Trwa ładowanie...

To czeka kibiców na mundialu w Katarze. Nie tylko alkohol i wieprzowina są zakazane

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
19.11.2022 18:51
Turyści w Katarze muszą na to uważać. Lekarze ostrzegają przed groźnym wirusem, który mogą przenosić wielbłądy
Turyści w Katarze muszą na to uważać. Lekarze ostrzegają przed groźnym wirusem, który mogą przenosić wielbłądy (Getty Images)

Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej, które rozpoczną się już 20 listopada, do Kataru może dotrzeć nawet 1,5 mln turystów. Na kibiców czeka mnóstwo atrakcji, ale eksperci ostrzegają, że nie możemy zapominać o zdrowiu. Lekarze w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśniają, na jakie choroby trzeba uważać w tym rejonie świata i jak uniknąć zakażenia.

spis treści

1. Uwaga na alkohol i wieprzowinę

Mundial w Katarze jest o tyle niezwykły, że po raz pierwszy w historii rozgrywki odbędą się na Półwyspie Arabskim, w kraju islamskim. O czym powinni pamiętać turyści, którzy wybierają się na mistrzostwa? Przede wszystkim do Kataru nie wolno przywozić wieprzowiny oraz alkoholu - dotyczy to też napojów zakupionych w strefie bezcłowej.

Spożywanie napojów z procentami jest zakazane w miejscach publicznych. Alkohol można spożywać wyłącznie w hotelach i klubach. W czasie mundialu alkohol będzie dostępny tylko w wyznaczonych strefach. Za złamanie zakazu grozi grzywna do blisko czterech tys. zł lub pozbawienie wolności do sześciu miesięcy. Kara więzienia lub grzywny grozi też za przebywanie w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwości oraz utrzymywanie seksualnych stosunków pozamałżeńskich.

Przed wyjazdem warto sprawdzić dokładne informacje i zalecenia dla podróżujących, które na bieżąco publikuje MSZ. Wynika z nich, że osoby przywożące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne powinny mieć przy sobie receptę na te specyfiki. Od 1 listopada 2022 r. w Katarze nie ma już wymogu przedstawienia testów na COVID-19.

Zobacz film: "Prof. Szewczyk: Malaria i Denga realnym zagrożeniem dla Europy"

Wszyscy podróżujący do Kataru w czasie mistrzostw świata są proszeni o pobranie oficjalnej aplikacji mundialowej Hayya, która "zastępuje wizę wjazdową". Wyjątek dotyczy wizyt w szpitalach i innych ośrodkach ochrony zdrowia - osoby, które je odwiedzają, mają obowiązek pobrania i okazania aplikacji Ehteraz (potwierdzającej szczepienie przeciwko COVID). W szp,italach, ośrodkach zdrowia i komunikacji nadal obowiązkowe są maseczki.

W Katarze zaleca się picie wody przegotowanej bądź mineralnej. Eskperci odradzają też jedzenie w street foodach
W Katarze zaleca się picie wody przegotowanej bądź mineralnej. Eskperci odradzają też jedzenie w street foodach (Getty Images)

2. Jak uniknąć chorób przenoszonych drogą pokarmową? Zasada: obierz, ugotuj lub zapomnij

Eksperci przypominają, że mundial oznacza gigantyczne skupisko ludzi z całego świata, a to zwiększa ryzyko przenoszenia wielu chorób.

- Spotykają się ludzie z różnych stron świata, każdy z bagażem swoich patogenów, w związku z tym może dojść do przenoszenia różnych schorzeń. Ja najbardziej objawiałabym się patogenów przenoszonych drogą oddechową, takich jak COVID, grypa, RSV oraz meningokoki. Była głośna historia Włoszki, która przyjechała na Międzynarodowe Dni Młodzieży do Polski i doszło do zakażenia meningokokami. Studentka zmarła w drodze powrotnej z powodu posocznicy meningokokowej. Choroba jest nieczęsta, ale przebiega dramatycznie szybko i często z ryzykiem zgonu - mówi prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Drugą grupą chorób, na które trzeba uważać na miejscu, są zakażenia przenoszone drogą pokarmową.

