Trwa ładowanie...

Wcześniaki mają pecha w miłości? Naukowcy dowodzą, że tak!

Chcesz aby twoje dziecko było szczęśliwe w miłości? Musisz o to zadbać, szczególnie jeśli urodziło się przedwcześnie.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Warwick pod kierownictwem dr Goulart de Mendonca dowodzą, że dzieci urodzone przed 37. tygodniem mają statystycznie większe problemy ze znalezieniem drugiej połówki, niż dzieci urodzone w terminie. Analizę przeprowadzono wśród 4 milionów osób. Wstępne wyniki badań potwierdzają przypuszczenia, że wcześniaki zakochują się szczęśliwie trzy razy rzadziej niż osoby urodzone terminowo.

Ponad to, badania dowodzą, że co trzecia osoba urodzona przed 37. tygodniem ciąży w dorosłym życiu nie jest aktywna seksualnie. Z czego to wynika?

Zobacz film: "Jak noworodek odczuwa dotyk?"

  • Fakt, że dorośli, którzy urodzili się przedwcześnie rzadziej uprawiają seks, tworzą udane związki i zakładają rodziny, nie wynika z tego, że są "niepełnosprawni" w tym temacie – tłumaczy dr Goulart de Mendonca. – Bynajmniej, to osoby, które ze swojej natury są po prostu bardziej nieśmiałe. To powoduje, że trudniej odnaleźć się im w społeczeństwach, są mniej skłonne do podejmowania ryzyka i są bardziej podatne na różnego rodzaju problemy psychiczne.

Umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich, otwartość i elastyczność w relacjach z innymi okazują się bowiem kluczowe w poczuciu szczęścia jednostki, jej zdrowiu, ale też w jakości życia – to wynik analizy wspomnianych naukowców, którzy swoje badania opublikowali na łamach czasopisma JAMA Network Open. Wynika z nich także, że umiejętności interpersonalne kształtują się już w łonie matki, a wcześniaki z oczywistych przyczyn mają mniej czasu na opanowanie tych zdolności.

Jak możemy temu zaradzić? Badacze twierdzą, że sposobem na przezwyciężenie trudności w nawiązywaniu relacji jest zachęcanie wcześniaków do bycia bardziej towarzyskimi w młodym wieku. Zaangażowanie, aktywność, nauka współdziałania i współistnienia z innymi ma tu ogromne znaczenie, a to w dużej mierze zależy od tego, jak wcześniaka wychowują jego rodzice i opiekunowie.

Zobacz też: Jak opiekować się wcześniakiem?

  • Osoby opiekujące się dziećmi urodzonymi przedwcześnie powinny wiedzieć, jak ważną rolę odgrywają w rozwoju młodego człowieka – twierdzi prof. Dieter Wolke psycholog biorący udział w badaniach. Uważa on, że rola ta powinna polegać głównie na zachęcaniu dzieci do większej integracji z rówieśnikami, dodawaniu im odwagi i wiary w siebie. Dzięki temu nabiorą większej śmiałości w życiu dorosłym i otworzą się na ogromne, ale jakże fascynujące ryzyko jakim jest… miłość!

Poznaj też przyczyny porodu przedwczesnego

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza