Odchudzanie po porodzie
Posiadanie dziecka to wspaniałe przeżycie dla każdej kobiety. Tym niemniej po trwającej dziewięć miesięcy ciąży jest czymś naturalnym, że kobieta chce normalizacji masy ciała i pragnie jak najszybciej odzyskać kształty sprzed ciąży. Nie należy być zbyt niecierpliwym. Powolny spadek masy ciała jest niezbędny. Życie po porodzie zazwyczaj przynosi nowy zestaw problemów, które mogą wykraczać poza twoje plany związane z sylwetką. Jeśli więc jesteś świeżo upieczoną mamą i nie możesz się doczekać, aby wrócić do formy, posłuchaj mojej rady. Jeżeli próbujesz schudnąć za szybko, może to mieć negatywny skutek dla ciebie i twojego dziecka (jeśli np. karmisz piersią).
1. Zdrowa dieta po urodzeniu
Kobiece gwiazdy po urodzeniu dziecka natychmiast otaczane są przez dietetyków, pielęgniarki i ekspertów fitness. Często mają też poważne zobowiązania handlowe. Tak więc dla tych matek zmniejszenie masy ciała po ciąży jest często realizowane szybciej niż wynika to ze średniej i podyktowane innymi względami niż tylko zgrabna sylwetka. Nie są one dobrym przykładem, na którym inne kobiety mogłyby oprzeć własne cele utraty wagi. Około 6 miesięcy od porodu jest potrzebne dla organizmu, aby wrócić do normy. Więc nawet jeśli nie
karmisz piersią , nie należy się za bardzo spieszyć do cięcia kalorii. Oprócz urazów fizycznych związanych z porodem, opieka i odpowiedzialność za dziecko mogą być bardzo stresujące. Wymagać to będzie całej twojej energii. Tak więc zamiast skupiać się na odchudzaniu, postaraj się raczej przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu jeść zdrową żywność z odpowiednią ilością kalorii i składników odżywczych.
2. Ćwiczenia i karmienie piersią
Ćwiczenia zbyt intensywnie i zbyt szybko wprowadzone mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nie oznacza to, że trzeba uprawiać siedzący tryb życia – wręcz przeciwnie, należy rozpocząć delikatne ćwiczenia niemal natychmiast po powrocie do domu ze szpitala, ale unikać ćwiczeń energicznych. W ćwiczeniach, podobnie jak w przypadku diety, należy kierować się opinią lekarza, położnej lub fizjoterapeuty. Oni wyjaśnią korzyści z ćwiczeń i zarysują odpowiedni program ćwiczeń fizycznych dla Ciebie.
Kobieta, która karmi piersią swoje nowo narodzone dziecko, wytwarza średnio 850 ml mleka każdego dnia. Musi do tego spożywać minimum 500 dodatkowych kalorii dziennie w okresie laktacji. Oznacza to, że aby karmić piersią, potrzeba dodatkowych składników odżywczych, zasięgnij więc opinii położnej lub dietetyka na temat odżywiania.
3. Kiedy zacząć się odchudzać?
Po 4-5 miesiącach, jeśli nie karmisz piersią i kiedy już czujesz, że organizm wrócił do normy, można rozpocząć delikatną dietę przyśpieszającą utratę masy ciała i zacząć bardziej energiczne ćwiczenia. Dla optymalnego zdrowia powinno się chudnąć nie więcej niż 1 kg tygodniowo i nadal koncentrować się na jedzeniu pożywnych i zdrowych posiłków. Jeśli karmisz piersią, zrezygnuj z odchudzania na rzecz zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Pomoc dietetyka dla niektórych kobiet może stać się dobrym rozwiązaniem.
W dużej mierze zależy to od tego, ile przybrałaś na wadze w czasie ciąży. Średni przyrost masy ciała podczas ciąży wynosi 12-16 kg. Podczas porodu matki zazwyczaj tracą 7-8 kg, reszta masy ciała zostaje utracona po 3-miesięcznym okresie rekonwalescencji po porodzie. Jednak całkowity powrót do wagi sprzed ciąży może być osiągnięty w ciągu 6-8 miesięcy. Jeśli przytyłaś więcej niż 16 kilogramów podczas ciąży, możliwe, że będziesz potrzebowała dodatkowego miesiąca diety na każde dodatkowe 2 kg.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.