Trwa ładowanie...

To najważniejsza witamina zimą. Chroni płuca przed smogiem, działa antyrakowo

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
16.01.2023 15:10
Najważniejsze witaminy dla zdrowia
Najważniejsze witaminy dla zdrowia (Getty Images)

Zmagamy się z ogromnym problemem smogu, a jego nadmiar w powietrzu może doprowadzić do rozwoju chorób. Okazuje się, że przyjmowanie witamin z grupy B, witaminy C, witaminy E czy witaminy A może uchronić nas przed szkodliwymi skutkami smogu. Po jakie witaminy warto sięgnąć w okresie grzewczym?

spis treści

1. Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B pełnią ważną funkcję w metabolizmie komórek oraz w syntezie erytrocytów, zwanych czerwonymi krwinkami. Wzmacniają ludzki układ nerwowy, pozwalają utrzymać dobrą kondycję skóry oraz błon śluzowych, odgrywają także ważną funkcję w zachowaniu zdrowia psychicznego.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Columbia Mailman School of Public Health wykazały, ze stosowanie preparatów mających w swym składzie witaminy z grupy B może pomóc w ograniczeniu skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza poprzez zmniejszenie jego niekorzystnego wpływu na metylację DNA.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Metylacja DNA jest poreplikacyjną, enzymatyczną modyfikację kwasów dezoksyrybonukleinowych, wykorzystywaną między innymi do ekspresji genów oraz różnicowania komórek.

W opinii ekspertów wady procesów metylacji mogą doprowadzić do powstania wielu schorzeń. Nieprawidłową metylację DNA zaobserwowano w wielu chorobach nowotworowych takich jak rak jelita grubego, choroba nowotworowa pęcherza moczowego, rak przełyku czy rak prostaty.

2. Witamina C

Witamina C, będąca silnym antyoksydantem, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Antyoksydanty, które często nazywane są przeciwutleniaczami są związkami chemicznymi, zdolnymi do neutralizowania wolnych rodników. Wolne rodniki nie tylko przyspieszają procesy starzenia się. Zbyt duża ich ilość może doprowadzić do tzw. stresu oksydacyjnego w organizmie oraz uszkodzenia komórek.

Wolne rodniki odpowiadają także za występowanie schorzeń jak miażdżyca, cukrzyca, choroba nowotworowa skóry, egzema, łuszczyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencja czy udar mózgu.

Naukowcy z uniwersytetu Imperial College w Londynie wzięli pod lupę grupę pacjentów chorujących na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Specjalistom udało się udowodnić, że chorzy z niskim poziomem witaminy C, obciążone są większym ryzykiem utrudnionego oddychania w dni, kiedy panuje większy poziom zanieczyszczenia powietrza.

Każdy wzrost ilości cząsteczek stałych o 10µg/m3 powodował zwiększone ryzyko hospitalizacji pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz astmę o 35 procent. W przypadku pacjentów mających obniżony poziom witaminy C w organizmie ryzyko zwiększało się o 1,2 razy.

3. Witamina E

Witamina E jest kolejnym, rozpuszczalnym w tłuszczach silnym przeciwutleniaczem, który przeciwdziała uszkodzeniom spowodowanym za sprawą wolnych rodników. Witamina ta zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, pobudza procesy naprawcze w skórze, wykazuje zdolność do uzupełniania braków w warstwie lipidowej skóry.

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z brytyjskich uczelni (Uniwersytetu w Nottingham oraz King's College w Londynie) wykazało istotny związek pomiędzy poziomem substancji antyoksydacyjnej witaminy E w naczyniach krwionośnych, a narażeniem na zanieczyszczenia niewielkimi cząsteczkami stałymi.

Osoby z większą ekspozycją na aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2,5 mikrometra miały w organizmie niższe stężenie jednego z najistotniejszych związków wchodzących w skład witaminy E, czyli alfa-tokoferolu. Zaobserwowano u nich również mniejszą czynność płuc niż u osób, które nie były w takim stopniu narażone na pył zawieszony PM2,5.

W opinii badaczy witamina E to antyoksydant zdolny do przeciwdziałania szkodliwym skutkom, które mogą pojawić się po wdychaniu zanieczyszczonego powietrza. Specjaliści podkreślają, że alfa-tokoferol może pełnić kluczową rolę w minimalizowaniu uszkodzeń oksydacyjnych.

4. Witamina A

Witamina A jest antyoksydantem, który wykazuje działanie antynowotworowe, chroni nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami, przyspiesza gojenie ran, warunkuje utrzymywanie zdrowego stanu skóry, zmniejsza utratę wody ze skóry, a także przeciwdziała szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Prekursorem witaminy A jest beta-karoten.

Zdaniem specjalistów beta-karoten, substancja o działaniu antyoksydacyjnym, która skutecznie stymuluje działanie układu immunologicznego oraz poprawia rekacje organizmu na występujące zapalenia oraz choroby infekcyjne. Beta-karoten umożliwia kontrolowanie stanów zapalnych, występujących na skutek zanieczyszczonego powietrza.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze