Smutne wieści z Rumunii. Jest pierwsza ofiara śmiertelna epidemii
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Rumunii przekazał smutne wieści. Na początku miesiąca decydenci ogłosili stan epidemii odry, niestety jest już pierwsza ofiara śmiertelna.
1. Rumunia walczy z epidemią odry
Rumunia - w związku z wysokim wzrostem zakażeń odry - ogłosiła 5 grudnia stan epidemii. Eksperci alarmują, że od kilkunastu lat wśród Rumunów spada poziom zaszczepienia. Problem rozpoczął się jeszcze w 2009 r., a za aktualny stan rzeczy specjaliści obwiniają m.in. kampanie antyszczepionkowe oraz pandemię COVID-19, która naruszyła system szczepień prowadzony w kraju.
Obecnie decydenci zajmują się skierowaną do społeczeństwa kampanią informacyjną o zagrożeniach spowodowanych nieszczepieniem dzieci, wierząc, że ta zwiększy liczbę szczepień wśród najmłodszych obywateli.
Już wprowadzono zmiany w kalendarzach szczepień maluchów. Między innymi zmniejszono wiek pierwszego szczepienia z roku na 9 miesięcy. Poprzednią epidemię odry w Rumunii ogłoszono w 2016 r. Wówczas w jej wyniku zmarło 64 osoby.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego we wtorek 12 grudnia przekazał informacje o pierwszej ofierze epidemii odry. W wyniku ostrych powikłań schorzenia zmarł w Braszowie zaledwie 7-miesięczny chłopiec.
"W ramach obecnej epidemii odry w Rumunii odnotowano zgon 7-miesięcznego dziecka (niekwalifikującego się do szczepienia) z powiatu Braszów, które miało kontakt z trzyletnim bratem, niezaszczepionym przeciwko odrze - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
2. Jakie są pierwsze objawy odry?
Odra jest chorobą zakaźną, która może spowodować niebezpieczne powikłania. To jedno z najbardziej zakaźnych schorzeń. Jeden zakażony może zarazić nawet 18 kolejnych osób.
Odrę zwiastuje 2-4 dniowy okres tzw. niespecyficznych zwiastunów. Są to objawy grypopodobne, jak katar, kaszel, zapalenie spojówek, złe samopoczucie i narastająca gorączka, która może dojść nawet do 40 stopni Celsjusza.
Dopiero na 2-3 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki na błonie śluzowej policzków pojawią się milimetrowe białawe plamki Koplika, które bledną, gdy pojawia się zmiany skórne, atakujące przeważnie 14 dni od momentu zakażenia.
Wysypka jest rumieniowa, plamisto-grudkowa, nieswędząca. Zaczyna się na linii włosów oraz za uszami, a potem rozprzestrzenia się dalej.
Chorobie często towarzyszą także symptomy, takie jak:
- biegunka,
- wymioty,
- powiększenie śledziony oraz węzłów chłonnych.
Przebieg odry jest cięższy u osób dorosłych. Te skarżą się na wyższą gorączkę i bardziej nasiloną wysypkę.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.