- Katar jest krajem bogatym, o starannie kontrolowanym systemie ujęć wodnych, ma także przygotowane bezpieczne miejsca, gdzie turyści będą mogli się żywić. Natomiast przy tak dużym skupisku ludzkim mogą się zdarzyć różnego rodzaju zatrucia pokarmowe - ostrzega prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

W Katarze istnieje ryzyko zakażenia przede wszystkim wirusowym zapaleniem wątroby typu A, ale też durem brzusznym. Obie choroby mogą być przenoszone drogą pokarmową przez skażoną żywność lub wodę, dlatego kluczowe jest zachowanie zasad higieny.

- Jemy potrawy gotowane, smażone, pieczone, unikamy nieprzegotowanej wody, kupujemy wodę butelkowaną. Obowiązuje łatwa do zapamiętania zasada: obierz, ugotuj lub zapomnij, czyli jeśli jemy owoce, to sami je myjemy i sami obieramy ze skórki. Unikamy jedzenia z niepewnych źródeł, a szczególnie street foodów, bo nie wiadomo, kto je przygotowuje i w jakich warunkach - wyjaśnia dr n. med. Aleksander Zakrzewski, alergolog, lekarz medycyny podróży z Grupy Lux Med.

Lekarz ostrzega też przed ryzykiem związanym z zakażeniem leptospirozą - bakteryjną chorobą odzwierzęcą. - Przede wszystkim trzeba bardzo uważać na wodę, którą pijemy - w takich krajach zawsze trzeba pić wodę butelkową i uważać na kąpiele w akwenach zamkniętych, czyli w basenach - dodaje ekspert.

3. Uwaga na groźny wirus, który mogą przenosić wielbłądy

Jedną z popularnych atrakcji w krajach arabskich jest jazda na wielbłądzie. Eksperci ostrzegają, żeby w tym przypadku również nie zapominać o zasadach higieny, bo wielbłądy mogą przenosić na ludzi wirus MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej).

- Choroba przenosi się przez ślinę. Jeżeli już ktoś zdecyduje się na przejażdżkę wielbłądem, to koniecznie trzeba po niej umyć ręce, nie wolno zbliżać się do pyska zwierzęcia. MERS to jest ta sama grupa wirusów, co SARS-CoV-2, też pochodząca prawdopodobnie od nietoperzy, która znalazła swój rezerwuar zwierzęcy wśród wielbłądów i ma zdolność zakażania człowieka bezpośrednio od wielbłąda - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii.

- Choroba atakuje drogi oddechowe i powoduje zapalenie płuc. Ryzyko zachorowania nie jest duże, natomiast śmiertelność jest wysoka - sięga nawet 40 proc. - zaznacza prof. Zajkowska.

MERS jest wymieniane przez Światową Organizację Zdrowia jako jedna z chorób, które mają potencjał pandemiczny. Występuje przede wszystkim na terenie Arabii Saudyjskiej, w Katarze w ciągu ostatniego roku odnotowano dwa zgony wywołane przez MERS.

4. Owady i gryzonie mogą przenosić gorączkę krwotoczną

Lekarze przypominają też o osłanianiu ciała i stosowaniu odpowiednich środków odstraszających owady, które mogą przenosić groźne choroby.

- W Katarze możemy mieć problem ze schorzeniami przenoszonymi przez ukąszenia, ugryzienia. To są m.in. tzw. hantawirusy, które powodują gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym. Jest też ryzyko zakażenia dengą, która jest przenoszona przez komary - możemy się przed nią ustrzec, stosując tzw. repelenty, czyli środki przeciwko komarom - wyjaśnia dr Zakrzewski.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska ostrzega również przed ryzykiem związanym z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

- Niebezpieczeństwo jest związane z zachowaniami ludzkimi. Przestrzegałabym przede wszystkim przed zakażeniami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych, czyli zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu B, jeżeli ktoś nie jest szczepiony, oraz HIV. Musimy być ostrożni, tam będzie dużo ludzi z różnych regionów świata, te zachowania ludzkie w takiej atmosferze pełnej ekscytacji mogą być bardzo różne - zaznacza specjalistka chorób zakaźnych.

W nagłych przypadkach kibice mogą liczyć na nieodpłatną pomoc medyczną w dedykowanych im placówkach państwowych HAMAD. W razie problemów zdrowotnych w Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Jak podaje MSZ, koszt wizyty u lekarza w prywatnym gabinecie lekarskim wynosi ok. 370 zł.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze