Wokalistka Roxette zmarła na guza mózgu. Jakie mogą być objawy choroby?
Marie Friedriksson, znana na całym świecie wokalistka duetu "Roxette", zmarła dziś w wieku 61 lat w Sztokholmie. Według szwedzkich mediów przyczyną śmierci był guz mózgu.
1. Wokalistka zespołu "Roxette" zmarła na guza mózgu
Podając informację o śmierci, skandynawskie media podkreślają, że duet był dla Szwedów następcą legendarnego zespołu ABBA. Kariera Marie Fredriksson rozpoczęła się w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy razem ze swoim przyjacielem, Perem Gessle, założyła zespół "Roxette".
Przez 16 lat duet koncertował na całym świecie, a trzy płyty zdobyły status złotego krążka.
Kariera została nagle przerwana. W 2002 roku u Fredriksson wykryto guza tylnej części mózgu.
Szwedzki portal "Nöje" podaje, że Karolinksa Hospital w Sztokholmie, w którym leczyła się przez lata, jest uważany za jeden z najlepszych szpitali w Europie. Mimo wszystko lekarze nie byli w stanie uratować wokalistki.
Jej walkę z chorobą przez niemal 20 lat relacjonowały szwedzkie media. Mimo chemioterapii i radioterapii, a także udanej operacji Marie cierpiała z powodu powikłań choroby. Guz rozrastał się w tempie uniemożliwiającym jego trwałe usunięcie. Lekarze przez lata walczyli o ograniczenie destruktywnego działania choroby.
W końcu rozwój nowotworu wyprzedził zabiegi lekarzy. Fredriksson z czasem została częściowo sparaliżowana. Straciła również możliwość liczenia i czytania.
Jej wyniki poprawiły się niespodziewanie 2 lata po wykryciu choroby. W 2003 roku pojawiła się osobiście na ceremonii przyznania jej królewskiego medalu z rąk samego monarchy Karola XVI Gustawa. Rok później wydała nawet oświadczenie, w którym ogłosiła, że jest już zdrowa.
Choroba wracała jednak kilkukrotnie od tamtego czasu. 9. grudnia 2019 roku Marie Fredriksson przegrała ostatecznie walkę z chorobą.
2. Nowotwór ośrodkowego układu nerwowego pokonał Marie Friedriksson
Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (OUN) są bardzo trudne do wykrycia, a jeśli uda się je zdiagnozować szybko, problemem pozostaje ich położenie. W związku z tym, że rozwijają się wśród kluczowych tkanek dla ludzkiego organizmu, w większości przypadków niemożliwe jest operacyjne usunięcie guza. W leczeniu stosuje się przede wszystkim chemioterapię i radioterapię.
Wczesne objawy guza mózgu zazwyczaj obejmują poranne bóle głowy, nudności, wymioty i zaburzenia widzenia.
W przypadku wystąpienia guza mózgu na pograniczu płatów potylicznego i ciemieniowego (jak w przypadku szwedzkiej artystki) pierwszym objawem może być coraz częstszy problem z rozpoznawaniem twarzy lub mylenie stron (lewa-prawa).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.