Trwa ładowanie...

Wpływ szczepionki przeciwko grypie u kobiet w ciąży na zdrowie dziecka

Szczepionka przeciwko świńskiej grypie jest bezpieczna dla matek w ciąży i równocześnie chroni nienarodzone dziecko – oświadczył kilka dni temu brytyjski rząd. Wcześniej kobiety w ciąży zostały uznane za te, które są szczególnie podatne na komplikacje spowodowane wirusem H1N1.

spis treści

1. Grypa a ciąża

Szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia. Szczególnie wskazane są jednak szczepienia w ciąży, u których występuje większe ryzyko poważnych powikłań grypy. W przypadku ciężarnych ryzyko zachorowania i zgonu z powodu grypy jest większe, dlatego też lekarze zalecają każdej kobiecie w ciąży szczepienie. Wiadomo ponadto, że przeciwciała matki przedostają się przez łożysko do płodu, dzięki czemu szczepionka chroni nie tylko matkę, ale i dziecko.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

2. Wpływ szczepienia matki na zdrowie dziecka

Największy odsetek hospitalizacji z powodu grypy dotyczy dzieci poniżej 6 miesiąca życia, które ze względu na niewykształcony układ immunologiczny są najbardziej podatne na choroby. Jednocześnie nie zaleca się szczepienia przeciwko grypie niemowląt w tym wieku. Dlatego też naukowcy postanowili sprawdzić, czy można chronić dziecko w inny sposób. W tym celu przeanalizowali dane zebrane w latach 2002-2009, które dotyczyły 1510 dzieci hospitalizowanych z powodu gorączki lub trudności z oddychaniem, bądź obu tych objawów. Dzieci te trafiły do szpitala przed ukończeniem 6 miesiąca życia i przeszły badania diagnostyczne w kierunku grypy. Okazuje się, że ryzyko hospitalizacji z powodu grypy jest o 45-48% mniejsze u dzieci, których matki w czasie ciąży przyjęły szczepienia się przeciwko grypie niż u maluchów mam, które szczepieniu takiemu się nie poddały.

3. Skuteczność szczepienia przeciwko grypie w ciąży

Z wyników ankiet przeprowadzonych w tamtym miesiącu wynikało, że prawie połowa przyszłych mam może odmówić przyjęcia szczepionki, obawiając się o zdrowie dziecka. – Ciężarne kobiety na całym świecie są szczepione przeciwko grypie, a badania potwierdzają, że przynoszą one korzyści zarówno przyszłej matce, jak i dziecku – mówią specjaliści.

– Zdajemy sobie sprawę, że kobiety w ciąży, jeśli zarażą się wirusem H1N1, są narażone na poronienie oraz na inne komplikacje chorobowe. Problem polega na tym, że wciąż nie mamy odpowiednio dużo danych, aby podać, ile powikłań już odnotowano. Możemy jedynie przestrzec kobiety przed tym ryzykiem. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży jednak się szczepiły – twierdzą naukowcy. – We wszystkich pandemiach ścigaliśmy wirusa dopiero wtedy, gdy już zdążył zarazić. Po raz pierwszy mamy możliwość wcześniejszej reakcji – dodają.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza