Trwa ładowanie...

Rosnąca popularność leków bez recepty

Według sondażu CBOS do stosowania leków bez recepty przyznaje się większość dorosłych Polaków. Największą popularnością cieszą się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, specyfiki na przeziębienie i grypę, a także suplementy diety zawierające witaminy i minerały...

spis treści

1. Stosowanie leków bez recepty

Mieszkańcy miast częściej niż osoby mieszkające na wsi stosują leki bez recepty. Z częstszym stosowaniem tych preparatów idzie także w parze wykształcenie. Jeśli zaś chodzi o płeć, to panie chętniej niż panowie decydują się na przyjmowanie tych farmaceutyków.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Skala przyjmowania leków bez recepty

Do stosowania leków bez recepty w miesiącu poprzedzającym sondaż przyznało się 71% respondentów. Do stosowania ich w całym zeszłym roku – aż 80%. Wielokrotnie przyjmowała te preparaty ponad jedna trzecia pytanych osób, jedna piąta stosowała je kilka razy, natomiast reszta tylko sporadycznie.

3. Najpopularniejsze leki bez recepty

Polacy najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – połowa z nas stosowała je w miesiącu przed badaniem, a w całym ostatnim roku – dwie trzecie. Nieco mniej popularne były preparaty na grypę i przeziębienie (27% badanych stosujących je w miesiącu przed sondażem i 55% stosujących je w ostatnim roku). Kolejne na liście są witaminy i minerały oraz preparaty na odporność. Dużą popularnością cieszą się również leki na problemy żołądkowe (co piąty ankietowany stosował je w miesiącu przed sondażem, a co czwarty w ciągu roku). Leki nasercowe, na krążenie oraz leki uspokajające i nasenne są na kolejnym miejscu. Mniej popularne są preparaty odchudzające, a także środki wspomagające rzucenie palenia.

4. Niepokojące praktyki

Chociaż większość z nas czyta ulotki dołączone do leków, 17% badanych nie przestrzegało zalecanego dawkowania lub stosowało lek dłużej niż to było wskazane; co jedenasty stosował lek mimo występujących u niego przeciwwskazań; 6% przyjmowało lek mimo zauważenia skutków ubocznych; 5% decydowało się na lek bez recepty chociaż lekarz przed tym przestrzegał.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza