Trwa ładowanie...

Wykańczają psychikę, często demolują życie. Zachoruje co drugi z nas

Avatar placeholder
30.08.2024 07:13
Naukowcy alarmują, zachoruje co drugi z nas. Te objawy zgłaszają Polacy
Naukowcy alarmują, zachoruje co drugi z nas. Te objawy zgłaszają Polacy (East News, Getty Images)

Problemy ze zdrowiem psychicznym to już plaga. Naukowcy alarmują, że jedna na dwie osoby będzie zmagać się z takim zaburzeniem jeszcze przed 75. rokiem życia.

spis treści

1. Plaga zaburzeń psychicznych

Eksperci z University of Queensland i Harvard Medical School nie mają wątpliwości - jedna na dwie osoby rozwinie w ciągu swojego życia zaburzenia zdrowia psychicznego. To alarmujące wyniki prowadzonego przez nich globalnego badania (analiza dokumentacji ponad 150 tys. dorosłych z 29 krajów), którego wyniki zostały opublikowane na łamach "Lancet Psychiatry".

Po przeanalizowaniu częstości występowania zaburzeń zdrowia psychicznego ustalili, że u 50 proc. populacji rozwinie się co najmniej jedno zaburzenie psychiczne przed 75. rokiem życia.

Zobacz film: "Mariah Carey otwarcie o swojej dwubiegunowości"
Zaburzenia psychiczne to coraz większy problem
Zaburzenia psychiczne to coraz większy problem (Getty Images)

Zarówno kobiety, jak i mężczyzn najczęściej dotyka depresja i specyficzna fobia, która nie pozwala normalnie funkcjonować. Panie cierpią też znacznie częściej na zespół stresu pourazowego (PTSD). Mężczyźni z kolei częściej zmagają się z uzależnieniem od alkoholu.

Z badań wynika, że szczytowy wiek pierwszego zachorowania przypadał na 15. rok życia.

2. Wykańczają psychikę Polaków

W Polsce problemy psychiczne to już powszechny problem. Z przeprowadzonych w ubiegłym roku analiz ePsycholodzy.pl i UCE Research wynika, że prawie połowa Polaków (48,93 proc.) deklaruje, że doświadcza pogorszenia własnego zdrowia psychicznego, kondycji psychicznej, samopoczucia bądź pogorszenia funkcjonowania psychicznego.

Polacy najczęściej skarżą się na objawy takie jak:

  • stres (45 proc.),

  • obniżenie nastroju (41 proc.),

  • częste uczucie niepokoju (40 proc.),

  • spadek odczuwania przyjemności (28 proc.),

  • lęk (26,7 proc.).

Już co czwarty Polak potrzebuje wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego.

Potwierdza to także skala zwolnień lekarskich wystawianych przez psychiatrów. Coraz częstszym powodem są depresja i inne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia lękowe, osobowościowe oraz związane z nadużywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych. W 2023 roku ZUS przyjął prawie 1,5 mln tego typu zaświadczeń lekarskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze