Przejdź na WP

To jelita mogą być odpowiedzialne za rozwój fibromialgii

Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu zidentyfikowali 19 gatunków bakterii jelitowych, które mogą być odpowiedzialne za rozwój fibromialgii.

Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

1. Co może powodować rozwój fibromialgii?

Zespół badawczy, któremu dowodził dr Yoram Shir pobrał próbki kału moczu i śliny od 156 mieszkanek Montrealu. U 77 z nich zdiagnozowano fibromialgię, reszta była zdrowa. Wśród uczestników badania znalazły się osoby spokrewnione - matki i córki, a także partnerki oraz przyjaciółki.

Naukowcy przeprowadzili z uczestniczkami badania dokładny wywiad. Do analizy mikrobiomów wykorzystali sztuczną inteligencję, aby wykluczyć zmienne, które mogą wpływać na związek między bakteriami jelitowymi a fibromialgią. Należą do nich: wiek, przyjmowane leki, dieta oraz aktywność fizyczne. Dzięki temu wyniki ich badań były niezwykle dokładne. Próbki chorych kobiet zostały porównane z tymi od zdrowych uczestniczek badania.

"Przeanalizowaliśmy duże ilości danych, identyfikując 19 gatunków, które albo wzrosły, albo zmniejszyły się u osób z fibromialgią" - powiedział współautor badań Emmanuel Gonzalez.

Naukowcy zaobserwowali związek niektórych bakterii z występowaniem nasilonych objawów towarzyszących fibromialgii, takich jak ból, zmęczenie, bezsenność czy zaburzenia poznawcze. Zespół badawczy nie ustalił jednak jeszcze, czy zmiany zachodzące w bakteriach jelitowych są jedynie markerami choroby, czy przyczyniają się do jej rozwoju.

Naukowcy planują powtórzyć badanie, tym razem na grupie kobiet bardziej zróżnicowanej geograficznie.

2. Kogo dotyka fibromialgia?

Fibromialgia to podstępna choroba, którą trudno zdiagnozować. Wielu pacjentów, a nawet lekarzy, typowe objawy fibromialgii zrzuca na karb przepracowania, przemęczenia czy stresu. Niestety, z roku na rok chorych przybywa.

Najwięcej przypadków fibromialgii odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych. Dziesięciokrotnie częściej choroba diagnozowana jest u kobiet między 30. a 55. rokiem życia.

Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze na początkowym etapie rozwoju choroby jest niezwykle ważne i może zdecydowanie poprawić komfort życia pacjentów.

Ryzyko rozwoju fibromialgii w wieku dorosłym zwiększają:

Do najbardziej znanych osób zmagających się na co dzień z fibromialgią należą: Lady Gaga, Mary McDonough, Sinéad O'Connor, Morgan Freeman, Janeane Garofalo, Susan Flannery oraz Rosie Hamlin.

Lady Gaga od wielu lat cierpi na fibromialgię
Lady Gaga od wielu lat cierpi na fibromialgię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy