Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Reglamentacja leków na przeziębienie

Do Komisji Zdrowia trafił projekt rozporządzenia, które zakłada, że pacjent nie będzie mógł jednorazowo kupić więcej niż jednego opakowania leku na katar i przeziębienie na bazie pseudoefedryny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

spis treści

1. Problem z lekami na katar

Popularne leki bez recepty na katar i przeziębienie zawierają pseudoefedrynę, z której można wyrabiać narkotyki. Niepokojącym jest nagły wzrost ich sprzedaży, jaki zanotowano w zeszłym roku. Powodem tego zjawiska nie była ostra zima, ani większa podatność na przeziębienia Polaków. Farmaceuci twierdzą, iż ci sami klienci bardzo często pojawiają się w aptece i kupują po kilka lub nawet kilkanaście opakowań tego samego leku na katar. Wiadomo zaś, że w podziemnych laboratoriach z pseudoefedryny można uzyskać metamfetaminę. Najwięcej leków z pseudoefedryną sprzedaje się na południu Polski, a często kupują je Czesi.

2. Wady nowego rozporządzenia

Niektórzy aptekarze sceptycznie podchodzą do nowego rozporządzenia. Twierdzą, iż ograniczenie sprzedaży leków na przeziębienie do jednego opakowania jednorazowo nie rozwiąże problemu, gdyż osoba, która chce kupić te preparaty w celu produkcji narkotyków po prostu odwiedzi kolejne apteki, gdzie kupi kolejne opakowania. Ograniczenie jest zatem tylko pozorne. Pojawiają się również propozycje, aby leki te wydawać wyłącznie na receptę, jednak będzie to dużym utrudnieniem dla pacjentów, którzy będą musieli zgłaszać się po receptę do lekarza, a tym samym wydłużą kolejki w przychodniach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza