Rośnie tuż za oknem i ma leczniczą moc. Zmniejsza ryzyko miażdzycy i zawału serca
Przyroda powoli zaczyna budzić się do życia i jest to dobry moment, by skorzystać z właściwości roślin niezastąpionych w domowej apteczce. Szczególnie dobrym pomysłem będzie spacer w celu zebrania kotków leszczyny, które poza tym, że wykazują niesamowitą leczniczą moc, sprawdzą się również w kuchni.
1. Kotki leszczyny a zdrowie
Kwiaty leszczyny nadają się do zbiorów wraz z końcem zimy. Znany fitoterapeuta dr Henryk Różański twierdzi, że bazie zawierają cenne składniki, które mają niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. Należą do nich:
- kwasy (galusowy, ferulowy, chlorogenowy, benzoesowy, betulinowy, alantoinowy, katechinowy, salicylowy),
- flawonoidy (mirycetyna, kemferol, kwercetyna, rutyna),
- fitohormony,
- fitosterole,
- fitochinony,
- śluzy,
- garbniki,
- sacharydy,
- trójterpeny.
Za sprawą tych substancji kotki leszczyny wykazują właściwości moczopędne, napotne i uspokajające. Przygotowane w postaci naparu sprawdzą się w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego i gardła, przerostu gruczołu krokowego, a nawet nieprawidłowości występujących w okresie pokwitania i menopauzy.
Kwiaty leszczyny redukują nawet ostre stany zapalne skóry, przyczyniają się jednocześnie do zredukowania ryzyka rozwoju miażdżycy i wystąpienia zawału serca.
2. Napar z leszczyny
Leszczynę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Najczęściej spożywa się ją w formie herbat, nalewek czy syropów, ale sprawdzi się równie dobrze w postaci kremu lub maści.
Domowy napar z leszczyny jest banalnie prosty w przygotowaniu. Wystarczy 3 łyżki rozdrobnionych kwiatów zalać 500 ml wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Przecedzony napar można doprawić miodem, syropem malinowym lub sokiem z cytryny.
Herbatę z leszczyny warto pić nawet trzy razy dziennie, pomoże w przypadku bezsenności, stanów depresyjnych, zaburzeń przemiany materii, infekcji dróg oddechowych i zakażenia układu moczowego.
3. Zastosowanie kotków leszczyny w kuchni
Herbata to najprostszy sposób na skorzystanie z cennych właściwości leszczyny, ale miłośnicy gotowania mogą pokusić się o przygotowanie smacznych i zdrowych potraw na bazie leszczynowych kotków.
Na śniadanie warto przygotować pastę z leszczyny, która sprawdzi się jako dodatek do pieczywa. Wystarczy 2 łyżki kwiatów zmiksować z 2 łyżkami nasion słonecznika, 2 łyżkami pestek dyni, 2 łyżkami oliwy z oliwek, 2 ząbkami czosnku i odrobiną soli oraz pieprzu.
Smacznym dodatkiem do obiadu będą smażone kotki leszczyny. Wystarczy zanurzyć je w dość gęstym cieście naleśnikowym z odrobiną soli, pieprzu i słodkiej papryki, a następnie usmażyć na rozgrzanym oleju.
Na deser warto przygotować kwiatostany leszczyny w czekoladzie. Należy zanurzyć je w roztopionej gorzkiej, mlecznej lub białej czekoladzie, alternatywą jest wykorzystanie polewy na bazie kakao.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.