Groźny niedobór. Może być objawem raka żołądka
O witaminach z grupy B mówi się najczęściej w kontekście problemów z układem nerwowym. Okazuje się jednak, że niedobór jednej z nich może wskazywać na problemy z układem pokarmowym, a konkretnie – sygnalizować złośliwy i śmiertelnie niebezpieczny nowotwór żołądka.
1. Poziom witaminy we krwi markerem raka
Niedobory witaminowe to częsty problem pacjentów onkologicznych, jednak dotychczas eksperci wskazywali, że jest to jeden ze skutków nowotworu. Tymczasem badania wykazały, że awitaminoza może zapowiadać nowotwór.
Na łamach "International Journal of Cancer" naukowcy piszą, że niedobór jednej z witamin w organizmie może być związany z rakiem żołądka.
"Ponieważ wchłanianie witaminy B12 wymaga nienaruszonej błony śluzowej żołądka do wytworzenia kwasu i czynnika wewnętrznego, nasze odkrycia sugerują, że witamina B12 jest możliwym […] markerem […] zapalenia żołądka, które poprzedza [raka żołądka]" – piszą naukowcy.
- Wchłanianie witaminy B12 zależy od bardzo wielu czynników – m.in. od tego, czy mamy czynnik wewnętrzny w organizmie. Osoby z niedokwaśnością mogą wchłaniać ją gorzej, podobnie rozrost bakterii w jelicie cienkim może również inaktywować witaminę B12 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego.
Według National Institute for Health and Care Excellence niedostatki kobalaminy mogą dotykać sześciu proc. osób poniżej 60. roku życia i aż 20 powyżej tego wieku. To dlatego, że właśnie u seniorów częściej występuje niedobór kwasów żołądkowych. Kolejną grupą są chorzy na anemię złośliwą.
Według obserwacji badaczy niski poziom witaminy B12 we krwi może być powiązany nawet z pięciokrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia gruczolakoraka żołądka niż u osób z prawidłowym poziomem tej witaminy w organizmie.
Gruczolakorak (adenocarcinoma) to złośliwy nowotwór, który atakuje błonę śluzową wyściełającą różne narządy, w tym właśnie żołądka. Niestety może przez długi czas pozostawać niewykryty, gdyż ewidentne objawy pojawiają się, gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium.
Dr Cubała zwraca uwagę, że również podwyższony poziom witaminy B12 może być istotnym markerem zaburzeń w organizmie.
- Za wysoki poziom kobalaminy w organizmie może wskazywać na zaburzenia transkobalamin, białek, które ją transportują. Jej nadmiar może też wystąpić w już toczących się chorobach nowotworowych albo chorobach komórki wątrobowej – mówi lekarka, tłumacząc, że mowa o stłuszczeniu, zwłóknieniu czy marskości wątroby, kiedy to kobalamina jest uwalniana do krwi przez komórki wątrobowe w nadmiernej ilości.
2. Alarmujące objawy niedoboru witaminy B12
Znacznie częściej jednak zagrożeni jesteśmy niedoborem tej witaminy, co ma związek z dietą. Co istotne, brak B12 w organizmie przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.
Jeśli jednak się pojawią, warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania diagnostyczne.
- osłabienie organizmu,
- zmęczenie, senność, brak energii,
- stany depresyjne lub otępienie i apatia,
- zaburzenia hormonalne,
- przesuszająca się skóra i wypryski,
- bladość skóry,
- kołatanie serca.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.