Trwa ładowanie...

Takie objawy daje teraz COVID. "Czeka w ukryciu na stosowną okazję"

 Karolina Rozmus
27.05.2024 12:17
Takie objawy daje COVID. "Czeka w ukryciu na stosowną okazję"
Takie objawy daje COVID. "Czeka w ukryciu na stosowną okazję" (Getty Images, YouTube)

Najnowszy raport NIZP-PZH PIB wskazuje na gwałtowne wzrosty zachorowań m.in. na szkarlatynę, tzw. jelitówki, krztusiec czy odrę. Nikt już nie pamięta o SARS-CoV-2, tymczasem wirus wciąż stwarza zagrożenie. Być może to właśnie on po części odpowiada za epidemię uciążliwych infekcji, jakie szaleją w Polsce od początku 2024 r.

spis treści

1. Najnowsze objawy COVID

W USA nieustannie powraca temat rodziny wariantów COVID-19 nazywanych FLiRT. Nazwa ta pochodzi od pierwszych liter mutacji poszczególnych białek, a w grupie wariantów znajdują się szczepy KP.2 oraz JN.1, należące do podwariantów Omikrona.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), do objawów FLiRT zalicza się:

Zobacz film: "Nie chcą chodzić do lekarza i badać się. Lekarze punktują pacjentów"
  • gorączkę i dreszcze,
  • kaszel i duszności,
  • katar,
  • bóle mięśniowe i bóle głowy,
  • ból gardła,
  • ogólne osłabienie,
  • nudności,
  • biegunkę,
  • utratę smaku i węchu.

To objawy już dobrze poznane od momentu wybuchu pandemii, ale eksperci wskazują również na te mniej charakterystyczne, a przez to często ignorowane symptomy.

- COVID-19 został dziś już nieco zapomniany z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wywołanych przez inne wirusy, ale musimy sobie zdawać sprawę, że obecnie dominujący wariant JN.1 daje niecharakterystyczne symptomy - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Piotr Ligocki, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

- Głównie są to dolegliwości bólowe, które dotykają np. pojedynczych stawów. Do tego krótkotrwała gorączka, taka jedno- lub dwudniowa. To powoduje, że pacjenci i lekarze, rzadziej łączą te dolegliwości z wirusem SARS-CoV-2 - dodaje ekspert.

Jakie objawy daje aktualnie COVID-19?
Jakie objawy daje aktualnie COVID-19? (Getty Images)

2. Niedoceniany SARS-CoV-2 rozdaje karty

Ostatni raport opublikowany przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB wskazuje, że od stycznia do 15 maja odnotowano zaledwie 50 726 przypadków COVID-19. Dla porównania, w analogicznym okresie rok temu zaraportowano ich ponad trzykrotnie więcej - 160 559 zachorowań na COVID.

Na prowadzenie dzisiaj wychodzą za to m.in. odra czy krztusiec, o których pisaliśmy niedawno. Lekarzy niepokoi także nadspodziewana liczba infekcji jelitowych.

- Nie zapominałbym jednak o tym patogenie, ponieważ cały ten wzrost w infekcyjnych jednostkach chorobowych, który widzimy w raporcie, może być w pewnym stopniu pokłosiem pandemii COVID - ostrzega dr Ligocki.

- Przykładem jest tu dysbioza jelitowa po zachorowaniu na COVID-19, która może sprzyjać lawinie infekcji przewodu pokarmowego. Poza tym nawet po kilku miesiącach zakażenie SARS-CoV-2 ma też wpływ na zaburzenia immunologiczne, co widzimy jako przyrost schorzeń autoimmunologicznych, dotykających osoby, które przechorowały COVID-19, nawet w sposób łagodny - dodaje.

Dotychczasowe badania wskazują, że przejście infekcji wywołanej przez koronawirusa może nawet trzykrotnie zwiększać ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów bądź zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń, a nawet celiakia.

- SARS-CoV-2 wycofał się w cień, ale nie zniknął na dobre. On czeka w ukryciu na stosowną okazję, żeby się przyłączyć, żeby zaatakować organizm osłabiony inną chorobą, zwłaszcza bakteryjną. Z drugiej strony może też otwierać wrota innym infekcjom, uderzając w możliwości obronne układu odpornościowego. I być może pokłosie tego działania wirusa widzimy dziś w raportach - podsumowuje dr Ligocki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze