Wystarczy 20 sekund. Prosty test pomoże przewidzieć ryzyko udaru mózgu.
Japońscy naukowcy przekonują, że problem z utrzymaniem równowagi może być jednym z wczesnych objawów groźnych zmian w mózgu. W badaniach wykazali, że pacjenci, którzy nie byli w stanie stać na jednej nodze, byli bardziej narażeni na uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w mózgu i obniżenie funkcji poznawczych, mimo że nie mieli żadnych objawów klinicznych.
1. Test "jednej nogi"
Naukowcy przekonują, że prosty test "jednej nogi" jest w stanie zaalarmować o ryzyku związanym z udarem mózgu. Wystarczy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze przez co najmniej 20 sekund. Im niższa wytrzymałość, tym większe ryzyko groźnych zmian w mózgu.
W badaniu przeprowadzonym przez Japończyków wzięło udział ponad 1300 osób powyżej 50. roku życia. Zadanie było proste - naukowcy mierzyli czas utrzymywania równowagi podczas stania na jednej nodze z otwartymi oczami przez maksymalnie 60 sekund. Test wykonywano dwukrotnie, a w analizie uwzględniono lepszą z prób.
Następnie porównano uzyskane pomiary z wynikami badań, m.in. rezonansem magnetycznym mózgu i ultrasonografią. "Wszystkie pomiary wykonano boso, z obiema rękami trzymanymi z boku ciała" – wyjaśniają autorzy badań.
Naukowcy odkryli, że wielu pacjentów, którzy wytrzymywali na jednej nodze krócej niż 20 sekund - miało uszkodzenia małych naczyń mózgowych, z których nie zdawali sobie sprawy. Okazało się u blisko 35 proc. pacjentów, którzy nie byli w stanie ustać na jednej nodze nawet przez 20 sek. wystąpiły wcześniej tzw. ciche udary.
W przypadku osób, u których nie wykazano uszkodzeń w mózgu, problem z wykonaniem testu jednej nogi miała co dziesiąta osoba.
2. Cichy udar zwiększa ryzyko wystąpienia rozległego udaru mózgu
W Polsce udaru mózgu dostaje ponad 70 tysięcy osób rocznie. U 80 proc. pacjentów dochodzi do udaru niedokrwiennego. W jego przypadku z reguły następuje zamknięcie tętnicy i ograniczenie dopływu krwi do mózgu. Rzadziej zdarzają się udary krwotoczne (ok. 20 proc. przypadków) i żylne (mniej niż 1 proc. przypadków).
Okazuje się, że jest możliwy również tzw. cichy udar - bez charakterystycznych objawów, co utrudnia rozpoznanie. Lekarze szacują, że przejście niemego udaru ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu z pełnymi objawami klinicznymi, zwiększa też ryzyko demencji.
Najczęstsze objawy udaru:
- opadanie jednej strony twarzy, kącika ust,
- zaburzenia mowy,
- niedowład kończyn,
- problemy z chodzeniem i z utrzymaniem równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- zawroty głowy,
- silny ból głowy,
- zaburzenia pamięci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.