Waga w ciąży - przyrost masy ciała, ćwiczenia po porodzie

Dbanie o szczupłą linię jest bardzo ważne dla większości kobiet. Również w czasie ciąży zwracamy uwagę na to, ile przybieramy na wadze i jak to się odbije na naszej figurze po urodzeniu dziecka. Jak wzrasta masa ciała w czasie ciąży, jakiej utraty można spodziewać się po porodzie oraz co zrobić, by zachować zgrabną sylwetkę? Takie pytania zadaje sobie każda przyszła mama.

1. Waga w ciąży - przyrost masy ciała

Waga w ciąży wzrasta przeciętnie o 20%, czyli zwykle około 12-14 kilogramów (średnio 12,8 kilograma). Taki wzrost masy ciała jest konieczny, aby dziecko rozwijało się prawidłowo. Nie oznacza to, że świeżo upieczona mama przytyła o 12 kilogramów tłuszczu. Bowiem na wzrost masy ciała w ciąży tłuszcz wpływa jedynie w niewielkim stopniu. Dużo ważniejsze są inne składowe. I tak, jeśli w trakcie ciąży masa ciała wzrosła o 12,8 kilograma to:

Kontrola masy ciała
Kontrola masy ciała

Waga kobiety w ciąży wzrasta przeciętnie o 20%, czyli zwykle około 12-14 kilogramów (średnio 12,8 kilograma)....

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

  • 3,5 kg - około 3 i pół kilograma waży sam płód,
  • 0,7 kg – to przybliżona masa łożyska, czyli struktury odpowiedzialnej za przekazywanie tlenu i substancji odżywczych od matki do płodu,
  • 1,0 kg - około kilograma ważą wody płodowe, które stanowią bezpośrednie otoczenie dla płodu na czas ciąży,
  • 1,0 kg - masa macicy pod koniec ciąży sięga kilograma,
  • 3,7 kg - dodatkowa ilość krwi oraz innych płynów, które matka musi wytworzyć, aby utrzymać siebie i dziecko,
  • 3,5 kg - jedynie trochę ponad 3 kilogramy stanowi tłuszcz; u ciężarnej jest on konieczny, by dziecko mogło rozwijać się prawidłowo.

Tak więc ciężarna, która przytyła 12,8 kg w czasie ciąży, po porodzie będzie miała około 3,5 kilogramów do zrzucenia.

Początkowo ciąża w bardzo niewielkim stopniu zmienia masę ciała. Przez pierwsze 8 tygodni jest to zaledwie ok. 650 gramów - praktycznie nie do zauważenia. Jednak już po 20. tygodniu trwania ciąży młoda mama może zauważyć dodatkowe 4 kg wskazywane przez wagę. Zaledwie 10 tygodni później, czyli na początku 30. tygodnia ciąży masa ciała wzrasta o 8,5 kilograma, by do 40 tygodnia osiągnąć docelowe 12,8 dodatkowych kilogramów.

Pocieszające jest to, że tuż po porodzie masa ciała spada gwałtownie o około 5 kilogramów. Przybranie na masie ciała do 15 kilogramów jest naturalne i pozostawia świeżo upieczonej mamie zaledwie kilka kilogramów do zrzucenia po zakończeniu połogu. Jednakże w czasie ciąży może pojawiać się silny głód i duża ochota na jedzenie więcej niż zwykle. Może to łatwo doprowadzić do dodatkowej nadwagi nie tyle związanej z ciążą, co ze złym trybem życia. Taka mama może mieć w konsekwencji cukrzycę ciężarnych i duży problem z powrotem do wagi sprzed ciąży.

Tymczasem nadmierne ograniczanie spożywanych przysmaków może spowodować gorszy rozwój płodu. Badania donoszą, że dzieci kobiet odchudzających się w ciąży miały zdecydowanie niższy iloraz inteligencji niż tych jedzących normalnie.

Jak zatem znaleźć złoty środek? Po pierwsze, należy pilnować, by waga w ciąży wzrastała prawidłowo, po drugie, by ilość przyjmowanych kalorii oscylowała w okolicach 2500 kcal dziennie. Dieta powinna być zbilansowana, bogata w witaminy, mikroelementy, białko, tłuszcze wysokiej jakości oraz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

2. Waga w ciąży - ćwiczenia po porodzie

Dobrą metodą na zadbanie o własną sylwetkę jest wykonywanie ćwiczeń po porodzie. Istotne są tu zwłaszcza ćwiczenia mięśni brzucha, w przypadku porodu siłami natury już w pierwszych dniach po porodzie można rozpocząć delikatne i stopniowo nasilane ćwiczenia. Pozwala to uniknąć przepuklin i przyśpiesza powrót do formy. Natomiast w przypadku cięcia cesarskiego konieczne jest zrośnięcie się nie tylko rany skóry, lecz także głębokich warstw mięśni, co może potrwać kilka tygodni. Intensywniejsze ćwiczenie powinny poczekać do czasu zakończenia połogu, czyli 6 tygodni.

Pamiętajmy, że karmienie piersią jest dobre dla dziecka, ale również dla mamy. Pozwala między innymi na znacznie łatwiejsze zrzucenie dodatkowych kilogramów, które pojawiły się w związku z ciążą. Ciąża i poród nie muszą wiązać się z utratą zgrabnej sylwetki na zawsze. Przy prawidłowej diecie i właściwym postępowaniu po porodzie można szybko wrócić do wyglądu sprzed ciąży.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!