Trwa ładowanie...

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego - czy jest dozwolone?

Avatar placeholder
03.06.2024 09:54
Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – czy można je spożywać? Tak. Nasiona lnu zwyczajnego, czyli siemię lniane, może być ważnym składnikiem diety.
Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – czy można je spożywać? Tak. Nasiona lnu zwyczajnego, czyli siemię lniane, może być ważnym składnikiem diety. (Adobe Stock)

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – czy można je spożywać? Tak. Nasiona lnu zwyczajnego, czyli siemię lniane, może być ważnym składnikiem diety. Ważne jednak jest, by jeść je w odpowiedniej formie, ponieważ w przypadku uchyłków jelita nie należy konsumować pokarmów, które mają postać drobnych pestek.

spis treści

1. Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – dlaczego warto je jeść?

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego to kwestia, którą warto rozważyć zarówno z powodu zalecanych środków ostrożności przy tego typu schorzeniu, jak i korzyści wynikających z włączenia do diety nasion lnu.

Spożywanie siemienia lnianego ma działanie ochronne na układ krążenia, korzystnie wpływa na redukcję masy ciała (co jest ważne dla otyłych pacjentów z uchyłkami jelita grubego), a i ma działanie przeciwzapalne. Co więcej, ma potencjał przeciwnowotworowy, co oznacza, że chroni przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworowych.

Siemię lniane pomaga w chorobach układu pokarmowego, łagodząc i niwelując wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Może także prowadzić do obniżenia stężenia cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i triglicerydów we krwi. Wspiera również redukcję poziomu cukru we krwi, co jest istotne zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Nasiona lnu działają też ochronnie na wątrobę, ponieważ zapobiegają jej stłuszczeniu i obniża stężenie enzymów wątrobowych we krwi.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Nasiona lnu zwyczajnego to także jedno z najlepszych źródeł kwasów omega-3 i błonnika pokarmowego, który składa się z dwóch frakcji: nierozpuszczalnej, której przedstawicielami są ligniny, hemiceluloza i celuloza oraz rozpuszczalnej, którą stanowią gumy śluzowe. Włókno roślinne stanowi nawet 25% masy nasion lnu. Tym samym łyżka siemienia lnianego dostarcza około 2,5 g błonnika.

2. Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – dlaczego trzeba uważać?

Choroba uchyłkowa jelita grubego wiąże się obecność woreczkowatych wypukłości przewodu pokarmowego, nazywanych inaczej uchyłkami. Te mogą występować w ścianach na różnych odcinkach jelita cienkiego lub grubego, jednak najczęściej są zlokalizowane w okrężnicy (esicy).

U większości osób uchyłkowatość jelita grubego jest bezobjawowa. Może także wiązać się z:

  • bólami brzucha,
  • krwawieniem z przewodu pokarmowego,
  • ostrym lub przewlekłym zapaleniem,
  • powstawaniem ropni,
  • tworzeniem się przetok.

W skrajnych sytuacjach choroba może skutkować niedrożnością jelit lub ich perforacją. To dlatego w przypadku uchyłków jelita nie należy konsumować niektórych pokarmów, w tym tych, które mają postać drobnych pestek (jak np. siemię lniane, które nie jest mielone).

3. Uchyłki jelita grubego - co najlepiej jeść?

Uchyłki jelita grubego to stan wymagający odpowiedniego odżywiania. Wiele zależy od tego, czy uchyłkowatość jest bezobjawowa, czy nie, ponieważ doszło do zapalenia uchyłków. Oznacza to, że rodzaj diety w uchyłkach jelita grubego zależy od postaci choroby.

W przypadku przebiegu bezobjawowego i braku powikłań zaleca się stosowanie diety o diety bogatoresztkowej, to jest zawierającej produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Jego najlepszym źródłem jest:

  • pieczywo razowe i żytnie, otręby i płatki owsiane,
  • surowe warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych (np. groch, fasola, soczewica, ciecierzyca),
  • ryż brązowy, gruboziarniste kaszy (np. jęczmienna, gryczana, pęczak), makaron razowy.
  • pestki dyni, nasiona chia, orzechy (np. pistacje, migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie). Jednym z ważniejszych produktów stosowanych w tym schorzeniu jest siemię lniane.

Trzeba także zadbać o odpowiednią podaż płynów, najlepiej około 2,5 litra dziennie. Dieta osób, u których w przebiegu uchyłkowatości jelit pojawiły się stany zapalne i powikłania, muszą stosować zasady diety niskobłonnikowej, która bazuje na produktach lekkostrawnych.

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – jak je jeść?

Pacjenci ze stwierdzonymi uchyłkami jelita grubego nie mogą spożywać siemienia lnianego w postaci nasion. Jedyną bezpieczną formą jest len mielony, tak zwany kisiel czy galaretka. Kisiel lniany najlepiej spożywać 1-2 razy dziennie.

Aby zrobić kisiel z siemienia lnianego, wystarczy łyżkę mielonego siemienia lnianego zalać połową szklanki wody: ciepłej lub wrzącej. Po przestudzeniu kisiel jest gotowy. Można także wykorzystać rozgniecione ziarna. Innym sposobem jest wsypanie nasion do garnka, zalanie ich wodą i gotowanie na małym ogniu przez kilkanaście minut.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze