Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Witaminy dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt
Witaminy dla niemowląt (Shutterstock)

Kiedy na świat przychodzi dziecko, całe nasze życie się zmienia. Świat kręci się wokół maleństwa. Chcemy zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Witaminy dla dzieci karmionych piersią mogą okazać się niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha. Niemowlęta karmione piersią powinny codziennie doustnie zażywać witaminy K i D w ściśle określonych dawkach. Mimo że karmienie piersią jest najzdrowsze dla dziecka, nie dostarcza mu tych dwóch potrzebnych witamin w odpowiedniej ilości.

spis treści

1. Jakie witaminy zawiera mleko matki?

Wraz z mlekiem mamy niemowlę dostaje mnóstwo składników odżywczych i substancji biologicznie czynnych, takich jak: przeciwciała, enzymy, hormony, witaminy, mikroelementy, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

W kobiecym mleku zawarte są zarówno witaminy rozpuszczalne w wodzie, m.in. witaminy z grupy B (B1, B2, B12, B5, kwas foliowy), jak i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Witamin rozpuszczalnych w wodzie jest w mleku mamy tyle, ile potrzebuje ich maluszek. Natomiast niektóre witaminy z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach powinny być dodatkowo dostarczane dziecku w formie kropli. Witaminy, których w kobiecym mleku jest zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania niemowlaka, to witaminy D i K.

2. Witamina D dla dzieci karmionych piersią

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego utrzymania stężenia i proporcji wapnia i fosforu w organizmie. Kości i zęby nie będą prawidłowo się rozwijać, jeżeli naszemu dziecku będzie brakować tej witaminy. Brak witaminy D w odżywianiu dzieci karmionych piersią może prowadzić także do:

  • krzywicy,
  • zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej,
  • osteoporozy – skutkuje częstymi złamaniami nawet przy niepozornych urazach,
  • zwapnienia spojówek,
  • stanów zapalnych skóry,
  • niedobór witaminy D wpływa na takie dolegliwości, jak: pogorszenie słuchu, osłabienie i wypadanie zębów,
  • brak witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i utrudnia pracę systemu mięśniowego i nerwowego.

Nadmiar witaminy D także nie jest zbyt korzystny. Pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • biegunka,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • szybkie i częste zmęczenie,
  • częste oddawanie moczu,
  • bóle oczu,
  • brak apetytu,
  • napięcie mięśniowe.

Nadmiar wapnia osadza się w tętnicach, nerkach, płucach i sercu.

Witaminy dla dzieci mogą okazać się niezbędne, gdyż synteza skórna witaminy D może być niewystarczająca. Powodem tego może być:

  • niskie nasłonecznienie,
  • stosowanie filtrów UV.

Dlatego zaleca się podawanie specjalnych witamin dla niemoląt karmionych piersią. Są to preparaty bezpieczne w użyciu, higieniczne i wygodne – bez ryzyka przedawkowania. Zaleca się, aby każde niemowlę karmione piersią otrzymywało witaminę D w dawce 400 j.m. (czyli 10 µg) na dobę przez cały okres karmienia. Warto też pobudzać naturalną produkcję witaminy D w organizmie niemowlęcia i wystawiać dziecko na dwór. Jeśli pogoda sprzyja, wychodź z dzieckiem na spacer jak najczęściej. Promienie słoneczne są potrzebne nie tylko dziecku, ale także tobie. Słońce doda ci pozytywnej energii i optymistycznie nastroi do życia.

3. Witamina K dla niemowląt

Zaraz po urodzeniu nasze dziecko dostaje domięśniowo jednorazową mikrodawkę witaminy K w szpitalu. Mamy karmiące piersią powinny pamiętać, aby zapewnić swoim pociechom witaminę K w mikrodawkach od ósmej doby życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Należy podawać ją w ilości 25 μg na dobę.

Witamina K jest niezbędna do:

  • prawidłowego krzepnięcia krwi,
  • prawidłowego metabolizmu wapnia.

Witamina K ma także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego odżywianie niemowlaka karmionego piersią powinno być urozmaicane witaminami dla dzieci, niedostarczanymi z mlekiem matki. Dzieci karmione piersią są narażone na niedobór witaminy K, ponieważ pokarm matki nie jest na tyle bogaty w tę witaminę, aby zapewnić odpowiednią jej ilość dziecku. Dlatego podawanie witaminy K jest takie ważne. Niedobór witaminy K grozi zaburzeniami metabolicznymi i zaburzeniami krzepliwości krwi. Może to być szczególnie niebezpieczne u noworodka, ze względu na nieprawidłowości w zrastaniu się ciemiączka czy w gojeniu się rany pępowinowej.

Dziecko rozwija się szybko, a dla prawidłowego rozwoju potrzebne mu są witaminy i minerały. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać o odpowiednią ilość dostarczanych witamin swojemu dziecku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze