Przejdź na WP

Seks wydłuża życie. Zaskakujące wyniki badań

Seks poprawia nastrój, służy zdrowiu. Jak wykazały nowe badania, regularne igraszki w sypialni mogą również korzystnie wpływać na długość życia.

Zobacz film: "To nieprawda, że inni uprawiają więcej seksu"

1. Seks przedłuża życie - wyniki badań

Naukowcy z University of California przeanalizowali długość telomerów, ochronnych fragmentów chromosomów na końcach łańcucha DNA. Wraz z wiekiem ich wymiar się skraca.

Amerykańcy badacze wzięli pod lupę wymiar telomerów u osób aktywnych seksualnie i u tych, które są bardziej wstrzemięźliwi.

129 ochotniczek między 20 a 50 r.ż. odpowiedziało na pytania dotyczące ich życia seksualnego. Następnie pobrano i przebadano próbki krwi tych osób.

Wyniki analiz zaskoczyły badaczy. Zauważono związki częstotliwości współżycia seksualnego z długością telomerów.

Kobiety przyznające się do regularnego seksu, miały telomery dłuższe nawet o 30 proc. To oznacza, że przewidywana długość życia zwiększa się wraz ze zwiększaniem aktywności seksualnej.

Nie zauważono natomiast związków jakości relacji uczuciowej z długością telomerów. Czynnikiem różnicującym był sam seks.

2. Seks przedłuża życie. Badania wciąż trwają

Zastanawiający jest mechanizm tego zjawiska. Zdaniem badaczy odpowiadać za to może łagodzenie stresu dzięki regularnemu współżyciu. Stres skutkuje skracaniem telomerów.

Wiadomo też, że seks korzystnie wpływa na odporność. Zmniejszone ryzyko chorób również może się przekładać na dłuższe życie.

10 ciekawostek o seksie, które na pewno cię zaskoczą
10 ciekawostek o seksie, które na pewno cię zaskoczą [11 zdjęć]

Może ci się wydawać, że na temat seksu wiesz już wszystko. Okazuje się, że istnieje wiele faktów, o których...

zobacz galerię

Istnieje też teoria, że to uwalniane podczas współżycia hormony pozwalają na wydłużenie życia i poprawę zdrowia.

To niewątpliwie jeden z przyjemniejszych sposobów na długowieczność. Dr Aric Prather z University of California zapewnia, że badania będą kontynuowane, aby zweryfikować nowe stwierdzenia.

Nowe badanie wykazało związki aktywności seksualnej z przewidywaną długością życia
Nowe badanie wykazało związki aktywności seksualnej z przewidywaną długością życia (123rf.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy