Tak unikniesz raka jelita. Lekarka wskazuje na kluczowe zasady
Zdrowie jelit przekłada się na zdrowie całego organizmu, więc warto o nie dbać codziennie, stosując prawidłową dietę. To pomoże oddalić widmo wielu poważnych chorób, w tym nowotworowych. Dr Neeharika Kalakota ze szpitala Houston Methodist radzi jak się odżywiać, żeby zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy.
1. Mniejsze ryzyko raka
Dr Neeharika Kalakota, gastroenterolog ze szpitala Houston Methodist podzieliła się na TikToku kilkoma prostymi radami, dzięki którym zadbamy o zdrowie jelit, a tym samym zmniejszymy ryzyko zachorowania m.in. na raka okrężnicy.
Rak jelita grubego może rozwinąć się w każdej z jego części, m.in. w okrężnicy. To jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Europie. Co roku w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. osób. Rozwija się bardzo podstęnie i przez lata może nie dawać objawów. Jego symptomy często są mylone z innymi dolegliwościami, co niestety opóźnia diagnozę, a tym samym pogarsza rokowania.
Warto więc zrobić wszystko, żeby go uniknąć. Jednym z kluczowych elementów jest prawidłowa dieta i unikanie używek.
@houstonmethodist #fyp #foryou #health #healthcare #healthexpert #healthandwellness #wellness #expertadvice #healthtips #healthadvice #gastro #gastroenterologist #gastroenterology #guthealth #guthealthmatters ♬ original sound - Houston Methodist
Dr Kalakota zaleca też regularne badania oraz unikanie tzw. oczyszczania okrężnicy, które może wyrządzić wiele szkody jelitom i odbytnicy. Podkreśla też, że regularne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, szczególnie jeśli robimy poza kontrolą lekarza i łączymy z alkoholem jest bardzo niebezpieczne. Może doprowadzić m.in. do wrzodów i krwotoków.
2. Dieta dla zdrowych jelit
Jaka dieta zapewni zdrowie jelitom? Dr Kalakota zaleca produkty bogate w błonnik, których nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie. To istotny element w profilaktyce raka jelita grubego. Wspomaga on m.in. ruchy perystaltyczne jelit i pomaga w regularnym wypróżnianiu. To także świetna pożywka dla tzw. dobrych bakterii jelitowych.
Spożywanie dużej ilości produktów bogatych w błonnik pomaga też w utrzymaniu prawidłowej wagi, co także ma istotne znaczenie, bo nadwaga i otyłość należą do czynników ryzyka nowotworu.
Kluczowym elementem jest też ograniczenie alkoholu. Według lekarki, kobiety nie powinny przekraczać czterech, a mężczyźni pięciu drinków tygodniowo. Ekspertka podkreśla, że nadmiar alkoholu szkodzi całemu układowi pokarmowemu, m.in. wyniszcza wątrobę. Zwiększa też ryzyko raka okrężnicy.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.