Trwa ładowanie...

Zaczął przyjmować ten lek. Jego skóra zmieniła kolor

Skóra 34-latka zmieniła kolor. Mężczyzna przypuszcza, że to skutek uboczny terapii, ale lekarze nadal nie postawili diagnozy
Skóra 34-latka zmieniła kolor. Mężczyzna przypuszcza, że to skutek uboczny terapii, ale lekarze nadal nie postawili diagnozy (FB)

34-letni Tyler Monk w związku ze stanami lękowymi miał przyjmować leki przeciwdepresyjnie. Niespełna tydzień później zaczęły się nietypowe problemy. Jego skóra stopniowo zmieniała kolor, stając się coraz ciemniejsza. Lekarze nadal nie są pewni, jakie są dokładne przyczyny nietypowej reakcji jego organizmu.

spis treści

1. Jego skóra zaczęła intensywnie ciemnieć

Problemy 34-latka zaczęły się na początku ubiegłego roku. W maju 2021 r. w związku z nasilającą się depresją mężczyzna otrzymał receptę na lek Prozac, który jest stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, bulimii i stresu pourazowego. W Polsce jest dostępnych kilka preparatów zawierających tę samą substancję czynną co Prozac, czyli fluoksetynę.

Lekarz przepisał mu Prozac w związku z depresją
Lekarz przepisał mu Prozac w związku z depresją (FB)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Tyler Monk opowiada, że niespełna tydzień od rozpoczęcia terapii zauważył przebarwienia na uszach i szyi, które następnie rozprzestrzeniały się po całym ciele. Najpierw jego skóra zaczęła zmieniać kolor w szaroniebieski, później miejscami stała się ciemnobrązowo. Dodatkowo pojawiły się również inne dolegliwości: oczy były zaczerwienione i podrażnione, a skóra stała się bardzo wrażliwa na słońce. Monk opowiada, że czuł się jakby doznał słonecznego poparzenia.

Mężczyzna był zszokowany nietypową reakacją organizmu do tego stopnia, że początkowo zaczął się zastanawiać, czy nie ma urojeń. Zapytał nawet kolegów z pracy, czy zauważyli, że jego skóra ciemnieje. Kiedy potwierdzili jego obserwacje, postanowił przerwać terapię, ale zmiany na skórze nie znikneły.

2. Lekarze nie znają przyczyny

Mężczyzna szukał pomocy u lekarzy, ale na razie nie postawiono diagnozy. Lekarze wykluczyli m.in. zatrucie i choroby autoimmunologiczne, ale nadal nie są w stanie odpowiedzieć, co doprowadziło do dziwnej reakcji skórnej. - Najpierw myśleli, że to nadwrażliwość na światło, ale zakrywałem się, a moja skóra nadal ciemniała - opowiadał Tyler Monk w rozmowie z "Daily Mail".

Mężczyzna nadal nie wie, dlaczego jego skóra nagle stała się ciemna
Mężczyzna nadal nie wie, dlaczego jego skóra nagle stała się ciemna (TikTok)

Mężczyzna zdecydował się podzielić swoją historię w mediach społecznościowych. Jego rodzina miała nadzieję, że w ten sposób znajdzie inne osoby, które spotkały podobne problemy, na razie bez rezultatów.

Środki przeciwdepresyjne, jak każde inne leki, mogą wywoływać szereg skutków ubocznych, jak bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, przebarwienia skóry, wysypka, trądzik, czy uczulenie na działanie światła. Możliwe jest również wystąpienie dolegliwości o podłożu alergicznym. W bardzo rzadkich przypadkach mogą prowadzić do nadmiernego wytwarzanie przez organizm melaniny, czyli pigmentu nadającemu skórze kolor.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze