To jelita mogą być odpowiedzialne za rozwój fibromialgii
Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu zidentyfikowali 19 gatunków bakterii jelitowych, które mogą być odpowiedzialne za rozwój fibromialgii.
1. Co może powodować rozwój fibromialgii?
Zespół badawczy, któremu dowodził dr Yoram Shir pobrał próbki kału moczu i śliny od 156 mieszkanek Montrealu. U 77 z nich zdiagnozowano fibromialgię, reszta była zdrowa. Wśród uczestników badania znalazły się osoby spokrewnione - matki i córki, a także partnerki oraz przyjaciółki.
Naukowcy przeprowadzili z uczestniczkami badania dokładny wywiad. Do analizy mikrobiomów wykorzystali sztuczną inteligencję, aby wykluczyć zmienne, które mogą wpływać na związek między bakteriami jelitowymi a fibromialgią. Należą do nich: wiek, przyjmowane leki, dieta oraz aktywność fizyczne. Dzięki temu wyniki ich badań były niezwykle dokładne. Próbki chorych kobiet zostały porównane z tymi od zdrowych uczestniczek badania.
"Przeanalizowaliśmy duże ilości danych, identyfikując 19 gatunków, które albo wzrosły, albo zmniejszyły się u osób z fibromialgią" - powiedział współautor badań Emmanuel Gonzalez.
Naukowcy zaobserwowali związek niektórych bakterii z występowaniem nasilonych objawów towarzyszących fibromialgii, takich jak ból, zmęczenie, bezsenność czy zaburzenia poznawcze. Zespół badawczy nie ustalił jednak jeszcze, czy zmiany zachodzące w bakteriach jelitowych są jedynie markerami choroby, czy przyczyniają się do jej rozwoju.
Naukowcy planują powtórzyć badanie, tym razem na grupie kobiet bardziej zróżnicowanej geograficznie.
2. Kogo dotyka fibromialgia?
Fibromialgia to podstępna choroba, którą trudno zdiagnozować. Wielu pacjentów, a nawet lekarzy, typowe objawy fibromialgii zrzuca na karb przepracowania, przemęczenia czy stresu. Niestety, z roku na rok chorych przybywa.
Najwięcej przypadków fibromialgii odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych. Dziesięciokrotnie częściej choroba diagnozowana jest u kobiet między 30. a 55. rokiem życia.
Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze na początkowym etapie rozwoju choroby jest niezwykle ważne i może zdecydowanie poprawić komfort życia pacjentów.
Ryzyko rozwoju fibromialgii w wieku dorosłym zwiększają:
- czynniki psychiczne: przeżycie traumy w dzieciństwie, przewlekły stres, niesatysfakcjonująca praca, niskie poczucie własnej wartości,
- predyspozycje genetyczne,
- przebyte choroby zakaźne, np. borelioza, zakażenie wirusem HIV, HBV, HCV,
- choroby autoimmunologiczne, takie jak: toczeń, choroba Hashimoto czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Do najbardziej znanych osób zmagających się na co dzień z fibromialgią należą: Lady Gaga, Mary McDonough, Sinéad O'Connor, Morgan Freeman, Janeane Garofalo, Susan Flannery oraz Rosie Hamlin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.