedy pojawia się wysoki poziom cholesterolu lub ciśnienia tętniczego. Naruszenie nerwów przy operacji to tylko dalsze pogorszenie i tak obniżonej sprawności seksualnej.

3. Leki na potencję

Zobacz film: "Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?"

Operacja prostaty jest koniecznością, więc mężczyźni nie powinni z niej rezygnować z powodu późniejszej impotencji. Problemy te po zabiegu leczy się tymi samymi metodami, co zwyczajną impotencję.

Pacjenci stosują przede wszystkim leki, które mają wysoką skuteczność. Istnieją też leki na potencję, które nie są podawane doustnie, ale bezpośrednio aplikowane do członka. W zdecydowanej większości mężczyźni wybierają preparaty doustne, ponieważ są dużo łatwiejsze w stosowaniu.

Obecnie trwają badania nad nową techniką leczenia impotencji. Ma to być zabieg, który będzie polegał na wymianie naruszonych nerwów odpowiedzialnych za erekcję, nowymi, pozyskanymi z przeszczepu z innej części ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze