Spójrz w lustro i zrób test. Tak objawia się rak
Choć główną przyczyną raka skóry jest promieniowanie słoneczne, może się on rozwinąć także u osób, które stronią od opalania. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola skóry, która pomoże wykryć niepokojące zmiany i w razie potrzeby rozpocząć leczenie.
1. Objawy raka zobaczysz w lustrze
Samodzielne wykrycie raka skóry nie jest takie proste i oczywiste, ale może w tym pomóc prosty test.
Główną przyczyną raka skóry jest promieniowanie słoneczne (przebywanie na słońcu oraz poparzenia słoneczne), ale ryzyko zachorowania zwiększają także inne czynniki:
- jasna karnacja,
- czynniki genetyczne (przypadki choroby w rodzinie),
- wiek (osoby po 40. roku życia są bardziej narażone na raka podstawnokomórkowego oraz raka płaskonabłonkowego),
- owrzodzenie powstające w miejscu blizny po oparzeniu czy zranieniu,
- długi i częsty kontakt z arsenem.
Rak skóry może się jednak rozwinąć u każdego, nawet u młodych, zdrowych ludzi o ciemniej karnacji.
Dlatego brytyjska Cancer Research UK udostępniła "lustrzany test", który warto wykonać, by szybko wykryć niepokojące zmiany.
Chodzi tu o wyrobienie nawyku kontrolowania własnego ciała. Ważne, by uważnie oglądać skórę i sprawdzać, czy nie pojawiły się na niej zmiany, które mogłyby wskazywać na rozwijający się nowotwór.
2. Na te zmiany zwróć uwagę
Do testu można użyć ręcznego lusterka, które pomoże się dokładnie obejrzeć w innym większym lustrze. O pomoc można też poprosić kogoś bliskiego.
Ponadto, warto zrobić zdjęcie każdej niepokojącej zmiany, najlepiej z linijką obok, by rozmiar był dobrze widoczny i pokazać to lekarzowi.
Jest kilka zmian, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli się pojawią, trzeba reagować od razu i nie czekać z wizytą u lekarza.
Jedną z takich zmian, które powinny zaniepokoić, jest rana, która się nie goi. Może być przezroczysta, błyszcząca i różowa lub perłowobiała czy zaczerwieniona. Może być szorstka i mieć uniesione krawędzie.
Zwróćmy też uwagę na zmianę w postaci wrzodu, który nie goi się, mimo upływu czasu (w ciągu ok. czterech tygodni), a także nie ma wyraźnej przyczyny, dla której mógł się pojawić na skórze.
Nie należy też lekceważyć guzka (wolno rosnący, różowy lub czerwony) czy czerwonych plam na skórze, które dodatkowo mogą swędzieć.
Warto też regularnie kontrolować pieprzyki i piegi. Zmiany w ich wyglądzie mogą wskazywać na czerniaka.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.