Trwa ładowanie...

Tylko cztery grupy chorujących przewlekle uwzględnione w pierwszym etapie szczepień przeciw COVID-19. "To skandal" - komentuje prof. Filipiak

Pacjenci z chorobami przewlekłymi proszą ministerstwo zdrowia o wcześniejsze zaszczepienie przeciw COVID
Pacjenci z chorobami przewlekłymi proszą ministerstwo zdrowia o wcześniejsze zaszczepienie przeciw COVID (Getty Images)

Pacjenci z niewydolnością serca, tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz większość chorujących na raka nie zostali zakwalifikowani do I etapu szczepień przeciw COVID. - Będą czekać, aż wyszczepią się młodzi żołnierze czy agenci służb - komentuje decyzje rządu prof. Krzysztof J. Filipiak.

spis treści

1. Nieliczni chorzy uwzględnieni w I etapie szczepień przeciwko COVID

Od początku pandemii lekarze podkreślają, że dwie grupy są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19: seniorzy oraz osoby obciążone chorobami współistniejącymi. Jeszcze w styczniu rząd deklarował zmiany w zaplanowanej kolejności szczepień i zapowiadał, że osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Wcześniej w Narodowym Programie Szczepień wśród chorób przewlekłych wymieniano m.in. choroby neurologiczne, choroby nerek, płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, przewlekłe choroby wątroby, otyłość. Teraz zostali pominięci.

Zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem na szczepienie w pierwszej kolejności mogą liczyć tylko cztery grupy ciężko chorych pacjentów poniżej 60. roku życia:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • osoby z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • osoby poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej (wspierane respiratorem),
  • osoby po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.

Co z resztą? Okazuje się, że takie osoby niezależnie od swojego stanu zdrowia, będą musiały czekać na szczepienie w swojej grupie wiekowej.

- Ustalone kryteria chorób przewlekłych zdumiewają swoim zawężeniem i stanowią kolejny dowód na to, jak słabo przygotowany jest narodowy program szczepień. Rozumiem, że w kryterium tym mieszczą się chorzy dializowani - to słuszne, osoby po przeszczepach leczone immunosupresyjne czy wentylowane mechanicznie. Ale już ograniczenie pacjentów z nowotworem tylko do grupy, u której w 2020 i 2021 r. stosowano chemioterapię lub radioterapię - alarmuje prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog klinicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

2. Prokuratorzy i agenci służb zaszczepieni przed osobami po ciężkich zawałach serca

Prof. Filipiak zwraca uwagę na absurdalność wprowadzonych rozwiązań. Wbrew niedawnym zapowiedziom rządu, na wcześniejsze szczepienia nie może liczyć większość osób cierpiący na choroby onkologiczne i hematoonkologiczne. Osoba, która choruje na nowotwór, ale w ubiegłym roku nie przyjmowała chemio lub radioterapii, nie ma szans na priorytetowe potraktowanie. Tymczasem dla takich pacjentów zakażenie koronawirusem stanowi śmiertelne zagrożenie.

- Choroby nowotworowe są dzisiaj często przewlekle leczone latami, w wielu przypadkach podaje się nowoczesną terapię biologiczną, hormonoterapię, a nie chemioterapię. Z grupy tej wypadło wielu pacjentów onkohematologicznych. Z pacjentów kardiologicznych zabrakło m.in. osób z nadciśnieniem płucnym, z ciężką niewydolnością serca, po rozległych operacjach naczyniowych - podkreśla prof. Filipiak.

- Paradoks tego systemu zaproponowanego przez mgr. Michała Dworczyka polega na tym, że osoby po ciężkich zawałach serca, z powikłaniami cukrzycy, po by-passach, obciążone wywiadem nowotworowym, kilka lat po przeszczepach szpiku, będą czekały, aż wyszczepią się m.in. młodzi żołnierze, policjanci, prokuratorzy czy agenci służb. To tyle na temat empatii rządzących - dodaje lekarz.

Cztery grupy chorujących przewlekle uwzględnione w I etapie szczepień przeciw COVID-19
Cztery grupy chorujących przewlekle uwzględnione w I etapie szczepień przeciw COVID-19 (Getty Images)

Fundacja Instytut Świadomości zwraca uwagę na jeszcze jedną grupę, o której zapomniano w programie szczepień: pacjenci z tętniczym nadciśnieniem płucnym (TNP) i nadciśnieniem zakrzepowo-zatorowym(CTEPH). W Polsce jest ok. 1600 takich chorych. Łagodny przebieg COVID-19 może u nich spowodować ciężką niewydolność oddechowo-krążeniową, a nawet śmierć.

- Dodatkowo, na nadciśnienie płucne chorują często bardzo młodzi ludzie, więc czekając w normalnej kolejce, znajdą się niestety na końcu kolejki do szczepień - podkreśla prof. Marcin Kurzyna, Kierownik Kliniki Chorób Zakrzepowo-Zatorowych w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, który apeluje o rozszerzenie grupy chorujących, którzy będą szczepieni priorytetowo.

- Sama jestem pacjentką z TNP i białaczką jako chorobą współistniejącą i przyznaję, że podobnie jak inni pacjenci, z którymi rozmawiam, bardzo boję się wirusa - mówi Małgorzata Piekarska, pacjentka, Członek Rady Świadomych Ekspertów Instytutu Świadomości. - Są w naszej grupie pacjenci, którzy czekają na przeszczep płuc i gdyby któryś z nich zaraził się koronawirusem, tego przeszczepu mogliby nie doczekać. Jestem świadkiem, jak wirus zniszczył płuca w mojej rodzinie. Przed wirusem bliska mi osoba była zdrowa i samodzielna, a po miesięcznym pobycie w szpitalu mogła poruszać się tylko na wózku, ponieważ miała problem nawet z pójściem samodzielnie do toalety - dodaje Piekarska.

3. Co ze szczepieniami chorujących na cukrzycę?

Co z osobami chorującymi na cukrzycę typu 2 - pyta z kolei diabetolog, prof. Grzegorz Dzida. Lekarz przypomina, że jedna trzecia zmarłych zakażonych koronawirusem to pacjenci chorujący na cukrzycę.

- Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) umieściło cukrzycę typu 2 jako jedną z chorób, które uprawniają do priorytetowego szczepienia. Cukrzyca wiąże się z większym ryzykiem hospitalizacji. To wykazano w dużych badaniach. Oczywiście ograniczeniem jest kwestia dostępności szczepionki - mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Jeżeli tylko będą takie możliwości, to uważam, że pacjenci z cukrzycą również powinni być potraktowani priorytetowo. Zwłaszcza że zdecydowana większość pacjentów z cukrzycą typu 2 to seniorzy, więc zakładamy, że oni zostali już zaszczepieni ze względu na kryterium wiekowe. Natomiast pozostaje grupa osób młodych z cukrzycą, która jest bardzo narażona, bo cukrzyca pojawiająca się młodym wieku sieje duże spustoszenie w organizmie - dodaje profesor.

Etapy szczepienia poszczególnych grup (www.gov.pl/)
Etapy szczepienia poszczególnych grup (www.gov.pl/)

W nadesłanym do nas komunikacie Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pierwszy etap szczepień opracowano zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, a tempo szczepień zależy od dostaw szczepionek. Pozostali cierpiący na choroby przewlekłe mają być zaszczepieni w drugim etapie. Na razie nie są uwzględnieni w oficjalnym harmonogramie szczepień, co tylko pogłębia ich niepewność i frustracje.

Etapy szczepienia poszczególnych grup (www.gov.pl)
Etapy szczepienia poszczególnych grup (www.gov.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze