Ten nowotwór łatwo przeoczyć. Daje dwa częste objawy
Diagnoza raka żołądka jest często utrudniona z powodu niecharakterystycznych objawów, które pacjenci zwykle ignorują lub przypisują mniej poważnym problemom zdrowotnym. To z kolei powoduje, że chorobę często wykrywa się zbyt późno. Jakie symptomy mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór żołądka? Kiedy powinno się zgłosić do specjalisty?
1. Problemy trawienne i dyskomfort w górnej części brzucha
W ciągu ostatnich czterdziestu lat liczba zachorowań na raka żołądka zdecydowanie spadła - aż trzykrotnie. Mimo to jest to czwarty co do częstotliwości występowania rak złośliwy na świecie. Ponadto, po raku płuc, jest to drugi najbardziej śmiercionośny typ nowotworu.
Problem diagnostyczny związany z tą chorobą wynika przede wszystkim z tego, że objawy chorobowe pojawiają się dopiero wówczas, gdy guz daje już przerzuty. Objawy takie jak ból czy niepokój zwykle są niecharakterystyczne, a cały proces przejścia stanu zapalnego do rozwoju raka żołądka może trwać nawet dziesiątki lat.
- Rak żołądka we wczesnych stadiach może powodować objawy niestrawności i bólu w nadbrzuszu, przy czym ten ostatni objaw występuje nawet w 80 proc. przypadków - podkreśla Sanjay Mehta, lekarz rodzinny z The London General Practice.
Ból zazwyczaj skupia się w górnej części brzucha, tuż pod mostkiem, i jest często porównywany do bólu typowego dla wrzodów żołądka.
2. Ucisk w klatce piersiowej symptomem choroby
Szpital Massachusetts General przedstawił przypadek kobiety, która skonsultowała swoje problemy zdrowotne z lekarzem rodzinnym. Głównym z nich było uczucie ucisku w klatce piersiowej, które promieniowało nawet do pleców i utrzymywało się przez kilka tygodni. W późniejszych etapach wystąpił również ból w górnej części brzucha. Początkowo lekarz podejrzewał, że przyczyną mogły być wrzody żołądka.
Prowadzone badania dowiodły, że analizowana pacjentka jest chora na gruczolakoraka, na szczęście jednak choroba ta nie spowodowała do tej pory przerzutów.
3. Jakie są dodatkowe symptomy raka żołądka?
Onkolog doktor Mehta zwraca uwagę na to, że w wypadku wczesnego stadium raka żołądka pacjenci mogą doświadczać takich objawów jak zmiana apetytu, poczucie szybkiego zapełnienia po spożyciu małych porcji jedzenia czy też nudności i wymioty. W bardziej zaawansowanej fazie choroby stwierdza się natomiast często niewyjaśnione utraty wagi. Objawy te są zróżnicowane i zależą od lokalizacji nowotworu w żołądku.
- Rak żołądka może powodować również krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, co zmniejsza liczbę czerwonych krwinek i objawia się niedokrwistością w badaniu krwi - zaznacza lekarz.
Doktor Mehta podkreśla, że wszelkie dolegliwości gastrologiczne trwające przez okres dłuższy niż trzy tygodnie powinny zawsze skłonić do skonsultowania się ze specjalistą oraz wykonania odpowiednich badań, które pomogą dokładnie zdiagnozować źródło problemów. Sposobem na wczesne wykrycie raka żołądka jest gastroskopia, która umożliwia jednocześnie pobranie próbek, na podstawie których można przeprowadzić badania histopatologiczne guza.
Co do precyzyjnych przyczyn występowania raka żołądka wyjaśnienia są wciąż niejasne. Aczkolwiek nieprawidłowy tryb spożywania posiłków, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu są uznawane za kluczowe czynniki ryzyka. Zjawiska takie jak przewlekłe stany zapalne jelit, polipy w żołądku czy też długotrwała anemia mogą z kolei stanowić prekursory tej choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.