Trwa ładowanie...

Zostaje w muszli nawet po spuszczeniu wody? Tak nerki "wołają" o pomoc

Avatar placeholder
29.06.2024 16:49
Wczesne objawy można zobaczyć w toalecie
Wczesne objawy można zobaczyć w toalecie (Getty Images)

Nerki pełnią wiele niezwykle ważnych funkcji w naszym organizmie. Od ich stanu zależy nasze zdrowie, często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że mogą "wołać" o pomoc. Co więc powinno wzbudzić nasz niepokój?

spis treści

1. Chore nerki nie bolą

Przede wszystkim należy pamiętać, że chore nerki nie bolą. Długo nie pojawiają się żadne oczywiste objawy, a gdy już do tego dojdzie, na pomoc może być za późno. Dlatego tak ważne jest wyłapywanie subtelnych oznak.

Wczesne objawy można zobaczyć w toalecie. Podczas oddawania moczu może tworzyć się piana, która zostaje w muszli nawet po spuszczeniu wody. Może to wskazywać na nadmiar białka.

Pienisty mocz sugeruje zespół nerczycowy, kłębuszkowe zapalenie nerek lub zespół Fanconiego. Niekiedy jednak pojawia się w czasie gorączki, po intensywnym wysiłku fizycznym oraz u kobiet w ciąży.

Zobacz film: "8 znaków, że masz problemy z nerkami"

Zaparcia to kolejny sygnał, że praca nerek jest zaburzona. Choć przyczyn przede wszystkim należy szukać w diecie, niekiedy w ten sposób objawia się przewlekła choroba nerek.

2. Subtelne objawy

Wśród mniej oczywistych objawów wskazujących na problemy z nerkami można wymienić nieustanne swędzenie. Zaburzenie ich funkcji prowadzi do nadmiaru mocznika i braku równowagi minerałów we krwi, co wywołuje suchość i swędzenie skóry.

Problemy z nerkami prowadzą także do gromadzenia nadmiaru wody w organizmie. Może to powodować obrzęki w różnych częściach ciała, szczególnie widoczne są jednak wokół oczu i na twarzy.

Zaburzona praca nerek może objawiać się nieświeżym oddechem. Winny jest nadmiar mocznika w organizmie, który skutkuje chorobami dziąseł i zębów. Tym dolegliwościom towarzyszy też suchość w ustach i choroby przyzębia.

Gdy nerki nie są w stanie skutecznie wykonywać swoich zadań, dochodzi do gromadzenia się toksyn i zanieczyszczeń we krwi. To z kolei prowadzi do przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją oraz ogólnego osłabienia.

Warto poddawać się regularnym badaniom krwi, by w porę wykryć potencjalne problemy zdrowotne. Niepokojących objawów nigdy nie należy bagatelizować, nawet jeśli wydają się one niewinne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze