Trwa ładowanie...

Hamulec utkwił w jego oku podczas wypadku. Lekarze pokazali zdjęcia

 Karolina Rozmus
10.04.2024 13:37
Utkwiło w jego oku podczas wypadku. Lekarze pokazali drastyczne zdjęcia
Utkwiło w jego oku podczas wypadku. Lekarze pokazali drastyczne zdjęcia (Science Direct)

Nastoletni kierowca motocykla trafił do szpitala z ciałem obcym w oczodole. Wskutek wypadku w oku mężczyzny utkwiła dźwignia hamulca ręcznego. Lekarze przy okazji odkryli coś jeszcze. Życie młodego mężczyzny było zagrożone.

spis treści

1. 17-centymetrowa dźwignia hamulca utkwiła w oczodole

Ten niezwykły przypadek medyczny został opisany na łamach "American Journal of Ophtalmology Case". Według lekarzy 19-latek cudem uniknął większych obrażeń i trwałej utraty wzroku. Jednak zdjęcia urazu, w tym wykonane podczas badań obrazowych, mogą szokować.

Nastolatek z Malezji trafił na szpitalny oddział ratunkowy Universiti Malaya Eye Research Centre w Kuala Lumpur. Jego oko było zaczerwienione, a dookoła widoczny był duży obrzęk.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - ciało obce w oku"

"Ratownicy medyczni zostali poinformowani, że straż pożarna na miejscu wypadku musiała przeciąć dźwignię hamulca motocykla, gdyż utkwiła ona w prawym oczodole pacjenta. Podczas badania zaobserwowano metalową dźwignię hamulca motocykla osadzoną w prawym dolnym oczodole" - piszą autorzy raportu.

Medycy natychmiast podjęli działania. Okazało się, że milimetry dzieliły 17-centymetrowe ciało obce od gałki ocznej i na szczęście nie doszło do uszkodzenia nerwów i źrenicy.

Mężczyzna trafił do szpitala z dźwignią hamulca ręcznego w motocyklu
Mężczyzna trafił do szpitala z dźwignią hamulca ręcznego w motocyklu ("American Journal of Ophtalmology Case Reports")

Doszło jednak do uszkodzenia siatkówki oka. Tomografia komputerowa ujawniła, że rączka hamulca przebiła dolny oczodół i uszkodziła również kości wokół nosa.

2. Jego tętno zwolniło. Konieczna była szybka reakcja

Co ciekawe, EKG wykazało, że mężczyzna ma bradykardię. Badanie wykazało bardzo niski puls - 45 do 48 uderzeń na minutę, podczas gdy za prawidłowy rytm serca uznaje się przedział od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Zdiagnozowano u 19-latka tzw. odruch oczno-sercowy (OCR) czy też odruch Aschnera. To nagłe zwolnienie rytmu serca następujące wskutek ucisku na gałki oczne.

Ofiara wypadku została przewieziona na blok operacyjny. Podczas zabiegu chirurgicznego usunięto ciało obce wraz z okolicznymi tkankami, które uległy uszkodzeniu. Złamana kość nosowa wymagała rekonstrukcji i zastosowania dwóch śrub. Niezwłocznie po usunięciu fragmentu hamulca tętno chłopaka wróciło do normy i oscylowało między 72 a 80 uderzeń serca na minutę.

Autorzy pracy wskazują, że OCR może zagrażać życiu, prowadząc do "arytmii, a nawet wstrząsu hemodynamicznego". Dlatego kluczowe jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu i eliminacja jego źródła - w tym wypadku usunięcie ciała obcego.

Wizyta kontrolna po upływie sześciu miesięcy wykazała, że nastolatek nie ma żadnych problemów ze wzrokiem, jednak jego prawe oko jest zapadnięte na głębokość pięciu milimetrów. Mężczyzna odmówił dalszego leczenia w celu korekty wady.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze