Trwa ładowanie...

Truje codziennie blisko 10 mln Polaków. Jak szybko pozbyć się pleśni?

Avatar placeholder
27.02.2024 14:22
Pleśń w domu. Czym grozi i jak się jej pozbyć?
Pleśń w domu. Czym grozi i jak się jej pozbyć? (Getty Images)

Aż 9,4 mln Polaków mieszka w budynkach, w których panuje duża wilgotność, powodująca m.in. wykwity pleśni i grzybów. Można się przed tym chronić za pomocą oczyszczaczy powietrza, czasem to jednak nie wystarczy. Co należy zrobić, by pozbyć się pleśni w domu?

spis treści

1. Czym grozi narażenie na pleśń?

Ekspozycja na pleśń może prowadzić do podrażnienia uszu, oczu, nosa i gardła. Najbardziej podatne na podrażnienia wywołane pleśnią są osoby borykające się z egzemą i astmą.

Toksyczna pleśń, czyli czarna pleśń (stachybotrys chartarum), może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych zarówno u ludzi, jak i zwierząt domowych. Do łagodniejszych objawów kontaktu z czarną pleśnią należą bóle głowy, wysypki skórne i uszkodzenia dróg oddechowych.

Długotrwałe narażenie na pleśń może z kolei prowadzić do przewlekłej reakcji zapalnej i chronicznych chorób. Najczęściej pleśń pojawia się w łazienkach, ale wielu z nas ma ją również w sypialni, gromadzi się ona również w oknach i na sufitach.

2. Jak usunąć pleśń z domu?

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

Eksperci zachęcają, żeby w pierwszej kolejności zająć się wilgocią, ponieważ jest to czynnik napędzający rozwój pleśni. Z tego względu najwięcej nieestetycznego nalotu pojawia się między październikiem a kwietniem, a osuszacze powietrza mogą w tym okresie okazać się niewystarczające.

Aby usunąć pleśń, należy:

  • Nosić sprzęt ochronny (gumowe rękawiczki i maseczkę na twarz), ponieważ zarodniki pleśni mogą przemieszczać się w powietrzu podczas czyszczenia.
  • Przetrzeć ściany i powierzchnie płynem grzybobójczym, po czym pozostawić go na 24 godziny. Po tym czasie należy przetarte ściany dokładnie spłukać czystą wodą.
  • Czyste już ściany warto pomalować specjalną farbą.

Częstym błędem jest jednak użycie farby przeciw pleśni, a następnie przykrycie jej warstwą zwykłej. Aby produkt zawierający środek biobójczy działał prawidłowo, musi stanowić warstwę nawierzchniową. Zamalowanie powierzchni ochronnej tworzy powierzchnię, na której pleśń może bez przeszkód się rozwijać.

Po pomalowaniu ścian warto chronić pomieszczenie przed wilgocią. Oznacza to, że w świeżo pomalowanej łazience nie należy w ciągu kolejnych 24 godzin brać kąpieli. Zignorowanie tej zasady negatywnie wpłynie na skuteczność środka pleśniobójczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze