Trwa ładowanie...

Tabletki Azalia wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował decyzję (nr 66/WC/2015) o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju tabletek antykoncepcyjnych Azalia (tabletki powlekane 75 mcg, 28 tabl.) o numerach serii T49482E z datą ważności wrzesień 2016 r.

1. Przyczyny

Decyzja GIF została podjęta na skutek przekroczenia parametru "czystość chromatograficzna" oraz w związku z decyzją własną producenta Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. Grodzisk Mazowiecki "z uwagi na kończący się termin ważności". Data upływu ważności tabletek to wrzesień 2016 r.

2. Azalia – tabletki

Azalia to pigułki jednoskładnikowe o niskiej zawartości progesteronu zawierające 75 mikrogramów dezogestrelu. Jest to progesteron trzeciej generacji dostępny od 1971 roku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Tabletki mogą stosować kobiety karmiące piersią oraz te, u których należy unikać stosowania estrogenów (np. u kobiet palących tytoń w wieku powyżej 35 lat, u kobiet powyżej 40. roku życia oraz u kobiet, u których występują pewne schorzenia, takie jak otyłość, cukrzyca, żylaki kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze lub migreno-podobne bóle głowy).

Czy kobiety przyjmujące tabletki Azalia mogą mieć powody do obaw? W oficjalnym komunikacie czytamy: "Stwierdzona rozbieżność nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa stosowania produktu, nie wpływała na skuteczność antykoncepcyjną leku ani nie wykazywała działań niepożądanych dla dziecka matki karmiącej piersią".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Tabletki Azalia wycofane ze sprzedaży
Tabletki Azalia wycofane ze sprzedaży (Zdjęcie leków / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza