Trwa ładowanie...

Tabletki Azalia wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował decyzję (nr 66/WC/2015) o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju tabletek antykoncepcyjnych Azalia (tabletki powlekane 75 mcg, 28 tabl.) o numerach serii T49482E z datą ważności wrzesień 2016 r.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Przyczyny

Decyzja GIF została podjęta na skutek przekroczenia parametru "czystość chromatograficzna" oraz w związku z decyzją własną producenta Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. Grodzisk Mazowiecki "z uwagi na kończący się termin ważności". Data upływu ważności tabletek to wrzesień 2016 r.

2. Azalia – tabletki

Azalia to pigułki jednoskładnikowe o niskiej zawartości progesteronu zawierające 75 mikrogramów dezogestrelu. Jest to progesteron trzeciej generacji dostępny od 1971 roku.

Tabletki mogą stosować kobiety karmiące piersią oraz te, u których należy unikać stosowania estrogenów (np. u kobiet palących tytoń w wieku powyżej 35 lat, u kobiet powyżej 40. roku życia oraz u kobiet, u których występują pewne schorzenia, takie jak otyłość, cukrzyca, żylaki kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze lub migreno-podobne bóle głowy).

Czy kobiety przyjmujące tabletki Azalia mogą mieć powody do obaw? W oficjalnym komunikacie czytamy: "Stwierdzona rozbieżność nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa stosowania produktu, nie wpływała na skuteczność antykoncepcyjną leku ani nie wykazywała działań niepożądanych dla dziecka matki karmiącej piersią".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.