Wystarczy test. Tak sprawdzisz, jak "zużyty" jest twój organizm
Wiek w dowodzie osobistym nie stanowi obiektywnego wskaźnika naszego stanu zdrowia. Często też nie odzwierciedla naszego samopoczucia, więc czasem zamiast na PESEL, warto zwrócić uwagę na wiek biologiczny. A czym właściwie jest?
1. Wiek biologiczny
Choć nie ulega wątpliwości, że z upływem czasu jesteśmy bardziej podatni na niektóre schorzenia, wiele zależy od naszych genów i stylu życia. Wiek chronologiczny nie zawsze więc jasno precyzuje, w jakim stanie jest nasze zdrowie.
Natomiast wiek biologiczny odnosi się do naszego stanu zdrowia i ogólnego funkcjonowania organizmu. Pokazuje jak starzeje się nasz organizm, jak funkcjonuje oraz jaki wpływ mają poszczególne czynniki.
Określenie wieku biologicznego ma na celu dokładniejszą ocenę kondycji organizmu i stanu zdrowia. Pod uwagę brane jest kilka kluczowych czynników, do których zalicza się:
- zdolności fizyczne i psychiczne,
- długość telomerów,
- stres oksydacyjny,
- geny i środowisko.
2. Czynniki wpływające na starzenie organizmu
Telomery to struktury na końcach chromosomów, które skracają się w miarę każdego podziału komórkowego. Ich długość jest związana z wiekiem biologicznym, a skrócone telomery są często kojarzone z procesami starzenia.
Właśnie dzięki tym strukturom stabilizującym możliwe jest odtworzenie DNA. Na podstawie długości telomerów naukowcy mogą dokładnie określić wiek biologiczny - są markerami starzenia organizmu.
Zarówno geny, jak i środowisko również mają znaczący wpływ na nasz wiek biologiczny. To drugie odnosi się do poziomu aktywności, diety, ekspozycji na stres oraz wielu kwestii związanych ze stylem życia.
Wiek biologiczny można też ocenić na podstawie stopnia stresu oksydacyjnego. Procesy starzenia się organizmu bardzo często są związane z uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki.
3. Wprowadź niezbędne zmiany
Po co w ogóle określać wiek biologiczny? W ten sposób przede wszystkim łatwiej jest dostosować tryb życia i profilaktykę do stanu zdrowia. Lepszy styl życia nie zawsze jest łatwy do zaadaptowania.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ważna jest nie tylko nasza kondycja fizyczna, ale także psychiczna. Zdrowa i zbilansowana dieta, unikanie używek, odpowiedni sen oraz ograniczenie stresu to kolejne ważne kwestie.
Jak określić wiek biologiczny? Istnieją różne badania naukowe i testy, które próbują ocenić wiek biologiczny organizmu, takie jak badania telomerów, ocena gęstości kości, analiza biomarkerów, a także testy funkcji fizycznych i psychicznych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.